У Переспі 1 листопада урочисто освятили пам’ятний хрест Героям Революції Гідності та полеглим від московської агресії
В такий спосіб ініціативна група активістів села вирішила увіковічнити пам’ять про тих, хто брав участь у цих подіях і віддав своє життя, відстоюючи віковічне прагнення українців бути незалежною та суверенною державою. А спонукав їх до цього стенд Героїв Небесної Сотні та АТО, який за роки вицвів проти сонця і втратив належний вигляд. Їх підтримала й переспівська громада та сільська рада, яка профінансувала цей пам’ятник та встановила біля могили Січових стpільців. Вирішили зробити його у формі козацького хреста, що символізує силу духу, мужність і нескореність українського лицарства.
У День 101ої річниці ЗУНР, після відправи у церкві, переспівці урочистою ходою з хоругвами та прапорами вирушили до могили Борцям за волю України, де священники Михайло Паталай і Богдан Гой відправили панахиду за українськими патріотами, які загинули в боротьбі за незалежну Україну.
Переспівський сільський голова Степан Кіндратюк наголосив, що 1 листопада 1918 року – одна з небагатьох віхових дат в історії України на довгому шляху здобуття незалежності. 101 рік тому у Львові офіційно проголосили нову державу – Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР). А далі присутні перейшли до Пам’ятного хреста Героям Небесної Сотні, де його освятили священники М. Паталай та Б. Гой. Опісля відбулося віче, на якому виступили Степан Кіндратюк, житель села Нестор Черкас, голова ВО «Свобода» у Львівській області Олег Панькевич, який з побратимами приїхав вшанувати пам’ять Героїв Небесної Сотні.
Під час заходу присутні згадали жителів сіл Переспа та Зубків, які служили і служать на сході України. Ними пишаються односельчани – це Богдан Мацюк, Василь Ничай, Сергій Святашов, Ігор Ковальчук, Петро Коць, Роман Різак, Віктор Мерега, Богдан Федун з Переспи, Олеся Шпак, Наталія Ковальчук, Степан Климчук, Андрій Крилов зі Зубкова. Вшановуючи полеглих, згадали й Романа Лагна, який загинув на сході України, захищаючи територіальну цілісність держави, котрий певний час проживав у с. Переспа.
Опісля, юні таланти – вихованці дитячого садочку, учні школи та молодь села під керівництвом Катерини і Володимира Мацюків та Ганни Олійник в традиційно вишитому вбранні виступили з чудовим сценарієм відтворення минулого в піснях та віршах. Володимир Огінський виконав декілька пісень, які наповнили серця сльозами, тривогою за минулі роки, дали можливість відчути і пережити їх мінімально сьогодні.
Вшановуючи пам’ять творців Західноукраїнської Народної Республіки, воїнів УГА, УПА, Героїв Небесної Сотні та АТО маємо усвідомити, що приклад їхнього служіння Україні повинен й надалі залишатися взірцем для кожного з нас. Їхня жертовність, патріотизм, любов до рідного краю, України повинна об’єднати всі політичні та громадські сили задля побудови такої української держави, яка була мрією наших предків, і яка стане справжнім скарбом для наших нащадків. Ми маємо свято шанувати та пам’ятати про тих, хто боровся та віддав життя на незалежність України.
Бо і сьогодні на Донбасі спадкоємці патріотизму та любові до держави також ціною власного життя захищають незалежність України від загарбницьких зазіхань нашого історичного недруга – Московії.
Богдан ТРИБУШОК, Петро ШЕВЧУК, жителі с. Переспа.