Головна Листи ФІНАНСОВА ДОПОМОГА ВІД УГОРСЬКОЇ ЕКУМЕНІЧНОЇ СЛУЖБИ ДОПОМОГИ

ФІНАНСОВА ДОПОМОГА ВІД УГОРСЬКОЇ ЕКУМЕНІЧНОЇ СЛУЖБИ ДОПОМОГИ

12 жовтня в КУ «Центр надання соціальних послуг» зібралися внут­рішньо переміщені особи, які знай­шли прихисток на Сокальщині, щоб зустрітися з представниками Угорської екуменічної служби допо­моги, команда якої приїхала зі Львова аби прийняти заяви від них на виплату допомоги.

Як зазначила керівник групи пані Анастасія, від початку широкомас­штабної війни Угорська екуменічна служба допомоги надає допомогу внутрішньо переміщеним особам та місцевим мешканцям з числа соціально незахищених верств на­селення. Зараз особи, які вимуше­но покинули власні домівки, ма­тимуть змогу отримати фінансову допомогу від цієї організації у роз­мірі 6660 гривень. Це одноразова виплата. Наша команда виїжджає по Львівській та Івано-Франківській областях. Стараємось охопити яко­мога більшу кількість громадян, яким вкрай необхідна така допо­мога. На жаль, як свідчать останні події, ворог й надалі обстрілює ра­кетами мирне населення та об’єкти соціальної інфраструктури. Руйнує багатоповерхівки та будинки укра­їнців, які мешкають у східних та південних областях. У багатьох лю­дей будинки зруйновані і є не при­датними для життя. До того ж йде зима, не має опалення, що усклад­нює і так нелегкі умови проживан­ня. Ми стараємося допомогти цим людям й насамперед надати фі­нансову допомогу тим, хто цього потребує найбільше.

Директор КП «Центр надання соціальних послуг» Надія Іванюк подбала, щоб представники Угор­ської екуменічної служби допомоги мали комфортні умови для роботи. Вони проводили інтерв’ю та реєс­трували людей для отримання до­помоги. Подати заявку на її отри­мання могли внутрішньо переміщені особи, які переїхали та зареєс­трувалися протягом останніх 30 днів; домогосподарства, які прожи­вають в зонах ведення бойових дій (15 км); домогосподарства, які постраждали під час війни (втра­тили члена сім’ї, чи їхнє майно або господарства були пошкоджені); домогосподарства, які проживають в зонах, де були воєнні дії протягом останніх чотирьох місяців, і вони відповідають соціально-економіч­ним критеріям та критеріям враз­ливості. До них належать бага­тодітні родини, домогосподарства з одним опікуном (самотня матір, батько); домогосподарства з вагіт­ною/годуючою жінкою, домогоспо­дарства з людиною з інвалідністю І та ІІ груп; домогосподарства з літніми особами (60+).

У черзі стояли люди різного віку, в основному, жінки, в очах яких біль і страх, бо їм довелося втікати від війни під обстрілами, бачачи як ворог перетворив їхні оселі на руїни…

У кожного з них своя сумна істо­рія: Віктор і Тетяна – літнє подруж­жя з Бахмута, під час одного з обстрілів в їхньому будинку не стало даху та повилітали вікна. Їхнє помешкання, яке з любов’ю зводили стільки років, зазнало сер­йозних руйнувань. Рятуючи власне життя, вони вирішили залишити рідне місто. Їхали в невідомість. Так доля привела їх на Сокальщи­ну. Нині вони проживають в ОЛК «Ровесник». Умовами задово­лені. Кажуть, що поїздили по світу, але Україна для них найкраща дер­жава, тож хочуть тут дожити віку. Сьогодні прийшли сюди, щоб отри­мали допомогу.

…Пані Оксана з Миколаєва, приїхала в Сокаль з дітьми й не­вісткою. Син і зять – військові. Син пропав безвісти, а зять – в полоні. Яка їх доля невідомо. Але живуть надією, що вони живими повер­нуться додому. Жінка каже, що вже отримала допомогу від ООН, а ді­тям її не дали. Сьогодні прийшли сюди запитати чи все-таки нада­дуть допомогу дітям, яка їм зараз дуже потрібна.

З 23 березня проживає в Сокалі пані Наталія з Маріуполя. Каже, що коли приїхала сюди в гумані­тарному штабі їй дали продукти, речі першої необхідності та одяг, допомагали працівники цього цен­тру і соціального захисту. Жінка не хоче згадувати пережите, бо це викликає біль, який не один місяць намагається втамувати… Деякі райони її рідного міста повністю знищені. Вона навіть не знає, чи не розбомбили її квартиру. Тому й не хоче думати про це. І таки ві­рить, що зможе повернутися в рідне місто, яке обов’язково буде українським.

Терстуях Олександр Миколайо­вич – колишній військовий, який служив у Криму. У 2018 р. він про­ходив ротацію в селищі Водяне за Маріуполем, де отримав поранен­ня через, яке втратив обидві ноги. Цілий рік лікувався у різних госпіта­лях й зараз час від часу потребує допомоги медиків, бо ходить на протезах. З початку війни з роди­ною приїхав в Сокаль із Донецької області. Він проживав біля Марі­уполя, де отримав рік тому квар­тиру. На жаль, нині цей населений пункт окупований рашистами.

– Залишатися у селищі мені з родиною було небезпечно, – розпо­відає чоловік. – Родини українських військових першими підлягали арешту, допитам, а потім розстрілу. У нас багатодітна родина. У стар­ших уже свої сім’ї, вони залиши­лись у Маріуполі, ще один син слу­жить в ЗСУ. Разом з молодшими дітьми приїхали в Сокаль. Діти тут уже адаптувалися, ходять до шко­ли. Дякую громаді за підтримку. Я вірю в ЗСУ, вірю що повернуся додому.

Директор КУ «Центр надання со­ціальних послуг» Надія Іванюк на­голосила, що внутрішньо перемі­щені особи, нині як ніхто, потребують уваги та підтримки не тільки держави, але й усіх українців. Пра­цівники нашого Центру, які щодня зустрічаються з людським болем, відчаєм, стараються зробити все можливе, щоб їм тут було добре, наскільки це можливо, бо розумі­ємо, що їм довелось пережити. У кожного всередині все одно зали­шається біль і страх через війну. На жаль, вона у багатьох забрала рідних, зруйнувала оселю та зла­мала їхнє розмірне життя. Добре, що й міжнародні організації допо­магають їм чим можуть. Одна з них – це Угорська екуменічна служба допомоги. Сподіваємось, що допо­могу отримають усі, хто її потребує, а разом з тим віру в людей, які безкорисно допомагають тим, хто опинився у скрутних життєвих обставинах. Вони відчувають під­тримку та надію, що їх не залиши­ли напризволяще.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.