«ЗА ОДИН ДЕНЬ СВІТ ПЕРЕВЕРНУВСЯ»
Повномасштабна війна російської федерації з Україною, за один день зламала долі та плани мільйонів українців, заставила переосмислити життєві цінності та подумати про безпеку рідних, особливо дітей. Саме це спонукало Наталію Павленко з Авдіївки, притуливши до себе два дитячі маленькі конвертики – Данилка та Вікторію, та взявши шестирічну Поліну за руку, виїхати з рідного міста подалі від обстрілів та вибухів авіаракет, які все наростали…
Наталя у мирному житті була вчителькою української мови, пропрацювала 23 роки у школі №6 м. Авдіївка. Нині вона у декретній відпустці: шість місяців тому народились Данилко і Вікторія, які стали потіхою для подружжя. Ніхто й не міг подумати, що війна вдруге перекреслить усі їх плани.
У 2014-ому, коли російські війська захопили Крим та частину Луганської та Донецької областей, Наталія була вагітною. Через активні воєнні дії у їхньому регіоні приїхала народжувати до двоюрідної сестри Світлани у Сокаль. Вона й не могла подумати, що через вісім років у їхнє життя знову увірветься війна. І їй доведеться шукати прилисток у Сокалі, але уже з трьома дітьми.
Пані Наталія ділиться пережитим: «Виїхали з рідного міста 14 березня, після того як, 12 березня Авдіївку почали активно обстрілювати. Ми з чоловіком вирішили не чекати, що буде далі, так як мали гіркий досвід пережитого у 2014-му. Нині це ще страшніше. Вісім років тому не було стільки авіабомбардувань та крилатих ракет. Авдіївка знаходилась у сірій зоні, це 9 км від Донецька, тож у призмі останніх подій розуміли, що путін захоче захопити території Донецької та Луганської областей, аби їх об’єднати з ніким не визнаними ДНР і ЛНР. Розуміла, що в разі окупації міста рашистами, родині один шлях їхати тільки сюди, бо я – українка, маю проукраїнську позицію. У 2014 році смажила і носила пиріжки українським військовим, підтримувала їх. Проте у ці дні думала не про себе, а про дітей: Полінці – шість років, двійняткам лише три місяці. У підвалі з двома немовлятками на руках надто важко. Мама спершу була проти, щоб я їхала, але коли почали стріляти все більше і більше, відпустила, лише наказала пильнувати дітей. Татові 71 рік, а мамі – 68, виїжджати з Авдіївки не хочуть. Вони прожили там все життя і не хочуть залишати рідну оселю, бо все життя працювали, старались, нажили якесь майно… Душа болить за них, але їх не переконаєш…
З Авдіївки ще не виїхало близько 6000-9000 людей, пишуть, що евакуація триває за потреби населення, проте бажаючих не так багато… Залишилися ті, які не хочуть витрачати рідну домівку».
Співрозмовниця, оговтавшись від хвилювань, продовжує: «Сьогодні розмовляла з мамою по мобільному: каже, що у подвір’ї зірвався один снаряд, але слава Богу все обійшлося. Перед тим снаряд потрапив у автобус з робочими, що їхали на хімічний завод. Були жертви. Вночі бомбили… Самі розумієте який настрій»… І додає: «У Авдіївці зараз дуже важко: води нема з 21 лютого… Добре, що працівники комунальної служби, ризикуючи життям, підвозять технічну воду до помешкань. Електрика то є, то нема. Наразі вона відсутня і через постійні артобстріли, подейкують, електропостачання найближчим часом не відновиться. Але це не головне… Головне, щоб батьки були живими і здоровими»…
– Добрались в Сокаль завдяки добрим людям. Сусіди мікроавтобусом довезли до Дніпра, бо залізниця в Авдіївці була розбита й потяги не курсували. Працівники поліції допомогли зайняти місця у вагоні, влаштувавши «зелений» коридор.
Доїхали добре… Ось уже третій місяць як ми тут. Адаптувались швидко, бо Сокаль знаю змалку, оскільки мій тато родом звідси.
Старша донька пішла до школи, навчається у ЗШ №4. Ми – багатодітна родина й дохід у нас мінімальний: виплати переселенцям та соціальна допомога на дітей. Дітки ростуть, нині для них уже потрібний літній варіант візочка. На жаль, переслати його з Авдіївки нереально. Може, у когось був подібний, а зараз уже стоїть без потреби, я була б щиро вдячна за таку допомогу, а також хочу подякувати Червоноградській районній ВА, різним благодійним організаціям, зокрема, «Карітас-Сокаль», які нам допомагають памперсами та дитячим харчуванням. Без їхньої допомоги нам би було дуже тяжко.
Пані Наталія каже, що нещодавно мала несподівану зустріч у Сокалі: «Тиждень тому підходить до мене дівчина і запитує: «Ви часом не з Авдіївки?» Кажу, що так. Вона: «Ви мене пам’ятаєте? Я – ваша учениця». Розговорились… У Сокаль вона приїхала під час евакуації у 2014-ому. Тут зустріла юнака, одружилися, народила синочка. Місто над Бугом не тільки стало її прихистком на декілька місяців, але й рідним домом. Така от історія».
– Коли приїхала сюди, – продовжує багатодітна мама, – вразила тиша і тихе розмірене життя. Але коли увечері почула тривогу та гул літака, згадала жахливі моменти життя в Авдіївці. Прийшло розуміння, що ніде в Україні не можна почувати себе безпечно. Рашистські ракети б’ють по мирних жителях, нищать їхні будинки та квартири…
Мимоволі у розмові торкаємось питання мови. Пані Наталія розповіла, що 95 відсотків населення в Авдіївці розмовляє російською, хоча у місті нема російських шкіл. Російська вивчається як друга іноземна мова, бо неподалік проходить кордон з росією, як тут з Республікою Польща. Думки людей завжди були різні: хтось є проукраїнським, а хтось – проросійським. Прихильники «руського міра» чекали на «освободітелєй», але коли побачили, які звірства чинять рашисти в окупованих містах, думку змінили. На окупованих територіях Донеччини нема нічого доброго. На противагу їм, Авдіївка за ці роки якраз змінилася на краще. У місті відремонтували заклади соціальної інфраструктури, відновили дахи і будинки, які постраждали від бомбардувань у 2014-2015 рр. Зокрема, у нашій школі замінили вікна на металопластикові, старі меблі на нові, постелили лінолеум у коридорах та класах, зробили нові спортивний і актовий зали, їдальню, встановили комп’ютери в кабінетах. Прикро, що війна все це може перетворити на руїну… Авдіївка тільки практично оговталася від війни 2014-го.
Наталія Павленко зазначає, що, на жаль, люди вчаться цінувати те, що мають, лише тоді, коли втрачають. Тож маємо навчитися цінувати життя, мир, любов, все, що нам дається. Адже якою дорогою ціною – життям тисяч наших захисників та мирного населення виборюється незалежність та свобода України. Хочеться вірити, що війна завершиться якнайшвидше і усі тимчасово переселені особи, яких вона заставила залишити рідні оселі, матимуть можливість повернутись додому.
Життя продовжується і попри війну, смерть і розруху. Народжуються маленькі українці, які є благословінням Бога, вони наповнюють наше життя змістом, і наче та веселка на небі, яскраво світять і стверджують, що життя переможе темряву. Треба у це вірити. І так буде.
Любов ЗАБЛОЦЬКА.