Великомостівська об’єднана територіальна громада утворена першою на Сокальщині, адже добровільно об’єдналася ще у 2017 році. Цьогоріч на місцевих виборах перемогу знову здобув чинний міський голова Ярослав Ройко, який на цій посаді працює більше десяти років. Що вдалося зробити для громади за перші три роки керування ОТГ, які перспективи розвитку Великомостівської ОТГ – про це розмова з Ярославом РОЙКОМ.
– Розкажіть коротко, будь ласка, про перші три роки роботи об’єднаної територіальної громади.
– Цьогорічні місцеві вибори для Великомостівської ОТГ вже другі. Я переміг на виборах міського голови серед п’яти кандидатів. Також оновився депутатський склад ради, будуть представники дев’яти політичних сил. Надіюся, ми і надалі плідно спільно працюватимемо для громади.
Три роки тому нам вдалося переконати громаду до об’єднання. Тоді ми це зробили на підставі Закону України «Про добровільне об’єднання громад», був розписаний чіткий алгоритм дій і дякую Богу, що вдалося поговорити з громадами і переконати об’єднатися в 2017 році. До міста Великі Мости приєдналися Бутинська, Двірцівська, Реклинецька сільські ради. Цьогоріч також доєдналися в громаду Боянецька і Купичвільська сільські ради Жовківського району. Наша ОТГ налічує більше 16 тисяч громадян. Оскільки районним центром досі був Сокаль, а Великі Мости – віддалені, це близько 50 км дороги, то для людей створення об’єднаної громади дало змогу всі послуги, за якими доводилося їздити в Сокаль – отримувати на місці. Також завдяки добровільному об’єднанню ми отримали додаткове фінансування для закладів бюджетної сфери – садочків, шкіл, закладів культури. Тоді були значні переваги об’єднання, бо теперішні новостворені громади цього не отримають.
Як міський голова, я і працівники разом завжди намагаємось працювати для людей, щоб покращувати їм життя. У нас в громаді створено відділ архітектури та містобудування, земельний відділ, центр надання соціальних послуг, також працює реєстратор речових прав. За перші роки роботи об’єднаної громади вдалося поліпшити інфраструктуру населених пунктів, збудували мережі вуличного освітлення в усіх селах громади, покращили матеріальну базу освітніх закладів. Школи перейшли на обігрів твердопаливними котлами, які працюють на альтернативному паливі – тирсі, дровах, палетах. Ми не стоїмо на місці, постійно кажу: потрібно рухатися далі, розвиватися.
– Які заклади соціальної сфери функціонують на території громади?
– У нас великі видатки ідуть на освітні заклади, медицину, спорт. На нашому фінансуванні школа мистецтв, в якій можуть навчатися до 300 дітей з усіх населених пунктів громади, Центр дитячої та юнацької творчості. Також фінансуємо програму «Спорт для всіх», в її рамках діють гуртки з шахів, футбольна команда, дитячий клуб карате.
Великомостівську міську лікарню ми зберегли і плануємо розвивати. Також на її базі створили Центр первинної медичної допомоги, є дві амбулаторії сімейної медицини та ФАПи. Нелегко нам їх утримувати, але літні люди в селах не можуть залишитися без медичного догляду. Також вдалося відкрити довгобуд – Пристанську школу з дитячим садочком, тобто непопулярних рішень не проводили, вдалося все зберегти і наразі даємо собі раду, щоб їх утримувати.
– Які нагальні проблеми, насамперед, будете вирішувати?
– Їх багато, які потребують вирішення, але все залежить від фінансового ресурсу. У Великомостівській міській раді прийнято Стратегічний план розвитку громади, де почергово розписані всі пункти. З найважливіших – реконструкція очисних споруд у м. Великі Мости, ремонт приміщення під Центр надання адміністративних послуг та організація його роботи, реконструкція водозабору другого підйому та заміна зовнішньої водопровідної мережі у м. Великі Мости, розширення мережі зовнішньої каналізації, шляхом прокладання нових мереж, будівництво локальних очисних споруд в тих навчальних закладах громади, де їх ще немає, створення сучасного центру культури, спорту, дозвілля і мистецтв із забезпеченням доступу до нього усіх мешканців громади (на базі старого кінотеатру). А ще – капітальний ремонт комунальних доріг; вуличне освітлення сіл Волиця, Стремінь, Заріка, Шишаки; розвиток медичної галузі на території громади. Реконструкція Боянецької ЗОШ І-ІІІ ст., реконструкція системи опалення Купичвільської ЗОШ І-ІІ ст.; встановлення дитячих та спортивних майданчиків; благоустрій міського парку із облаштуванням відпочинкових зон; облаштування зовнішнього відеоспостереження на основних автомобільних дорогах громади та в центрах населених пунктів. Плануємо і надалі залучати інвестиції для створення нових робочих місць. Хочемо створити торговий центр замість ринку. Треба облаштовувати нове кладовище в м. Великі Мости. Як буде фінансовий ресурс, все це реалізовуватимемо.
– З чого живе і розвивається Великомостівська громада?
– Ми є самодостатніми, помалу даємо собі раду. Основні надходження до бюджету ОТГ – це земельні податки, податки з доходів фізичних осіб, податок з майна, єдиний податок з підприємців. Скооперувавши, ці кошти можна використати спочатку на благоустрій та розвиток одного села, наступного разу – для іншого.
На території громади відкрилося мебельне підприємство «Об’єднана мода України», зараз вони розширюють виробництво, також працюють великі підприємства «Рата», «Клінгспор», завод з виготовлення акумуляторів «Автономні джерела струму». Цьогоріч «Клінгспор» планує залучити більше одного мільйона євро інвестицій. Значні суми податків також сплачує Кінологічний центр, де працює багато великомостівчан та жителів сусідніх сіл. Громаді передані деякі державні землі і ми проводимо аукціони, заходять інвестори, які хочуть її обробляти, це також наші надходження. Плануємо розвивати й сонячну енергетику.
Хочу зазначити, що позитивним є й те, що на території Великостівської громади високий показник зайнятості населення. На підприємствах, які діють в ОТГ, постійно є попит на робочу силу, є чимало вакансій, тому кожен, хто хоче працювати – може в нас знайти роботу. Боянецька і Купичвільська сіль-ські ради цьогоріч доєдналися до Великомостівської громади. Їхні жителі теж, в основному, працевлаштовані у нас і їм вигідніше бути тут, чим в Жовківській ОТГ.
– Великомостівська міська рада зараз реалізовує проєкт зі створення Центру безпеки. Розкажіть про нього детальніше.
– Справді, зараз якраз реалізовуємо проєкт зі створення Центру безпеки. Тут працюватимуть поліцейські, які надаватимуть допомогу мешканцям. Проводили конкурс, було п’ятеро бажаючих стати поліцейськими офіцерами громади. Серед них обрали два переможці і вони зараз проходять навчання в Харкові. Після закінчення навчання повернуться в громаду і працюватимуть у всіх селах. Відтепер громадянам в разі потреби не треба буде їхати в Червоноград писати заяву про скоєння злочину чи правопорушення, всі ці питання на місці вирішуватиме поліцейський офіцер громади.
Цей проєкт реалізовується спільно об’єднаними територіальними громадами та Міністерством внутрішніх справ України. Кожен офіцер громади отримуватиме зарплату приблизно 12 тисяч гривень, держава має надати поліцейську форму і автомобіль. Громада відремон-тує приміщення Центру безпеки, де будуть працювати офіцери поліції, також оплачуватимемо комунальні послуги, маємо закупити меблі й оргтехніку. Сподіваюся, що до лютого 2021 року все встигнемо зробити і повернувшись із навчання, поліцейські офіцери приступлять до виконання своїх обов’язків.
Розмовляла Ольга ДЕНИСЮК.