Головна Листи Слава Героям, які віддали життя за Україну

Слава Героям, які віддали життя за Україну

До Дня захисника України 12 жовтня  ми відвідали могили воїнів, які загинули на Сході України. Ініціатором цього заходу був війсь­ковий комісар Сокальського РВК, підполковник Любомир Бродюк, який організував поминання загиблих воїнів, похованих на Сокальщині. За кермом військової машини був Юрій Мочульський.

Перша наша зупинка  була на сокальському кладовищі. Комісар РВК Любомир Бродюк, військово­службовець Олександр Бриль, учасник бойових дій на Сході України Іван Кухарський, Сокаль­ський міський голова Вадим Кондратюк,  вклонилися могилам  воїнів, які загинули в АТО і  тут поховані. А це Віктор Сивак, Роман Галас, Роман Лагно, Антон Козачук, Дмитро Рудик, Олексій Щудло. Військові поклали вінки до могил та запалили лампадки, а протоієрей Володимир Жарський з парафії церкви Вознесіння Господнього ПЦУ та диякон  Ми­хай­ло Салига відслужили пана­хиди. Військові віддали честь та вклонилися  захисникам  України.

Опісля наш шлях проліг до Перв’ятич, де на сільському кладо­вищі похований Ігор Білик, який загинув, захищаючи територіальну цілісність нашої держави на сході України. На жаль, на могилі Героя вітер дещо  понищив синьо-жовтий стяг. Після поминальної відправи, військові  замінили прапор і високо його підняли, щоб нагадати усім, що тут похований захисник Украї­ни.

Далі на нашому шляху були села Свитазів та Сілець, де знайшли свій спочинок молоді захисники України Андрій Костенецький та Василь Мельник. Ми також вша­нували їхню пам’ять та помоли­лися за їхні душі.

Дорогою до Острова, учасник бойових дій Іван Кухарський, не хотячи, поділився спогадами про перебування на сході України. Уві с­ні він часто бачить своїх побрати­мів, які загинули. Пригадав, як російські найманці обстріляли позиції українських військових. Один з ворожих снарядів поцілив в палатку, де відпочивали наші захисники. Чоловік  з небагатьох, кому пощастило залишитись живим після цього вибуху. Він показав світлини, на яких закарбовані ці події: від палатки не залишилося майже нічого. Ко­лиш­ній воїн з сумом згадав побратимів, які були  з ним, і яких вже немає, і зі сльозами на очах подя­кував Богу за врятоване життя.

За розмовою швидко минув час. Ми не помітили як приїхали в Ост­рів. На могилі загиблого в АТО Василя Соляка запалили лам­падки, поклали вінок та відслужили панахиду. Тут же похований військовослужбовець Віктор Теле­гій, який пройшов пекло російсько-української війни, мужньо та хоробро захищав наше мирне небо та спокій, але смерть, яка не раз дивилася йому в очі під час бойових операцій, наздогнала його в мирний час.

Не можна без суму згадувати й про нашого краянина Юрія Білика, чиє молоде життя також обірвала війна. Ми відслужили панахиду та вклонились  його  пам’яті.

Далі наш маршрут проліг в Зави­шень, де цього дня на вічний спо­чинок  рідні, побратими, друзі, гро­мада села провели учасника бо­йо­вих дій Сергія Мельника. На жаль, війна, втрата побратимів, усе пережите не відпускають, а переслідують військових у мир­ному житті. Вони залишають по собі рубці на серці, які кро­воточать. До них додаються хвороби, які  виснажують та забирають життя… Коли під’їхали до цвинтаря вже майже нікого не було, крім рідних, які дивилися на  свіжовикопану могилу, де поховали воїна Сергія. З очей старенької матері котилися сльози… Ми підійшли до могили та відслужили панахиду, пояснили, що здійснювали об’їзд  могил воїнів, які поховані на Сокальщині, тому й запізнилися на похорон. При­ї­­хали, щоб віддати належну шану Сергію Мельнику як  захис­нику України та висловити спів­чуття рідним та родині й низько вклонились Сергієвій матері за сина, якого виховала патріотом України.

На  завишнянському цвинтарі також вічним сном спочивають  учасники бойових дій на Сході України – це Олег Галатюк, Віктор Леонтій. Ми також віддали їм шану. Їхні могили скороплені сльозами матерів та  дітей та всіх, хто приходить вшанувати їх пам’ять. Останнім місцем поминання воїнів було забузьке кладовище, де поховані Валентин Прихід, Ярос­лав Слободюк. Тут до нас підійшла старша жінка, яка неподалік дог­лядала за своїми могилами. Вона дивилася на портрет  односель­чанина Валентина, якого забрала війна у такому юному віці. Йому б ще жити та жити… Кохати… Радіти Божим світом… Вона плакала, зда­валось її очі з докором запитували нас, коли ж закінчиться війна на сході України, яка обриває життя молодих юнаків, забирає у дружин чоловіків, у дітей – батьків, і покриває голови матерів  назавжди чорною хустиною… Та ніхто з нас, на жаль, не може дати відповіді на це болюче запитання…

Ми висловлюємо співчуття та низько схиляємо голови перед матерями, дружинами та дітьми, які втратили найближчих і найдо­рожчих. Проте вони мають бути  гордими з того, що виховали справ­жніх патріотів, які не  втекли за кордон, не сховалися за жіночі спи­ни, а пішли в АТО, щоб, як нале­жить чоловікам, захистити свою сім’ю, свій край і нашу неньку Україну. Слава Героя, які віддали життя за Україну.

Володимр ЖАРСЬКИЙ,

митрофорний протоієрей парафії Вознесіння Господнього ПЦУ.