Головна Інтерв'ю Ярослав РОЙКО: Потрібно рухатися далі, розвиватися

Ярослав РОЙКО: Потрібно рухатися далі, розвиватися

Великомостівська об’єднана територіальна громада утворена першою на Сокальщині, адже добровільно об’єдналася ще у 2017 році. Цьогоріч на місцевих виборах перемогу знову здобув чинний міський голова Ярослав Ройко, який на цій посаді працює більше десяти років. Що вдалося зробити для громади за перші три роки керування ОТГ, які перспективи розвитку Великомостівської ОТГ – про це розмова з Ярославом РОЙКОМ.

– Розкажіть коротко, будь ласка, про перші три роки робо­ти об’єднаної територіальної громади.

– Цьогорічні місцеві вибори для Великомостівської ОТГ вже другі. Я переміг на виборах міського го­лови серед п’яти кандидатів. Також оновився депутатський склад ради, будуть представники дев’яти полі­тичних сил. Надіюся, ми і нада­лі плідно спільно працюватимемо для громади.

Три роки тому нам вдалося пере­конати громаду до об’єднання. Тоді ми це зробили на підставі Закону України «Про добровільне об’єд­нання громад», був розписаний чіткий алгоритм дій і дякую Богу, що вдалося поговорити з громада­ми і переконати об’єднатися в 2017 році. До міста Великі Мости приєд­налися Бутинська, Двірцівська, Реклинецька сільські ради. Цього­річ також доєдналися в громаду Боянецька і Купичвільська сільські ради Жовківського району. Наша ОТГ налічує більше 16 тисяч гро­мадян. Оскільки районним цен­тром досі був Сокаль, а Великі Мости – віддалені, це близько 50 км дороги, то для людей створення об’єднаної громади дало змогу всі послуги, за якими доводилося їздити в Сокаль – отримувати на місці. Також завдяки добровільно­му об’єднанню ми отримали до­даткове фінансування для закладів бюджетної сфери – садочків, шкіл, закладів культури. Тоді були значні переваги об’єднання, бо теперішні новостворені громади цього не отримають.

Як міський голова, я і працівники разом завжди намагаємось працю­вати для людей, щоб покращувати їм життя. У нас в громаді створено відділ архітектури та містобудуван­ня, земельний відділ, центр надан­ня соціальних послуг, також працює реєстратор речових прав. За перші роки роботи об’єднаної гро­мади вдалося поліпшити інфра­структуру населених пунктів, збуду­вали мережі вуличного освітлення в усіх селах громади, покращили матеріальну базу освітніх закладів. Школи перейшли на обігрів твердо­паливними котлами, які працюють на альтернативному паливі – тирсі, дровах, палетах. Ми не стоїмо на місці, постійно кажу: потрібно рухатися далі, розвиватися.

– Які заклади соціальної сфе­ри функціонують на території громади?

– У нас великі видатки ідуть на освітні заклади, медицину, спорт. На нашому фінансуванні школа мистецтв, в якій можуть навчатися до 300 дітей з усіх населених пун­ктів громади, Центр дитячої та юнацької творчості. Також фінансу­ємо програму «Спорт для всіх», в її рамках діють гуртки з шахів, фут­больна команда, дитячий клуб карате.

Великомостівську міську лікарню ми зберегли і плануємо розвивати. Також на її базі створили Центр первинної медичної допомоги, є дві амбулаторії сімейної медицини та ФАПи. Нелегко нам їх утримува­ти, але літні люди в селах не мо­жуть залишитися без медичного догляду. Також вдалося відкрити довгобуд – Пристанську школу з дитячим садочком, тобто непопу­лярних рішень не проводили, вда­лося все зберегти і наразі даємо собі раду, щоб їх утримувати.

– Які нагальні проблеми, на­самперед, будете вирішувати?

– Їх багато, які потребують вирі­шення, але все залежить від фінан­сового ресурсу. У Великомостів­ській міській раді прийнято Стратегічний план розвитку громади, де почергово розписані всі пункти. З найважливіших – реконструкція очисних споруд у м. Великі Мости, ремонт приміщення під Центр на­дання адміністративних послуг та організація його роботи, рекон­струкція водозабору другого підйо­му та заміна зовнішньої водопро­відної мережі у м. Великі Мости, розширення мережі зовнішньої ка­налізації, шляхом прокладання но­вих мереж, будівництво локальних очисних споруд в тих навчальних закладах громади, де їх ще немає, створення сучасного центру куль­тури, спорту, дозвілля і мистецтв із забезпеченням доступу до нього усіх мешканців громади (на базі старого кінотеатру). А ще – капі­тальний ремонт комунальних доріг; вуличне освітлення сіл Волиця, Стремінь, Заріка, Шишаки; розви­ток медичної галузі на території громади. Реконструкція Боянецької ЗОШ І-ІІІ ст., реконструкція системи опалення Купичвільської ЗОШ І-ІІ ст.; встановлення дитячих та спор­тивних майданчиків; благоустрій міського парку із облаштуванням відпочинкових зон; облаштування зовнішнього відеоспостереження на основних автомобільних доро­гах громади та в центрах населе­них пунктів. Плануємо і надалі за­лучати інвестиції для створення нових робочих місць. Хочемо створити торговий центр замість ринку. Треба облаштовувати нове кладовище в м. Великі Мости. Як буде фінансовий ресурс, все це реалізовуватимемо.

– З чого живе і розвивається Великомостівська громада?

– Ми є самодостатніми, помалу даємо собі раду. Основні надход­ження до бюджету ОТГ – це зе­мельні податки, податки з доходів фізичних осіб, податок з майна, єдиний податок з підприємців. Ско­оперувавши, ці кошти можна вико­ристати спочатку на благоустрій та розвиток одного села, наступно­го разу – для іншого.

На території громади відкрилося мебельне підприємство «Об’єдна­на мода України», зараз вони розширюють виробництво, також працюють великі підприємства «Рата», «Клінгспор», завод з виго­товлення акумуляторів «Автономні джерела струму». Цьогоріч «Клінг­спор» планує залучити більше одного мільйона євро інвестицій. Значні суми податків також сплачує Кінологічний центр, де працює багато великомостівчан та жителів сусідніх сіл. Громаді передані деякі державні землі і ми проводимо аукціони, заходять інвестори, які хочуть її обробляти, це також наші надходження. Плануємо розвивати й сонячну енергетику.

Хочу зазначити, що позитивним є й те, що на території Великостів­ської громади високий показник зайнятості населення. На підпри­ємствах, які діють в ОТГ, постійно є попит на робочу силу, є чимало вакансій, тому кожен, хто хоче пра­цювати – може в нас знайти робо­ту. Боянецька і Купичвільська сіль-ські ради цьогоріч доєдналися до Великомостівської громади. Їхні жителі теж, в основному, праце­влаштовані у нас і їм вигідніше бути тут, чим в Жовківській ОТГ.

– Великомостівська міська рада зараз реалізовує проєкт зі створення Центру безпеки. Розкажіть про нього деталь­ніше.

– Справді, зараз якраз реалізову­ємо проєкт зі створення Центру безпеки. Тут працюватимуть полі­цейські, які надаватимуть допомогу мешканцям. Проводили конкурс, було п’ятеро бажаючих стати полі­цейськими офіцерами громади. Серед них обрали два переможці і вони зараз проходять навчання в Харкові. Після закінчення навчан­ня повернуться в громаду і працю­ватимуть у всіх селах. Відтепер громадянам в разі потреби не треба буде їхати в Червоноград писати заяву про скоєння злочину чи правопорушення, всі ці питання на місці вирішуватиме поліцей­ський офіцер громади.

Цей проєкт реалізовується спіль­но об’єднаними територіальними громадами та Міністерством внут­рішніх справ України. Кожен офіцер громади отримуватиме зарплату приблизно 12 тисяч гривень, дер­жава має надати поліцейську фор­му і автомобіль. Громада відремон-тує приміщення Центру безпеки, де будуть працювати офіцери по­ліції, також оплачуватимемо кому­нальні послуги, маємо закупити меблі й оргтехніку. Сподіваюся, що до лютого 2021 року все встигнемо зробити і повернувшись із навчан­ня, поліцейські офіцери приступ­лять до виконання своїх обов’язків.

Розмовляла Ольга ДЕНИСЮК.