У КП «Сокальська районна друкарня» нещодавно у світ вийшла книга під такою назвою. У Сокальській публічній бібліотеці відбулася її презентація. Директор книгозбірні Христина Дасюк представила присутнім Ярослава Підкіпняка, який є упорядником цього видання. Він добре знайомий сокальчанам: видавав газету «Спортивна Сокальщина» та є автором книги «Футбольна Сокальщина».
Пані Христина зазначила, що в новій книзі пану Ярославу вдалося упорядкувати історію Сокаля від його заснування до сьогодення. Й ознайомила присутніх з розділами книжки: «Кварталами старого міста», «Навчальні заклади», «Музеї», «Церкви», «Архітектурні пам’ятники», «Вулиці Сокаля», «Визначні люди», «Спортивний Сокаль», «Літак у небі над Сокалем», «Сокальська залізнична колія», «Сокаль на давніх світлинах. Цікаві моменти з історії міста».
У збірник ввійшли статті краєзнавців-дослідників Івана Вашківа («Сокаль і Прибужжя»), Ярослава Книша («Голос з-над Бугу») та чотиритомного видання «Надбужанщина», в яких є виклад історичних подій.
Книга знайомить читачів з визначними подіями історії міста, з вулицями та площами, будівлями та пам’ятниками древнього Сокаля, що створене розумом і працею багатьох поколінь не лише українців, але й інших національностей, для яких місто протягом сторіч було центром національного та релігійного життя. Частково охоплений період радянських часів та життя в незалежній Україні.
У збірці є дуже багато старовинних світлин, що надає їй особливої цінності. Саме вони є найкращим фотофактом, який наглядно висвітлює певні періоди життя. Через них, наче проймаєшся історією стареньких вулиць міста, церков, будівель, які мають цікаву історію та наглядно показують як змінювалися з плином часу.
Пані Христина зізналася, що її зацікавив розділ про єврейський квартал, який знаходився на території теперішнього парку. Євреї мали синагогу, крамнички, будиночки. Тут вони народжувалися, ходили до школи, ходили на «спацер» у неділю, прогулюючись від Народного дому до вулиці Української, закохувались, одружувалися… Життя йшло своїм плином, а обабіч несла своє плесо річка Західний Буг. Мало хто знає, що цей квартал міста був зруйнованим, практично стертим з лиця землі, не німцями, а у 1951 році радянською владою. Відстановити ці факти історії допомогли старожили, зокрема, Зіновій Фарина, Володимир Ясінський, Марія Скочко.
Ярослав Підкіпняк розповів, як зародилася ідея написання книги, робота над якою тривала три роки. Він подякував сокальчанам, які надали цікаві матеріали та світлини, а також меценатам, які допомогли видати книгу. Усі бажаючі можуть її придбати у книгарнях міста.
Як зазначив упорядник, основна мета укладення цього збірника – подати якомога більше інформації про заснування міста Сокаля, про його історію, архітектурні будівлі, які ще вціліли, й нині є його окрасою, розповісти про події, що тут відбувалися і які нині стали вже історією, про життя простих громадян. Це вдалося зробити через призму спогадів колишніх учнів, студентів, які навчалися у різних навчальних закладах міста: гімназії, чоловічій і початковій школах, жіночій семінарії, торговій школі. Особливе хвилювання викликають розповіді учасників національно-визвольних змагань та їхніх рідних про перебування у катівнях і концтаборах, на засланні в Сибіру.
– Не одне покоління виросло на берегах річки Західний Буг, – каже пан Ярослав, – чиї долі тісно переплетені зi Сокалем. Їхні життєві історії та фотографії з сімейних альбомів покладені в основу цієї книжки. Саме вони допомогли відстановити маловідомі сторінки історії Сокаля. Сподіваюся, що бажаючі зможуть почерпнути для себе щось корисне, відкрити якийсь маловідомий факт. Адже в історії міста є ще багато незвіданого. Хоч я народився у м. Бучач Тернопільської області, приїхав сюди з батьками на будівництво шахт, проте Сокаль став для мене рідним. Тут живуть мої діти та внуки. Тож з радістю відкриваю маловідомі, забуті факти для себе та інших. Переконаний, що маємо знати свою історію, своє коріння, аби все це передати нащадкам. «Місто над Бугом рікою», – це мій подарунок підростаючому поколінню та небайдужим людям, які люблять історію, наше місто, і цікавляться своїм корінням.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.