Серед кущових плодових насаджень, які ростуть у моєму саду, а це жимолость, аґрус, смородина, фундук, кизил, порічки, гумі, інжир, гінкго білоба, годжі, не останнє місце посідає така рослина як ірга. Не вибаглива до ґрунту, посухостійка, також добре переносить низькі температури, плодоносить на третій рік і кожен рік плодоносить, можна її формувати як деревом, або підрізати і формувати кущем. Зацвітає рясно, квіти кремового кольору Плодоносить на минулорічних пагонах. В ірги ягода синювато чорна або червонувато-фіолетова (залежно від сорту) з сизим нальотом. Ягода росте гронами, завбільшки до 10 мм, які дуже солодкі на смак і соковиті. На вигляд нагадує чорницю. Дозрівають плоди в кінці липня або на початку серпня. Висаджувати можна
як осінню, так і весною. Перед посадкою змішую землю, пісок і перегній в пропорції 3:1:1, крім того на дно посадкової ями кидаю дві лопати перегною, засипаю 5-7 см шаром родючої землі. Коріння саджанця випрямляю в різні сторони, засипаю цим субстрактом.
Розмножують іргу насінням, живцюванням або поділом куща. В ягодах ірги міститься до 12 відсотків цукру та до 1 відсотка кислот. Багато вітаміну Р дозволяє вживати як плоди, так і соки людям старшого віку, так, як ірга зміцнює стінки судин, є попереджуючим фактором від інфаркту міокарда, і варикозного розширення вен, нормалізує сон. В народній медицині сік використовується для полоскання горла при ангінах. Плоди вживають свіжими або переробляють на варення, желе. З сухих плодів готовлять компоти, додають з іншими сухофруктами для приготування киселю, які надають їм хорошого смаку і гарного забарвлення.
Михайло МАРУЩАК, с. Скоморохи.