Головна Листи Для лікарні в Сокалі придбали два кардіографи та ультросонограф

Для лікарні в Сокалі придбали два кардіографи та ультросонограф

5 листопада на Сокальщині побувала делегація з Томашівського повіту Республіка Польща у складі старости повіту Генриха Карвана, віцестарости Ярослава Коженя, директора відділу Європейської інтеграції Йозефа Мариніча. Вони зустрілися з головою Сокальської районної ради та його заступником – Миколою Паськом і Василем Бойком, керуючою справами районної ради Любою Ребриною, а також головним лікарем КНП «Сокальська центральна районна лікарня» Романом Шведом.

Предметом їхньої розмови стала реалізація спільного медичного проєкту «На допомогу. Підвищення доступності до медичного обслуговування в небезпечних для життя ситуаціях шляхом взаємодії структур, служб швидкої медичної допомоги на прикордонних територіях Польщі, Білорусі та України», перший етап якого буде завершено у кінці листопада. В травні відбулася тристороння міжнародна конференція в Польщі, де зустрілися партнери – Томашівський і Грубешівський повіти, Сокальська районна рада (Україна) та лікувальнопрофілактичний заклад «Жабинська районна лікарня» (Республіка Білорусь). Під час якої кожна сторона зробила презентацію щодо реалізації проєкту.

Староста Томашівського повіту Генрих Карван уже вдруге приїхав на Сокальщину, щоб обговорити з українським партнером – Сокальською районною радою, питання щодо реалізації медичного проєкту. Він наголосив, що його мета – налагодження дружніх зв’язків між органами місцевого самоврядування трьох сусідніх держав – Польщею, Україною та Білорусією. Адже спільно вони зможуть реалізувати міжнародні проєкти, які будуть корисними для мешканців цих територій, покращать стан соціальних закладів, наприклад, зможуть придбати сучасне медичне чи протипожежне обладнання. Він повідомив, що польська сторона в листопаді планує придбати дві карети «швидкої допомоги» та медичну апаратуру для лікарні. Генрих Карван зазначив, що проєкт уже є успішним, тому що знайшли тут добрих друзів, з якими сподіваються реалізувати ще не одну спільну ідею.

Голова Сокальської районної ради Микола Пасько зазначив, що українська сторона увійшла в І етап реалізації проєкту «На допомогу. Підвищення доступності до медичного обслуговування в небезпечних для життя ситуаціях шляхом взаємодії структур, служб швидкої медичної допомоги на прикордонних територіях Польщі, Білорусі та України», в рамках якого передбачено закупівлю медичного обладнання. Зокрема, вже закупили три електрокардіографи та чекають на доставку ультросонографа. (Відповідні процедури закупівлі вже пройдено). Крім того передбачається ще купівля двох фантомів (медичних моделей людини). В рамках міжнародного проєкту передбачено навчання населення щодо надання першої медичної допомоги, в разі якихось екстрених випадків, насамперед, такі спеціалізовані навчання проведуть для учнів шкіл району.

– Проєкт ще триває, – каже М. Пасько. – Польська сторона, як основний партнер даного проєкту, вже купила сучасні автомобілі «швидкої допомоги». У нас це передбачено у другому етапі. Однак спершу потрібно пройти аудит, після якого отримаємо фінансовий транш з Євросоюзу, тоді зможемо закупити карету «швидкої допомоги» вже для Сокальської ЦРЛ.

Під час цього дружнього робочого візиту сторони також обговорили нові проєкти, які можна було б спільно реалізовувати у рамках Програми транскордонного співробітництва «ПольщаБілорусьУкраїна». Це так звані м’які проєкти, які не передбачають великих закупівель, а лише участь в різних культурних заходах, які стосуються відновлення пам’яток історії чи туристичних маршрутів, оскільки чимало жителів Томашівщини мають українське коріння і такі заходи – це вияв нашої пошани та пам’яті про історію та культуру рідного пограниччя. До них долучається багато людей, і таким чином вони сприяють розвитку транскордонної співпраці, діалогу та порозуміння.

– Задумів є багато, – каже голова Сокальської районної ради М. Пасько – Проте ці проєкти мають бути дзеркальними та підтриманими партнерами по обидва боки, тож ми подумаємо, яка ідея має усі можливості бути реалізованою в майбутньому. Торкнулися також багатьох інших тем, які стосуються більше відновлення пам’яток, що є на нашій стороні. Зокрема, йдеться про пам’ятний знак жертвам Сокальської битви 1519 р., який розташований на березі річки Західний Буг та приміщення костелу в Сокалі. Ми ж звернулися до польської сторони з проханням допомогти нам відновити в с. Ліски пам’ятний хрест воякам УПА, які загинули в 1946 році від рук НКВС. Зараз тривають перемовини з приводу цього. Сподіваюся, що ми досягнемо консенсусу в цих питаннях і невдовзі будуть конкретні реальні результати.

Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.