Головна Інтерв'ю Вже пройшов рік, відколи у Сокалі відкрито Інклюзивно-ресурсний центр

Вже пройшов рік, відколи у Сокалі відкрито Інклюзивно-ресурсний центр

Сокальський район був одним із перших у Львівській області, де створено Інклюзивно-ресурсний центр. Пройшов рік. Наскільки успішно функціонує Центр, що вдалося зробити за цей період часу? Про це наша розмова з директором Комунальної установи «Інклюзивноресурсний центр» Сокальської районної ради Ганною Микитівною ФЕНЧИН. Ось що вона розповіла:

– Центр відкрито 11 вересня минулого року. Зроблено насправді багато. Перш за все, його доукомплектовано необхідним обладнанням і кадрами. Ми отримали для користування методики європейського зразка, за якими можемо проводити комплексну психологопедагогічну оцінку розвитку дітей, а, зокрема, наявності гіперактивності, порушень аутичного кола, рівня розумового розвитку та інше.

Практичний психолог Центру Оксана Джурій пройшла навчання і отримала сертифікат на користування цими методиками. Це значно покращить роботу в плані проведення комплексної оцінки розвитку дитини.

На даний час у Центрі працюють логопеди, дефектологи, психолог. Можна сказати, що вироблена модель надання корекційної допомоги дітям з особливими освітніми потребами в нашому районі. Напевно про те, наскільки успішно ми працюємо, можна судити по кількості дітей, які відвідують центр і по якості надання корекційно-розвиткових послуг.

– Скільки дітей відвідує Центр?

– Впродовж минулого навчального року Центр відвідувало семеро дітей із синдромом Дауна, десять – із затримкою психічного розвитку, четверо – із порушеннями розумового розвитку та п’ятдесят – із різними мовленнєвими порушеннями. Окрім того, наші вчителілогопеди працювали і на базі деяких шкіл, зокрема, в Тартаківському НВК, Сокальській ЗШ ІІІІ ст. №2, Белзькій, Угнівській, Хлівчанській ЗШ ІІІІ ст. Вісімдесят дітей з порушенням мовлення отримали логопедичну допомогу на базі цих закладів освіти.

– Для чого потрібно проводити комплексну психологопедагогічну оцінку розвитку дитини?

– Проводиться оцінка фізичного, мовного, когнітивного, емоційновольового розвитку та рівня навчальних можливостей. Це проводиться з метою, щоб визначити, чи має дитина особливі освітні потреби і яка категорія цих потреб: чи це дитина з порушенням мовлення, чи з порушенням інтелекту, чи є порушення аутичного кола і т. д., а, можливо, це просто вікові особливості, особливості виховання, чи щось інше. Окрім того комплексна оцінка потрібна для організації інклюзивного навчання, для влаштування дитини в спецгрупу або в спецшколу і, зрештою, для отримання корекційної допомоги в Центрі.

– Яка кількість дітей в нашому районі пройшла комплексну оцінку?

– На даний час у нас в реєстрі є 84 дитини, які впродовж цього року пройшли комплексну психологопедагогічну оцінку та отримали висновки.

– З якими проблемами дітей найчастіше звертаються батьки?

– Найперше, що бачать батьки, це порушення мовлення, особливо, коли дитина в тричотири роки майже не розмовляє. Але дуже часто виявляється, що порушення мовлення є наслідок серйозної проблеми, такої як порушення розумового розвитку, розладів аутичного кола, порушень слуху та інше. Значно зріс відсоток дітей з порушеннями аутичного кола.

 

Окрім того, часто звертаються батьки, які виховують дітей шкільного віку, але вони зовсім не засвоюють освітню програму. Якщо ці учні мають особливі освітні потреби, їм організовується інклюзивне навчання, або рекомендується навчальнореабілітаційний центр. Станом на 5 вересня для 30 учнів шкільного віку в закладах освіти нашого району організовано інклюзивне навчання. В свою чергу значно впав відсоток учнів з особливими потребами, які навчаються в спеціальних школах.

– Що робити батькам в такому випадку, коли виявлено серйозне порушення в психофізичному розвитку дитини?

– Всім батькам ми детально пояснюємо та рекомендуємо, де вони можуть отримати корекційну допомогу і, зокрема, в нашому Центрі. А знаходимося ми в приміщенні Сокальської ЗШ ІІІІ ст. №4 (окремий вхід), це вулиця Героїв УПА, 68.

Розмову вів Василь СОРОЧУК.