Головна Листи ЧОМУ НА ЦВИНТАРІ НЕ МОЖНА НАВЕСТИ ПОРЯДОК?

ЧОМУ НА ЦВИНТАРІ НЕ МОЖНА НАВЕСТИ ПОРЯДОК?

Бездіяльність Острівського сільського голови Івана Дидака знову змусили мене звернутися у районну газету «Голос з-над Бугу», до того ж ситуація мимоволі зачепила й мене. Бо він почав вводити в оману громаду села Борятина, видумуючи нісенітниці з приводу зрізання дерев на старому цвинтарі.

До мене звернулись люди, які мали зрізати дерева і навести порядок на місці останнього спочинку наших рідних та односельчан. Це Андрій Лучин, Віктор Совтис, Андрій Дужа. Вони хотіли навести порядок на цвинтарі до Великодніх свят. Однак з вини сільського голови пана Дидака не так сталося, як планувалося. Робітники показали мені договір на благоустрій цвинтаря, зокрема зрізання дерев, з підписами комісії, в яку входили сільські депутати, голова церковного комітету Роман Гораль і сільський голова Іван Дидак. Там обумовлено, що робітники, які займатимуться благоустроєм, отримають в розрахунок зрізані дерева. Усі члени комісії дали дозвіл на це, окрім Острівського сільського голови, який заявив, що не підпише договору, поки Остап Сидоряк не напише розписку, що не заперечує. Через що й люди звернулися до мене. Я був вкрай здивований і обурений цим, бо ж сам минулого року пропонував навести порядок на старому цвинтарі та зрізати дерева, оскільки мої батьки також там покояться. На початку березня випадково у Сокалі зустрівся з паном Дидаком та спитав його, чому він не дає дозволу на зрізання дерев на цвинтарі. На що він відповів: «Мені так ся хоче». Я звернувся до заступника голови районної ради Василя Бойка, який тут же зателефонував до нього з цього приводу. Пан Дидак пообіцяв підписати цю угоду. Однак цього не зробив. Коли до нього знову прийшли робітники, повідомив, що не підпише, бо ще потрібне погодження з екологічною службою у Львівській області.

Розчарована громада знову звернулася до мене. Справа зачіпає усіх, бо кожен хоче, щоб біля могил рідних був порядок. Адже на Великдень йшли на цвинтар родини, за українським звичаєм вшановували пам’ять рідних. Кому ж тоді соромно, що на цвинтарі хащі, а гілля дерев та їхні стовбури загрожують пам’ятникам? Невдовзі дізнався, що для того, щоб зрізати дерева та зробити благоустрій не потрібно дозволу екологічної служби, оскільки це є в компетенції громади. Тож пане голово, не займайтесь брехнею і не вводіть громаду села Борятин в оману. Не пасує!!!

Остап СИДОРЯК, громадський активіст.
* * *

Прокоментувати цього листа редакція попросила Острівського сільського голову Івана Дидака. Ось, що він сказав: «Сільська рада не заперечує жителям села Борятин наводити порядок на старому цвинтарі. І я, як сільський голова, не забороняю їм це робити. Це навіть похвально для громади. Однак, щоб зрізати дерево, потрібно отримати дозвіл екологічної служби у Львівській області. Зрізати можна лише сухі дерева і ті, що створюють надзвичайну ситуацію на кладовищі: можуть пошкодити пам’ятник чи впасти на могилу, перешкоджають доступу до могили тощо. До того ж хто відшкодовуватиме вартість пам’ятників, якщо якесь дерево, не приведи Господи, впаде на нього і зруйнує? Жодних договорівдозволів не давав і підписувати їх не буду. Ми усі добре знаємо пана Сидоряка, який лише нагнітає ситуацію та підбурює людей. Щороку жителі наших сіл прибирали на місцевих кладовищах. Зроблять це і цього року, щоб гідно вшанувати світлу пам’ять родичів, які тут спочивають».
* * *

Чи справді потрібний такий дозвіл екологічної інспекції у Львівській області, редакція також спитала у голови постійної комісії з питань АПК, земельних відносин, екології, раціонального природокористування та розвитку сільських територій районної ради Андрія СЕНЮКА. Ось, що він повідомив: «Якщо сказати відверто, то в кожному селі мешканці спільно з сільською радою та церковним комітетом вирішують що робити з деревами на цвинтарі та які порядки наводити. Добре коли є злагода, тоді все простіше. За благоустрій на території сільської ради повністю відповідає сільський голова. Він же має ініціювати та забезпечити проведення цих робіт за рахунок сільського чи інших бюджетів чи з допомогою волонтерів (людей, які дали згоду допомогти виконати роботу). В цій ситуації проведення робіт мав би організувати та забезпечити Острівський сільський голова Іван Дидак.

Якщо дотримуватися букви закону, то, насамперед, потрібно встановити на чиєму балансі знаходиться кладовище (в містах– вони знаходяться на балансі міста, які обслуговує комунальне підприємство, в селах – як правило по документах балансоутримувачі відсутні, тобто не виготовлена відповідна документація на кладовище і згідно з документами воно є нічиїм). Цю документацію потрібно виготовити сільським радам в найкоротший термін, щоб можно було проводити роботи з капітального ремонту інфраструктури кладовищ.
Після цього потрібно визначити де знаходиться кладовище, якщо у межах населеного пункту, то згідно з Постановою Кабінету Міністрів №1045 від 1.08.2006 р. «Про затвердження порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населеному пункті» та змін до неї від 3 липня 2013 р. №466 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 р. №1045», сільський голова мав би скликати виконавчий комітет сільської ради, прийняти рішення з цього питання, створити комісію, в яку б увійшли – голова місцевої ради, лісник, представники громади, церковного комітету та інспектор екологічної інспекції у Львівській області. Після того складається відповідний акт, який дозволяє зрізати дерева за потребою.

А якщо ж цвинтар знаходиться за межами населеного пункту, законодавством на сьогодні не прописано конкретного механізму щодо зрізання дерев. На практиці сільські голови скликають виконавчий комітет сільської ради, приймають відповідне рішення про необхідність зрізання дерев, після чого створюється комісія в тому ж складі, але вже запрошують представника департаменту екології та природніх ресурсів Львівської ОДА, а не інспектора екологічної інспекції. Також складається акт і дерева за потребою зрізають.

У с. Борятин цвинтар знаходиться у межах населеного пункту, тож сільський голова, в компетенції якого є вирішення цього питання, мав би, перш за все, ініціювати прийняття відповідного рішення виконавчого комітету Острівської сільської ради, створити відповідну комісію та узгодити питання зі зрізанням дерев з Державною екологічною інспекцією у Львівській області.