Головна Листи Українська родюча земля спо­конвіку була яблуком розбрату

Українська родюча земля спо­конвіку була яблуком розбрату

ДЕ МОЯ ЗЕМЛЯ?

Чому старшій людині кажуть думати про вічне, а не про землю?

Українська родюча земля спо­конвіку була яблуком розбрату, який сварив сина з батьком, родичів, сусідів…

Немало перипетій та спекуляції через неї, бо земля була мірилом багатства, заможнос­ті та засобом для існування. Нічого не змі­нилося й нині, хоч і совєтська влада  на­ма­галася  викорінити у нас  почуття господаря та любові до землі. Але гени, як кажуть вчені, лише вичікують сприятливих умов, і обов’язково проявляться. Тим більше зараз, коли держава оголосила тотальне навер­нення селян  до землі, а з 1 липня 2021 року  набере чинності Закон про продаж землі. До того ж завжди були і є ті, хто хочуть скористатися чиєюсь необізнаністю та без­помічністю,  та  «нагріти» на цьому руки.

Раніше я нарікала на радянську владу та її посіпаків, які  відібрали у моєї родини землю та скалічили її долю: батька за  участь в УПА заслали у сталінські табори на десять років. Там він зустрів маму, яку через братів-патріотів, яких замордували в тюрмах, виселили з рідного села Деревня (Жовківський район) в Сибір з родиною. Довгі роки вони не могли повернутися на Україну, бо після відбуття десятирічного терміну ув’язнення мусили проживати за тисячу кілометрів від Львівщини. Вони вибрали м. Молодогвардійськ Ворошилов­градського району Луганської області, де збудували хату та мали господарку. Тато працював на шахті до пенсійного віку, а мама – черговою на залізничній станції.  Лише в 1977 році  їм вдалося переїхати з Луганщини на Львівщину. Купили план в селі Сілець, бо це був один з найближчих до рідного села населений пункт, який трапився, на якому збудували хату. У 2005 році, коли відбувалося роздержавлення колгоспів, мамі, як репресованій та вдові політв’язня,  виділили земельну частку-пай, розміром 0,8057 га, який наділили на чотирьох ділянках. Це засвідчує Державний акт на право власності на земельну ділянку (серія АБ №350533, виданого на підставі розпорядження голови Сокальської РДА Львівської області від 24 жовтня 2005 року №459, зареєстрований у Сокальському район­ному відділі земельних ресурсів Львівської області 18 листопада 2005 року в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування  землею, договорів оренди землі №010546105820).

У 2017 році мама померла і я успадкувала її пай, що засвідчує витяг з Державного ре­єстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Яким було моє здивування, коли на місці мого паю один з мешканців отримав земель­ну ділянку під забудову. Як з’ясувалося, на земельну ділянку  розміром 0,0263 кадастр. номер: 4624886600:10:000:0143, чомусь переробили документи під загальну забу­дову. Така доля спіткала й інших власників паїв, які мали земельні наділи на цій площі. Мені  наділили ділянку у розмірі п’ятнадцяти сотиків, але не на моєму полі, а внизу на куті.

Аби з’ясувати це, звернулася у Червоно­градську міську раду, де мені сказали, що земельна ділянка була не переоформлена належним чином, тож відійшла до Сілецької сільської ради. Відтак була виділена у загальному масиві під  забудову нового кварталу. Аби з’ясувати чому так сталося, підійшла до землевпорядника. Державний службовець тікає від мене, бо не може дати пояснення… Була я  і у Сілецькій сільській раді, там дали відписку про те, що  ця ділянка землі не має власника. Але ж це неправда? Мої документи всі належно оформлені в нотаріуса Н. Бойчук, містять  дати оформлення та номери.  На жаль, нині важко вивести лад, бо сільська рада вже не існує, а її повноваження перейняла Червоноградська міська об’єднана громада, оскільки після децентралізації, наше село відійшло до неї. Туди я й пішла. Ще в фойє мене запитали з яким питанням прийшла  і до кого? Дізнавшись, що це земельне питання, покликали землевпорядника пані Галину. Побачивши  мене, вона сказала: це знову Ви? Краще думайте про вічне, а не про землю. Навіщо вона вам?! Мовляв, вам дали 0,15 соток. Невже цього не  вистачить?! Ви ж – інвалід, ледве пересуваєтесь, самот­ні… Землі з собою не заберете. Якщо мало, то заберіть мій город у Великих Мостах.

Так, я землі точно з собою не заберу… Але хочу, щоб восторжествувала справед­ливість. Практично, це все, що залишилося  мені в пам’ять від мами і тата. Тому хочу забрати те, що мені належить по праву.

Може, щось не розумію, бо вже людина у літах. Але чому без погодження зі мною у мене забрали земельну частку. Можливо, якби не звернулася, то й навіть не виділили б й тих 15 сотиків. А де ж ще 12? Невже так можна ошукувати безпомічних старих людей. А тут так насміхаються… І вийшло, що не тільки наді  мною. У приймальні Червоноградської міської ради зустрілася з такими ж старшими людьми, які також мають схожі проблеми: комусь недодали землі, комусь взагалі забрали. І ніхто не знає і не розуміє на якій підставі, бо на руках мають  Державні акти про право приватної власності на неї. Ніхто нічого пояснити не хоче, лише помикають людьми.

А де ж ділася наша земля?!  Ніхто ж її не виніс, не вирізав й не сховав.

Ходжу з цим питанням з одного кабінету можновладців до іншого, і ніде не можу знайти правди. Яку ми Україну будуємо, коли таке роблять зі старшими людь­ми? Вважаю, це ляпасом у світлу пам’ять мого батька та його побратимів. Він був з господарської родини, мав землю, воював за Незалежну Україну, родина потерпіла за любов до неї. Невже нині у нас нема законів, щоб державні службовці  не перекручували чинне земельне законодавство  і діяли у правовому полі. Бо де ж тоді шукати правди? Попри все без надії таки сподіваюся повер­нути те, що споконвіку належало родині та батькам.

Ганна БІЛОКОНЬ,

жителька с. Сілець.