20 лютого вся Україна відзначала День пам’яті Героїв Небесної сотні. Шість років пройшло з того часу, а здається, ніби вчора починався Майдан і Революція Гідності. Ці події відбулися ціною понад ста життів українських хлопців, пам’ять про яких повинна завжди бути у наших серцях. Ця Небесна сотня – не випадкові перехожі на Майдані, це сміливці, які йшли свідомо і розуміли, що йдуть у бій за свободу, за державу. І ми, українці, повинні пам’ятати про них не лише один день у році, а щодня згадувати їх подвиг і жити так, аби бути достойними продовжувачами держави, за яку вони загинули.
У Сокалі біля стели пам’яті Героїв Небесної сотні відбулась панахида за загиблими та віче. Цей день – день пам’яті про тих, хто любив, надіявся і вірив в Україну, і поклав за неї своє життя. На початку присутні поклали квіти та лампадки до пам’ятної дошки Героїв, всі разом зі сльозами на очах виконали Гімн України. Ці хлопці боролись за вільну Україну, завдяки їм ми маємо мирне небо над головою і можемо вільно співати наш Славень.
Священники Ярослав Кащук, Ярослав Валюх, Андрій Дутчак, Роман Синицький, Володимир Жарський, Михайло Назар відслужили панахиду. Ярослав Кащук, настоятель катедрального храму св. ап. Петра і Павла звернувся до сокальчан з такими словами: «Ніколи нікому не стерти пам’ять нашої жертви. Кожен раз, коли ми приходимо до храму, то одночасно з молитвою до Бога згадуємо всіх воїнів і Героїв Небесної сотні, які віддали життя за нашу державність і незалежність. Вдивляємось у їх очі, схоплюємо їх дух – дух Майдану, дух єдності, любові, миру, свободи і той дух передається нам. Але з історії знаємо, що дух патріотизму і любові вороги хочуть стерти з пам’яті, і навіть тепер до цього іде. Але ніколи нікому не стерти пам’яті про наших загиблих Героїв».
Володимир Жарський, настоятель церкви Вознесіння Господнього, теж наголосив учасникам віче: «Ми зібралися біля стели Небесної сотні – патріотів України, Героїв, щоб вшанувати їхню пам’ять помолитися за душі загиблих. їхні очі споглядають на нас з цих фотографій, ці очі наповнені вірою в перемогу, яку вони розпочали з ворогами шість років тому. Коли їх розстрілювали, на їх устах були останні слова «Слава Україні!». Смерть Героїв засвідчують патріотизм і героїзм, вони віддали своє життя за свободу, за Україну, за волю. Нині дякуємо їм і молимось за їхні душі. Слава і низький уклін від нас військовим, які утримують ворога на східних кордонах держави. Найбільша зброя проти ворога – це любов до України. Це показала Небесна сотня і сьогодні це показують захисники на Сході. В єдності сила народу, Боже, нам єдність подай!»
Герої Небесної сотні зуміли рішуче стати до боротьби зі злом у 2014 році, заплативши за перемогу під час Революції Гідності надвисоку ціну – власне життя. Вісімдесят днів і ночей, тривожних і заплаканих, залишивши свої родини, тисячі людей стояли на Майдані день і ніч, у морози, сніг, заради одного – щоб домогтися свого, щоб їхній біль хтось почув. В один день тисячі українців стали солдатами свого народу, – студенти, учні, інженери, водії, вчителі, науковці, безробітні – вони загинули за право бути вільним народом, джерелом влади в своїй країні. Вони загинули за країну, в якій не страшно жити та народжувати дітей.
«Щороку в цей день ми збираємось, щоб вшанувати пам’ять наших українських Героїв, щоб підтримати незламний український дух, який впродовж століть не дозволяв нам здатися у боротьбі з ворогом, допомагав відстоювати свою честь, гідність, незалежність. Цей незламний дух вивів людей шість років тому на Майдан. Сокальщина завжди вирізняється своєю патріотичністю. Ми одні з перших в Україні 22 листопада висловили свій протест проти відмови Януковича підписувати угоду з Євросоюзом. Наші люди в перші дні Майдану поїхали до Києва, Сокальська десята сотня була першою районною сотнею, яка стала в столиці під прапори протесту. Я переконаний, що в цій україн-сько-російській війні, незважаючи на шалену перевагу, на світову пропаганду проти нас, ми вистоїмо і переможемо!», – зазначив голова Сокальської райдержадміністрації Ігор Дацюк.
Голова Сокальської районної ради Микола Пасько звернувся до учасників віче з такими словами: «Щороку приходжу сюди, щороку дивлюсь, як плаче мама (загиблого Ігоря Білика, – авт.) і таке враження, що перший раз. Хочу згадати нашого загиблого земляка Юрія Білика, він загинув майже п’ять років тому в смт. Новотошківське Луганської області. Я двічі побував на цьому місці, Львівщина поставила там пам’ятник Героям, які загинули на цьому блокпості, з-поміж інших – там викарбуване і його прізвище. І хоч кажуть, що там більшість підтримують росіян – пам’ятник Героям був доглянутий, лежали свіжі квіти, – значить частина людей таки за Україну. Блокпост знаходиться за 150-200 метрів від межі селища, далі – сіра зона. І от Каплету. Цьогоріч він згадав за сокальчанина Василя Смолинця – він дуже скромний чоловік і ніколи не афішує, який героїзм проявив на Майдані. Шість років тому він отримав важку травму і нікому про це не розповідав. Про нього не писали ні газети, ні соцмережі, він мовчки лікувався, не має жодної нагороди. С. Касян звернувся до молоді – є з кого брати приклад, є новітні Герої, які відстояли честь України і честь Сокальщини на Майдані.
Почесний голова Спілки політв’язнів Сокальщини Михайло Куцяба, незважаючи на поважний вік, завжди відвідує патріотичні заходи у районі. Він – теж Герой, політв’язень, патріот свого краю, звернувся до сокальчан з такими словами: «Дякую Богу, що нині можу разом з вами вклонитися подвигу наших Героїв. Від імені учасників визвольних змагань минулого століття приношу низький уклін сьогоднішнім Героям, бо вони продовжили патріотичні вчинки українців. їх горді обличчя – на стелі перед нами, вони дякують нам за єдність, що ми сьогодні багаточисельною громадою прийшли їх вшанувати. їхні душі – на небесах, але дух їх сьогодні тут між нами. Вони дякують нам за пам’ять, яку ми несемо».
Під час жалобного віча поіменно згадали всіх Героїв з Сокальщини, які загинули під час несення служби в АТО. Школярі та пластуни в межах патріотичної акції «Янголи пам’яті» прикрасили паперовими ангелами стелу Небесної сотні, що символізує душі загиблих. Також у небо випустили білі кульки, як символ миру.
Небесна сотня – це наша гордість, це наші сльози і наш душевний щем вдячності за все, що вони зробили для нас. Вони дивляться з небес і вірять, що ми здолаємо ворога, адже на захисті України з російським агресором стоять тисячі її патріотів, добровольців, військових, вони борються за єдність і відстоюють незалежність. Тому не маємо морального права здаватися, адже нам сам Бог велів захищати свою Батьківщину.
Ольга ДЕНИСЮК.
Фото автора