Головна Листи Не станьте жертвою цукрового діабету

Не станьте жертвою цукрового діабету

В листопаді у Львівській області проходить акція «Дні профілактики та раннього виявлення цукрового діабету», спрямована на здійснення профілактичних заходів щодо захворюваності на цю недугу.

За даними ВОЗ, в економічно розвинутих країнах світу до 46% населення хворіє на цукровий діабет. Кількість людей з недіагностованою патологією перевищує діагностованих у 34 рази. Останні роки невпинно збільшується кількість хворих дітей, особливо віком до 5 років. Відповідно до світової статистики кожні 1315 років кількість хворих на цукровий діабет подвоюється, переважно це стосується кількості хворих на цукровий діабет ІІ типу. 400 млн. людей в світі мають цукровий діабет, це приблизно половина населення Європи. У Львівській області налічується понад 66 тис. осіб хворих на цукровий діабет, в Сокальському районі 3515 осіб, дітей – 18, в тому числі 339 інсулінозалежних дорослих та 18 дітей.

За оцінками фахівців, ця хвороба визнана однією з найбільш загрозливих у світі, тому що призводить до інвалідизації хворих у результаті розвитку важких хронічних ускладнень. Існує два типи цукрового діабету, які при однаковій клінічній картині мають суттєві відмінності.

Розвиток цукрового діабету І типу пов’язаний з причинами, які призводять до абсолютної недостатності інсуліну, тобто підшлункова залоза його не виробляє або виробляє в недостатній кількості. Такий тип діабету більш характерний для дитячого і підліткового віку і лікується тільки введенням інсуліну.

Діабет ІІ типу, як правило, розвивається у людей зрілого віку з надмірною масою тіла.

При цьому інсулін виробляється, але клітини організму його не сприймають завдяки зниженій чутливості до інсуліну, внаслідок чого глюкоза не надходить до клітин і накопичується у крові.

Основними симптомами цукрового діабету є спрага (хворий випиває 46 л рідини протягом доби), часте сечовипускання в тому числі в ночі, слабість, підвищена втомлюваність, втрата маси тіла (переважно в молодих), свербіж статевих органів та промежини, частофурункульоз і гнійничкові захворювання, виразки, які довго не загоюються, пародонтоз, погіршення зору, біль та затерпання ніг.

Варто зазначити, що у хворих з ожирінням такі симптоми, як спрага, часте сечовипускання, втрата маси тіла можуть бути відсутні, що вказує на необхідність обстеження на рівень цукру в крові усіх хворих з ожирінням.

У дітей цукровий діабет розвивається стрімко, має гострий перебіг, часто маскуючись під інші захворювання. Крім класичних симптомів, перерахованих вище, батьків повинні насторожити такі ознаки: дитина стала апатичною, неуважною, турбує нічне нетримання сечі, часті шкірні інфекції, у дівчат – часті сечостатеві інфекції, вульвовагініт, молочниці. У немовлят – важкі попрілості, прогресуюча втрата маси тіла, після висихання мокрих пелюшок вони стають ніби накрохмалені. При відсутності необхідного лікування у дітей часто розвивається діабетичний кетоацидоз – ускладнення, яке вимагає невідкладної медичної допомоги.

Нормою вважається рівень цукру в крові від 3,3 ммоль/л до 6,1 ммоль/л. Найбільша проблема – пізнє виявлення недуги. Зазвичай, ті, хто занедужає на цукровий діабет ІІ типу звертаються до лікаря через 57 років після виникнення хвороби, коли вже є незворотні зміни з боку очей, нирок, серця, судин ніг. Ускладнення цукрового діабету страшні: гангрена, яка веде до ампутації ніг, ниркова недостатність, сліпота, інфаркт, інсульт.

Для раннього виявлення цукрового діабету всі особи старші 40 років повинні раз на рік вимірювати рівень цукру в крові, один раз на три роки обстежитися на виявлення порушень вуглеводного обміну, а за наявності факторів ризику (спадковість, надмірна маса тіла, ожиріння, патологія вагітності, народжені з підвищеною масою тіла) щороку.

Експерти ВООЗ стверджують, що розвиток діабету ІІ типу можна відтермінувати, не докладаючи значних зусиль, а лише дотримуючись таких умов: здоровий спосіб життя, бути фізично активним, підтримувати оптимальну масу тіла. Важливу роль у профілактиці цукрового діабету відіграє здорове харчування, систематичне лікування таких захворювань як атеросклероз, ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба, інші.

Тільки ставлячись із відповідальністю до свого здоров’я, можна змінити статистику та не стати жертвою цукрового діабету.

Любов ПРИСТУПА, районний ендокринолог Сокальської ЦРЛ.