Головна Листи ВОДА – ЦЕ ЖИТТЯ, А ЧИСТА ВОДА – ОСНОВА ЗДОРОВ’Я

ВОДА – ЦЕ ЖИТТЯ, А ЧИСТА ВОДА – ОСНОВА ЗДОРОВ’Я

На Землі не існує жодного живого організму, в якому немає води, навіть найпростішого! Без неї неможливе існування рослин і тварин. Життя є лише там, де є вода і, навпаки, де знаходиться вода, там є життя. Вода це те, що ми п’ємо. Саме від якості води, яку ми випиваємо, залежить стан нашого здоров’я, якість нашого життя. Ось чому нам варто цікавитись, що ми п’ємо, та робити все можливе, щоб ця вода була чистою і фізіологічно повноцінною. За висновкам Весвітньої організації охорони здоров’я більше 80% відомих сьогодні хвороб пов’язано з незадовільною якістю питної води. Вона може бути одним із факторів передачі інфекційних захворювань, в першу чергу, кишкових інфекцій, через неї можуть передаватися захворювання на туляремію, лептоспіроз, сибірську виразку та інші. Забруднення питної води збудниками кишкових інфекцій та іншими патогенними мікроорганізмами відбувається при потраплянні в неї виділень хворих та бактеріоносіїв різними шляхами: при просочуванні у воду колодязя господарськопобутових стічних вод, вмісту вбиралень, вигрібних ям тощо, інтенсивні атмосферні опади, ускладнення повеневої ситуації, неправильне розміщення криниць, артсвердловин, каптажів відносно джерела забруднення, що сприяє поширенню збудників кишкових інфекцій та гельмінтозів на великі відстані з водою, які зберігаються у навколишньому середовищі протягом тривалого часу. Збудники інфекційних захворювань можуть виживати у воді протягом тривалого часу, навіть декілька місяців, а в намулі – декілька тижнів.

У 2016 році в Львівській області рівень захворюваності на гострі кишкові інфекції зріс на 24% або в 1,3 раза, а на вірусний гепатит А в 1,5 раза в порівнянні з 2015 роком. На гострі кишкові інфекції, в основному, хворіють діти. Серед хворих на цю недугу питома вага дітей до 17 років склала більше 70%, а на вірусний гепатит А – 26,3%.
І в поточному році, зокрема, у січні, помітне збільшення рівня захворюваності на гострі кишкові інфекції в 2 рази в порівнянні з аналогічним місяцем минулого року. Викликають занепокоєння дослідження проб води з джерел нецентралізованого питного водопостачання, які не відповідають санітарногігієнічним нормативам, що в певних умовах може призвести до виникнення інфекційних захворювань. Першочерговими заходами щодо попередження епідемічних ускладнень серед населення та мінімізації їх можливих наслідків є проведення профілактичного знезараження води криниць у весняноосінній період року. Безпечна по біопоказниках та якісна вода буде запорукою здоров’я для дорослих та дітей. Особливо це стосується населення на територіях Острівської, Межирічанської, Домашівської та Сілецької сільських рад, з високим стоянням грунтових вод.

Здоров’я – це найбільше багатство, тому не можна байдуже ставитись до нього. І краще дослухатись до прислів’я «сім разів відміряй, а раз відріж» і провести лабораторні дослідження криниці, водогону, щоб правильно встановити діагноз та призначити відповідне лікування.
Багато таких аналізів проводить структурний підрозділ Державної установи «Львівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» – Червоноградський міськрайонний відділ. Дослідження є платними, однак у нас ціни є помірними, наприклад профілактичне дослідження на носійство: збудників кишкових інфекцій 27,16 грн., золотистого стафілокока – 22,63 грн., визначення яєць та личинок гельмінтів, цист патогенних кишкових найпростіших у садовині, городині – 23,16 грн., яєць та личинок гельмінтів, цист патогенних кишкових найпростіших у воді – 33,58 грн., яєць та личинок гельмінтів, цист патогенних кишкових найпростіших в грунті, піску – 39,50 грн., сечі на яйця і личинки гельмінтів – 11,50 грн. Дезінфекція (знищення збудників інфекційних хвороб) приміщень, поверхонь, транспортних засобів – 1,13 грн. за один кв. метр, (знищення тарганів та інших комах) в приміщеннях – 1,48 грн., дезінфекція води криниць – 6,22 грн. за один куб. метр води.

За необхідності можуть проводитись й інші роботи та лабораторноінструментальні дослідження (шум, вібрація, санітарнохімічні дослідження та інші).

Про спектр послуг, які надає наша організація, можна дізнатися за телефонами: (03249) 21206, моб.: 0932219625.

Тарас ШАВАЛЮК, завідувач відділу дезінфектології ЧМРВ ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України».