З початком збройного конфлікту переважна більшість людей відчувають стрес і глибокі переживання, що спричиняють конфлікти, як в родинному колі, так і навчальному середовищі. Страх, тривоги, ворожість стали нашими постійними супутниками. Щоб оптимально адаптуватися до сучасних реалій і мінімізувати прояв агресії між учасниками навчального процесу, 8 лютого в Сокальському ліцеї №1 ім. Олега Романіва автор цих рядків зустрілася з учнями старших класів з приводу такої чутливої теми сьогодення як «Захист учасників освітнього процесу від цькування в умовах збройного конфлікту».
Спільно з активною молоддю ми шукали шляхи вирішення цієї актуальної проблеми. Зокрема спілкувались про склад даного правопорушення та його різновиди. Чому не варто залишати цькування без реагування. Куди звертатись за допомогою. Причини, що обумовлюють боулінг – трикутник Карпмана. Поради, як запобігти деструктивній поведінці. Практика розгляду справ даної категорії Сокальським районним судом.
Внаслідок спільних зусиль освітян, Служби у справах дітей та ювенальної поліції нашого регіону щодо позасудового врегулювання конфліктних ситуацій між учасниками навчального процесу, минулого року в суд не поступило жодного протоколу про булінг!
Окрім того, розповіла про судові провадження щодо неналежного виконання батьками своїх обов’язків (ст.184 КУпАП). На жаль, таких справ у суді чимало. Так, у 2021-ому їх було – 90, у 2022 р . – 86, а станом на 8 лютого поточного року на розгляді перебуває – 46.
Найбільше правопорушень у даній категорії це: систематичне пропущення учнями уроків, куріння на території школи сигарет та розпиття алкогольних напоїв, неналежні умови проживання дітей, антисанітарія вдома. Також трапляються випадки притягнення батьків до відповідальності за знищення їхніми дітьми у школі чужого майна (для прикладу мобільного телефону), керування транспортними засобами без дозволу батьків тощо.
Нашим дітям ще жити у процвітаючій Україні! В цей непростий час моральний стан наших нащадків залежить, в першу чергу, від дорослих!
Підтримуйте діток: обіймайте, пояснюйте, відволікайте! Та пам’ятайте головне правило: спокійні батьки та вчителі – спокійні діти!
З днем єднання українського народу!
Лідія ФАРИНА,
суддя-речниця Сокальського районного суду.