ЖИТТЯ, ПРИСВЯЧЕНЕ КОРОЛЕВІ СПОРТУ
Старшого тренера відділення легкої атлетики Сокальської ДЮСШ Олену Кретів добре знають у спортивному середовищі не тільки Сокальщини, але й Львівщини. Вона – відмінник освіти України та почесний громадянин Сокаля. Однак для неї найбільшою винагородою за багатолітню працю є не ці відзнаки чи десятки грамот від Міністерства освіти України, Львівської ОДА чи Сокальської РДА, а любов та повага дітей, яких тренувала й тренує. Ніколи не відмовляє хлопчикам чи дівчаткам, які приходять і просяться записатися до тренера Олени Кретів, бо мріють стати знамениті, як її вихованка – бронзова призерка перших Юнацьких Олімпійських ігор Оксана Райта.
– Я люблю свою роботу, бо вона зміст мого життя, – каже п. Олена. І додає, що не уявляє його без спорту та своєї роботи, яка стала улюбленою справою. Ще з дитинства мріяла стати спортсменкою. Прикладом для неї був батько, який успішно брав участь у спортивних змаганнях у Станіславі (нині Івано-Франківськ), а потім у Краківській політехніці. Це надихнуло її займатися спортом. «Тато був завжди підтягнутим та енергійним, робив ранкову гімнастику і нас привчав до цього, – згадує О. Кретів. – Мабуть, це і вплинуло на вибір моєї майбутньої професії. Після закінчення Ходорівської середньої школи №1, на здивування подруг, які хотіли бути педагогами, лікарями, стюардесами, я подала документи у Львівський державний ін-ститут фізичної культури та спорту.
Тендітна світло-русява красуня привернула увагу членів вступної комісії своїми добрими спортивними результатами, що аж між кафедрами виникла суперечка: куди її зарахувати, бо кожна хотіла отримати здібну юнку. Сама ж дівчина хотіла тільки на легку атлетику. «Ігровий спорт – командний, а мені більше подобалася легка атлетика, бо це індивідуальний вид, де можна, якщо старатися, наполегливо працювати чогось добитися», – розповідає п. Олена. – У виші опанувала всі різновиди легкої атлетики.
Під час навчання успішно захищала честь вишу у студентських спортивних змаганнях на чемпіонатах України та Всесоюзних змаганнях. Брала участь у складі збірної України на Всесоюзній студентській універсіаді м. Тарту (1964 р.). Найбільше її досягнення – це виконання нормативу кандидата в майстри спорту в метанні диску.
Пані Олена з вдячність згадує своїх тренерів-педагогів, які давали знання та сприяли різносторонньому розвитку студентів, навчали культури спорту, інтелігентності.
На одних із змагань дівчина отримала важку травму коліна, довелось пролежати більше місяця у гіпсі. В такому стані не могла здавати державні екзамени та захищати диплом, мусила взяти академічну відпустку на рік. Повільно повертала собі спортивну форму. Після закінчення інституту, за скеруванням Міністерства освіти УРСР приїхала на роботу в Сокаль, де відкривалася спортивна школа і був потрібний тренер-педагог по легкій атлетиці.
«Сокаль зустрів мене дуже гостинно, зокрема, директор Юрій Ганіткевич та начальник райвно Анатолій Вовк, педагоги-тренери Віталій Юрига та Юрій Вуйцик. Спортивна школа потребувала молодих фахівців. Тож з 1966 року по сьогоднішній день тримаю корону легкої атлетики», – сміючись каже Олена Методіївна.
Навчала і виховувала школярів, тим часом і сама брала участь у різноманітних змаганнях у Львові, Києві та інших містах, де захищала честь Сокаля, району та області. Виступала за товариство «Колос», і в 1972-ому, в складі збірної Львівщини на чемпіонаті України стала призеркою. Пані Олена з 1979 р. по 1990 р. – суддя республіканської категорії, де брала участь у суддівстві всіх чемпіонатів України з легкої атлетики.
Порівнюючи радянські часи і теперішні, п. Олена каже, що раніше акцентували увагу на масовості спорту, пропаганді здорового способу життя. Проводили різноманітні змагання між колективами, школами, різноманітні естафетні пробіги, наприклад, естафета по місту на призи районної газети. На жаль, зараз через брак фінансування спорту такі змагання відсутні. Але є і свої плюси: нині Сокальська ДЮСШ – одна з найкращих в області, має добру спортивну базу: басейн, площадки, стадіон, інвентар. І це відзначається на досягненнях юних спортсменів, які отримають високі результати.
– Олена Методівна Кретів – тренер-викладач з великої букви, – каже директор ДЮСШ «Соколяни» Роман Плетінка. – Її тренерсько-викладацька праця тісно переплетена з історію закладу. За її плечима 55 років творчого педагогічного стажу. Вона внесла великий вклад у розвиток легкої атлетики на Сокальщині. За що неодноразово відзначалася як кращий тренер-викладач Львівщини, а також нагородами районної, обласної РДА та України. Користується авторитетом серед колег, фізпрацівників, тренерів Львівщини, які шанують і поважають її, як і батьки вихованців.
Під час роботи у ДСЮШ на посаді старшого тренера-викладача з легкої атлетики О. Кретів підготувала багато спортсменів-розрядників, які ставали багаторазовими переможцями обласних, всеукраїнських та всесоюзних змагань і входили до збірних команд.
Серед них найбільші досягнення мали: Олександр Батюк – десятиборець, кмс (1972 р.), першість СРСР, стрибки в довжину результат 7 м 39 см, Марія Кріль – переможець чемпіонату України з чотириборства (1976 р.), Галина Солодуха – стрибки в довжину 5 м. 65 см. та біг на 400 м. (1977 р.), Людмила Гонофлюк, кмс, стрибки у висоту – 169 см., призер серед школярів СРСР (1977 р.), Ольга Ліснович – перший розряд метання диску, учасниця всесоюзної спартакіади школярів; Галина Семчук – призерка України з бігу на 800-1500 м., Віктор Штикало – мс, переможець першості України в бігу на 3000 м та 5000 м, Василь Ярига – чемпіон СРСР, кмс з бігу на 100, 200, 400 м, Ольга Руденко – кмс, призер України на 800 м та учасниця Спартакіади школярів у 1991 р. (Вона захистилася і є кандидатом наук з фізичної культури та спорту, викладач фізичного виховання в м. Івано-Франківськ), Артем Третяков – майстер спорту з тріатлону, чемпіон України, Станіслав Онищук (мс), чемпіон України в естафеті 4х100 м, працює вчителем-тренером у Львівській обласній школі ім. Б. Обаріуса, Оксана Труш – кандидат у майстри спорту, призерка України на дистанції 100 м з бар’єрами, Галина Кремінець – перший розряд з бігу на 200,400 м, вчитель фізвиховання в Сокальській школі-ліцей.
Найбільшою гордістю для тренера стали досягнення її вихованців: Оксани Райти – майстра спорту, багаторазової чемпіонки України в бігу на 2000 м, 3000 м з перешкодами, бронзової призерки на перших Юнацьких Олімпійських іграх в Сінгапурі; Олени Сусол – майстра спорту в тріатлону, переможця першості України; Богдана Микилита – (кмс) багаторазового чемпіона України; Юрія Равлінка – (кмс), призера України 110 м з бар’єром; Юрія Трохимчука – (кмс), біг 200, 400 м, призера України.
Нещодавно порадувала тренера своїми результатами Каріна Оверко, яка виконала перший розряд з бігу 200 м, 400 м на чемпіонаті України з легкої атлетики серед юнаків та дівчат 2005-2006 р. н.
Директор міського центру «Спорт для всіх» Ярослав Тарасюк каже, що гаслом Сокальської ДСЮШ «Соколяни» є: «Ти можеш стати олімпійцем». І це здійснилося для багатьох, завдяки наполегливій праці Олени Кретів, яка 56 років трудиться на спортивній ниві. Показала себе фахівцем-професіоналом, вихованці якої ставали переможцями і призерами міжнародних, всеукраїнських та обласних змагань. А вершиною її тренерських досягнень стала Оксана Райта, бронзовий призер І літніх Олімпійських юнацьких ігор.
Чимало її вихованців стали вчителями фізичного виховання і спорту, серед них Марія Пікунова, Юлія Пендюк, Ірина Вацюк, Наталія Войтович, Володимир Рупій та багато інших. Добрим словом згадують свого тренера й Ігор Дацюк, Богдан Зарічний, Наталія Жолудєва…
О. Кретів щиро радіє успіхам своїх вихованців. Вона наголошує, що тренер – це дуже скрупульозна робота, особливо коли займаєшся дітьми. Треба допомогти розкрити їхні здібності, привити любов до спорту: «Мені завжди попадалися обдаровані діти. Вважаю, що їм потрібно лише дати поштовх і можливості. Я ніколи не старалася принизити дитину, коли в неї щось не виходило, а, навпаки, намагалася навчити того, що знаю, допомогти, щоб дитина повірила у себе. Старалася здружити команду, щоб кожен підтримував один одного, добре вчився, бо знання і здоровий спосіб життя формують особистість».
Олена Кретів присвятила своє життя королеві спорту, і уже понад півстоліття примножує та тримає спортивну славу Сокальщини. Енергійна, життєрадісна, у чудовій фізичній формі своїм прикладом заохочувала займатися спортом, і, незважаючи на свій поважний вік, продовжує працювати на благо легкої атлетики, передаючи безцінний досвід і колегам, і підопічним.
Любов ПУЗИЧ.
Світлини з альбому Олени Кретів.