З найдавніших часів Святий Пантелеймон вважається покровителем лікарів. Кажуть, що молитви недужих, з вірою звернені до нього, приносять полегшення, зцілюють від фізичних і духовних недуг. Але до кого, крім Святих, хворі люди звертаються за меддопомогою до медичних працівників. І у них цього року згідно з Указом Президента професійне свято перенесено на 27 липня. У 2024 році, за новим церковним календарем, 27 липня припаде і свято Святого Пантелеймона.
На запитання «Голосу з-над Бугу» відповідає керівник комунального некомерційного підприємства «Сокальська районна лікарня», депутат Червоноградської районної ради Роман ШВЕД.
– Як живеться та працюється лікарні у нинішній нелегкий час?
– На сьогодні, в нелегкий воєнний час наша лікарня працює в звичному режимі та безперервно й у повному обсязі надає первинну і вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу.
– Чи звертались по допомогу постраждалі внаслідок бойових дій?
– За медичною допомогою в лікарню звертаються постраждалі внаслідок бойових дій, як військові, так і цивільні особи (ВПО). В 2022 році проліковано мобілізованих осіб – 98, цивільних – двоє. За шість місяців 2023 році проліковано 181 мобілізованого.
– Чи є у вас в команді хтось, хто через війну переїхав на Сокальщину і нині працює в лікарні? Що скажете про них? Чи допомогла їхня присутність лікарні?
– Так. В нашій лікарні працюють медичні працівники, які через війну переїхали на Сокальщину.
В інфекційному відділенні – лікар-інфекціоніст Алієв Руфат Бахтіяр огли (з 22 березня минулого року); у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії – лікар-анестезіолог Сергій Малєєв (з 1 березня цього року); у дитячому відділенні – сестра медична стаціонару Оксана Чередніченко (з вересня 2022-ого); в інфекційному відділенні – сестра медична стаціонару Лілія Ломазєй (з червня минулого року). У Сокальській АЗПСМ – лікар загальної практики – сімейний лікар Анна Шаповалова (з 3 липня цього року).
З березня по жовтень 2022 року в приймальному відділенні Сокальської РЛ працювала лікар-терапевт Світлана Карпенко з м. Харків. А поліклініці Сокальської РЛ – лікар-отоларинголог Ірина Кондрацька (з квітня по червень 2022-ого).
– Знаю, що лікарі Сокальської райлікарні на передовій. Назвіть їх.
– Відзначу і подякую медичним працівникам, які мобілізовані і більшість з них надають медичну допомогу на передовій, це наші колеги:
Богдан Орєхов – лікар-нарколог, лікар-пси
хіатр наркологічного відділення;
Оксана Покоцька – лікар анестезіолог відділення анестезіології та інтенсивної терапії;
Василь Сипливий – лікар-ортопед-травма
толог приймального відділення;
Олександр Жук – завідувач ФП с. Опільсько;
Андрій Магир – м/с анестезист палати інтенсивної терапії відділення анестезіології та інтенсивної терапії;
Тетяна Михайлик – сестра медична стаціо
нару наркологічного відділення;
Ірина Уланюк – сестра медична стаціонару травматологічного відділення;
Ірина Хтей – м/с анестезист палати інтенсивної терапії відділення анестезіології та інтенсивної терапії;
Надія Олекса – лікар-хірург;
Ігор Кошовський – головний лікар Белзької районної лікарні;
Юрій Тейкало – лікар-акушер-гінеколог акушерсько-гінекологічного відділення.
– Яких фахівців хотіли би бачити в лікарні?
– У лікарні наявні вакантні посади чергових педіатрів, терапевтів, лікарів загальної практики – сімейної медицини (Княжівська та Лучицька АЗПСМ).
– Які виклики перед вами як перед медичним менеджером постали за останній рік і як на них реагуєте?
– Одним з основних викликів в 2023-ого було зменшення фінансування з Національної служби здоров’я України на 28 429 817 гривень, що призвело до оптимізації мережі і скорочення чисельності штату медичного персоналу. У травні цього року вимушено виведено 67,0 ставок зі штатного розпису лікарні.
Проте було докладено усіх зусиль, щоб відповідна оптимізація не відобразилася на наданні медичної допомоги населенню.
– В певній мірі про пандемію тепер вже можна говорити в минулому часі. А отже, яку оцінку ви би поставили своєму колективу за 12-бальною шкалою?
– Наша лікарня була опорною та надавала медичну допомогу хворим під час пандемії COVID-19. Це випробування медичний персонал пройшов гідно, роботу наших медичних працівників можна оцінити на дванадцять балів.
На сьогоднішній день інфекційне відділення Сокальської РЛ надає медичну допомогу по профілю, як дорослим, так і дітям.
– Що буде в подальшому з лікарнею? На які медичні послуги можуть розраховувати мешканці громади? Чи залишаться в нашій лікарні стаціонари та вузькопрофільні спеціалісти? – саме ці питання найчастіше обговорюються в громаді.
– Лікарня і в подальшому буде надавати первинну, амбулаторно-поліклінічну і стаціонарну допомогу. Посилено працюємо в напрямку розширення пакетів послуг, зокрема, в 2024 році плануємо підписати Договір з НСЗУ по наданню реабілітаційної допомоги дорослим і дітям в амбулаторних та стаціонарних умовах.
Вузькопрофільні спеціалісти (лікар-офтальмолог, лікар-психіатр, лікар-нарколог) в основному працюють в поліклініці Сокальської РЛ.
– Які послуги надає саме підприємство?
– Наша лікарня додатково надає платні послуги: проведення різних категорій медичних оглядів (зокрема, медичний огляд кандидатiв у водiї та водiїв транспортних засобів, медичний огляд для отримання дозволу (лiцензiї) на об’єкт дозвiльної системи; медичний огляд працiвникiв окремих професiй, виробництв i органiзацiй, дiяльнiсть яких пов’язана з обслуговуванням населення i може призвести до поширення iнфекцiйних хвороб, медичний огляд працiвникiв певних категорій), окремі фізіотерапевтичні послуги.
– Як фінансується лікарня: хто покриває витрати на її утримання та зарплати медикам, чи доводиться дофінансовувати це з міського бюджету?
– Лікарня фінансується в основному за кошти, отримані в результаті господарської діяльності за Договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з НСЗУ – заробітна плата працівників, медикаменти (лікарські засоби, вироби медичного призначення тощо), харчування пацієнтів; – місцевий бюджет (енергоносії, програми підтримки ЗОЗ); – централізовані поставки; – платні послуги.
– У якому стані знаходиться матеріально-технічна база?
– У задовільному. Але потребує постійного оновлення, проведення ремонтних робіт. Ставимо питання про реконструкцію приймального відділення.
– Знаємо, що у кожному районі області має бути одна кластерна лікарня. У нашому – Червоноградська міська. Але, все ж таки, кажуть, що найближче до пацієнтів будуть загальні лікарні? В чому різниця?
– Наша лікарня загального профілю і відповідно надає медичну допомогу згідно з підписаними Договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з НСЗУ за наступними пакетами медичних послуг: №1. Первинна медична допомога; №3. Хірургічні операції дорослим і дітям; №4. Стаціонарна допомога дорослим і дітям без проведення хірургічних операцій; №7. Медична допомога при пологах; №9. Профілактика, діагностика, спостереження та лікування дорослих та дітей в амбулаторних умовах; №11. Гістероскопія; №12. Езофагогастродуоденоскопія; №13. Колоноскопія; №14. Цистоскопія; №15. Бронхоскопія; №19. Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах; №23. Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям; №24. Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям; №34. Стоматологічна допомога дорослим і дітям; №35. Ведення вагітності в амбулаторних умовах; №39. Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами; №41. Супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги; №42. Готовність закладу охорони здоров’я до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях; №47. Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня; №50. Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів; №51. Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги; №60. Медичний огляд осіб, який організовується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Кластерні лікарні ще мають підписані пакети медичних послуг по наданні медичної допомоги при гострих мозкових інсультах, гострих інфарктах міокарда, лікування пацієнтів з онкологічними захворюваннями та ін.
– А якщо медзаклад не увійде у спроможну мережу, тоді закриватимуть його?
– Наш медичний заклад увійшов в спроможну мережу. Завдання працювати так, щоб стати кластерною лікарнею.
– Що б хотіли побажати своїм колегам і загалом усім медпрацівникам у день вашого професійного свята, яке, до речі, з цього року, відзначатимуть 27 липня?
– Висловлюю всім медичним працівникам свою вдячність за їх високу професійну майстерність, за їх уважність та пильність, за готовність допомогти та прийняти важливе рішення в непростих ситуаціях. Їх робота дуже важлива для нашого суспільства та кожної людини. Бажаю здоров’я, миру і перемоги!
Інтерв’ю взяв Василь СОРОЧУК.