Головна Інтерв'ю Світлана Дейнека з Войсла­вич шиє необхідні речі для військових

Світлана Дейнека з Войсла­вич шиє необхідні речі для військових

НАЙКРАЩИЙ АНТИСТРЕС – ЦЕ ШИТТЯ ТА ВІРШІ

Світлану Дейнеку в селі Войсла­вичі та навколишніх селах знає ко­жен, і не через те, що вона довгий час працювала у сільській раді, а останні роки навіть очолювала її, а скоріше за добру вдачу та добро­зич­ливе ставлення до усіх, хто її оточує. Вона за жодних обставин та нега­раздів, не падає у відчай, а шукає вихід. «Так сталося, що вже півтора року через проблеми з ногою, часто перебуваю в лікарнях. А ще залиши­лася без роботи. От в мене знай­шовся час на творчість. Хотілося чимось зайняти себе. Ста­ла шити костюми на виступ діткам, які здаю на прокат. Пізніше пошила одіяло з дрібненьких клаптиків – це був мій антистрес. А коли попала в лікарню, то захопилася вишиван­ням. Спробу­вала зробити вишиті бантики на ко­си дівчаткам й мете­лики – хлопчи­кам до сорочок. Ці ви­ро­би знайшли своїх господарів, а ще обручі з тасьми, гердани, вишиті ялин­кові кульки, а зараз займаюся вишитими писанка­ми… Цікавих за­думів у мене ще ба­гато».

Пані Світлана каже, що коли роз­по­чалася війна з російським окупан­том, задумалася чим може бути ко­рис­ною для ЗСУ. Мимоволі, у голові з’явилася думка шити необхідні речі для військових.

Розпочала з пошиття чунь, а зго­дом дізналася з соціальних мереж, що захисники потребують балаклав, вирішила спробувати їх зробити.

– Подивилася викрійки в Інтер­неті. Спробувала, – продовжує май­стри­ня. – Спершу пошила один-дру­гий, потім ще і ще. Робила в міру власних можливостей. Для мене це була не робота, а більше психо­логіч­не роз­вантаження: руки зайняті й голова відпочиває. Дізнавшись про моє за­няття, до мене долучи­лася сусідка Світлана Шостак, яка також горіла бажанням допомогти українським військовим», – про­довжує майстриня. Їм одразу було важко, бо не мали досвіду пошиття ре­чей для військових. Спер­шу їх шили з влас­них теп­лих кофт, шерстяних па­­­льт, які знайшли у влас­них шафах. Зго­дом пере­шивали з речей та тка­нин, які приносили зна­йомі та односель­чани, дех­то ще й спон­сорував гроші на тканини. З них пошили не­обхідні речі, які передали військо­вим. Пані Світ­лана ки­нула в групу Ту­дорковиць­кої громади клич, щоб допомогли при­дбати ткани­ну. Односель­чани й мешкан­ці навко­лишніх сіл, Сокаля задона­тили на тканину, з якої пошили бан­дани та балаклави. «Уже майже рік шиє­мо ре­чі для наших воїнів. Ми не про­фесіонали, проте вій­ськові задо­во­лені. З ра­дістю прий­маємо їхні зау­ва­­ження й поба­жання щодо вдос­­ко­на­­лення на­ших виробів, бо ж ми ніде не вчили­ся кравецької майстер­­ності», – роз­повіла С. Дейнека.

З початку повномасштабного вто­р­гнення жінки пошили 126 чунь, 523 балаклави, 231 бандан, 130 під­дупників, 48 підсумок для розгрузки, 9 аптечок.

Дописи-звіти з фото готових виро­бів волонтерка виставляла в Фейс­буці. Невдовзі знайшлися однодум­ці, які теж шиють вироби для ЗСУ. Волонтери підтримують один одно­го, діляться кравецькими премуд­ростями. Так Іра з Ходорова, яка в своєму ательє теж шиє для ЗСУ, відкрила «секрети» якісного шиття, Валентина з Києва поділилася по­кроковим пошиттям муфт, а Таня з Хмельницька – відео із замірами гамаш.

Зараз і тканина, і комплекту­ючі до шиття досить недешеві, тож знову звернулася у Фейсбуці з про­ханням допомогти. Їх добру справу підтримали люди з різних міст Ук­раїни та надіслали свої донати.

– Пам’ятаю, як прийшли перші кошти на тканину від незнайомих мені людей, – згадує п. Світлана. – Тішилася, що українці – щедрі, добрі люди. Водночас відчу­ла їхню велику довіру та відпові­дальність перед ними… Це заохочує до роботи та не дозволяє розслаб­лятися. Вельми вдячна Тані з Києва, Вікторії з окупо­ваного Бердянська, дівчатам зі Запорізької області (на жаль, їх імен не знаю) за підтримку. Свою вагому лепту внесли й праців­ники ТОВ «Угринів ЕКО ФЕРМ» (ке­рівник Богдан Бандрівський), за що щиро дякую. На ці кошти закупила водо­непроникну тканину, замки, фастек­си для рюкзаків, тасьму-липучку, резинку, флісову тканину, каремат… Тож знову на деякий час буде робо­та… Переконана, що ко­жен з нас за­раз робить маленьку, але важ­ливу справу, яка наближає нас до перемоги. Якщо хтось із чита­чів хо­че приєднатися до цієї справи теле­фо­нуйте: 0636171593. Буду вдячна усім.

Нещодавно дві Світлани опанува­ли техніку пошиття гамаш та муфт, процес їх виготовлення більш опе­раційний і трудомісткий. І уже мають результат: десять гамаш і дві муфти.

Світлана дуже тонка натура, яка завжди в творчому пошуку. Війна та події, які відбуваються в Україні, зачепили найпотаємніші струни її ду­ші, стали поштовхом для напи­сан­­ня віршів: «Навіть не знаю як це сталося, що я почала писати вірші… Гляну на якесь фото чи кадр, чи прочитаю якусь хвилюючу історію – і зачепить, буквально за п’ять-десять хвилин щось створюється. Я їх навіть не записую в блокнот, бо може пропасти думка. Пишу одра­зу в Фейсбук, через що мої рукописи

«не згорять», – каже вона.

Обидва захоплення п. Світлани гармонійно поєднуються й допома­гають реалізуватися у цей нелегкий час та бути корисною іншим. Вона щас­лива, що допомагає українсь­ким військовим та робить солдат­ське життя трошки комфортнішим, дарує їм тепло. Й готова робити все, аби наблизити нашу перемогу й підтри­мати захисників та захис­ниць, щоб ті повернулися живими і здоровими, щоб настав мир на усій планеті. Тоді зможе пошити обновку й собі, і на­віть для маленьких… со­бачок. Каже, що одягати пухнастих друзів їй ціка­во. Тож охоче цим зай­меться вже після перемоги.

Любов ПУЗИЧ.