Головна Листи Володимир Заремба дарує дереву життя

Володимир Заремба дарує дереву життя

ДАРУЄ ДЕРЕВУ НОВЕ ЖИТТЯ

Уже чотири десятиліття я маю нагоду і честь приятелювати з народним митцем Володимиром Зарембою. Я знаю його з дитинства, бо живемо неподалік в одному селі, а тут кожен знає один одного, крім того працювали деякий час у звірогосподарстві.

Але ближче познайомилися на початку 90-х років минулого століття на хвилі націо­нально-патріотичного піднесення. Тоді пан Володимир, який на той уже був знаним різьбярем, об’єднав навколо себе патріотів та створив у селі осередок НРУ. Не раз зга­дую його полум’яні слова: «Нарешті здійсни­лася мрія наших дідів та прадідів – Україна стала незалежною. Але хто, як не ми, маємо її відродити та будувати». Упродовж бага­тьох років він старався підняти і відродити рідне село. Практично, завдяки його зусил­лям вдалося відстояти і зберегти Народний дім для громади. Він все життя дбав про патріотичне виховання молоді, організову­вав національно-патріотичні заходи у селі, налагодив роботу гуртків аби зацікавити її та дати поштовх до розвитку обдарованих дітей. Був і досі, незважаючи на свій поваж­ний вік, є генератором багатьох ідей та доб­рих справ не тільки для громади та села, але й нашого краю.

Жителі села Великого гордяться, що поруч з ними живе і творить різьбяр Володимир Заремба, який понад півстоліття займається різьбою по дереву, даруючи дереву нове життя. Це скромна, мудра та надзвичайно цікава людина з непростою долею. Він жар­туючи каже, що пережив не одну владу, і як Бог дасть, дочекає, щоб побачити як українці розгромлять рашистів, які напали на україн­ську землю.

Любов до дереворізьблення привив йому дід Павло Олійник, який і бандуру вмів зробити, і воза, і бричку… Він був цікавою освіченою людиною: бібліотеку мав, мови знав. Саме він заронив у дитячу душу любов до лісу, вміння бачити красу, творити її. А ще – бути непримирен­ним до несправедли­вості та зла. Як і дід Павло, він все своє життя різь­бить дерево, вдихає в нього друге життя. За фахом Володимир За­ремба агро­ном. Працю­вав у радгоспі, а потім у Сокаль­ському звіроплемгосподарстві та різьбя­рем на Львівському ху­дожньому комбінаті. Однак весь вільний час віддавав мистецтву: «Мною керує дере­во, я даю йому свободу, – каже п. Володи­мир, – Мистецтво не терпить примусу, воно свободу любить». Тож і творити може лише свободолюбива, вільна натура. Таким і є народний митець. У кожній роботі митця бачиш оригінальний погляд, майстра, який вкладає у свою роботу всі почуття, всю свою душу.

Різьбяр вражає розмаїттям творів, які ви­готовляє у техніці кругле об’ємне різьблення. Кожна скульптура має свій характер, відоб­ражає внутрішній світ. Митець вміє бачити незвичне у корені. У роботах «Господар», «Добра бабця», «Сівач», «Дячок», «Селя­нин», «Лемко на втраченій Батьківщині», «Фірман», «Господар», «Кобзар» «Дідова коза», «Муканський дід» Володимир Зарем­ба відображає колорит життя народу, його побут, звичаї. Звертається й до теми націо­нальної свідомості (праці «Невинно убієн­ним», «Портрет Т. Г. Шевченка»), віри («Мой­сей», «Голгофа», «Шопка»).

Колекція Володимира Заремби експонува­лася у Львові, Києві, Донецьку. Вона побува­ла в Росії, Польщі (Замості (2004) та Жешуві (2007). Персональні виставки автора відбу­лися в Червонограді в 1994 році, а в 2007 році в Сокальському музеї «Людина. Земля. Всесвіт». Його різьблені вироби є в церквах сіл Велике та Бендюга Червоноградського району Львівської області, у Червоноград­ському сиротинці, у приватних колекціях Німеччини, Польщі, Канади, Швеції. Чимало робіт май­стер подарував Червоноградській філії Львівського музею історії релігії, націо­нальному історико-меморіальному заповіднику «Поле Берестецької битви», Львівській національній картинній галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького, Кримськотатарському музею мистецтв.

Народний умілець у свої поважні роки веде активний спосіб життя, до недавна залюбки їздив на велосипеді до Сокаля та в Стоянів, звідки родом, а нині ще ходить пішки в Червоноград у волонтерський штаб підтримки ЗСУ. А це чимала віддаль. Від нездужання та віку, стверджує він, його рятує спеціальне лікувально-дозуюче голодування за методом професора Ю. С. Ніколаєва. Спробував його на собі. На його думку, саме це допомогло йому зцілити організм. Відтоді Володимир Федорович дотримується роз­вантажувально-дієтичної терапії. Тепер при ознаках перших недомагань, одразу голо­дує. До того, чим важче захворювання, тим більший час голодування (від 1 до 3 днів). Нині він не вживає жодних медикаментів, крім продуктів бджолярства. Адже, саме так впродовж віків лікувалися наші пращури, чому б і нам не скористатися їх мудрістю.

Пан Володимир ніколи не ганявся за сла­вою, званнями. Завжди був людиною неспо­кійної вдачі незручною для начальства, бо ніколи не міг «закрити очі» на несправед­ливість чи брехню, акцентував увагу на важ­ливості національно-патріотичного вихован­ня молоді. Він охоче спілкується з дітьми та молоддю, ділиться навичками роботи з деревом, має чимало творчих задумів та планів.

Чоловік серцем і душею вболіває за Україну, чим може допомагає волонтерам м. Червоноград і підтримує ЗСУ. Він вірить, що українські захисники переможуть московитів і Україна буде вільною та процвіта­ючою, бо як говорив його улюблений поет Тарас Шевченко: «Борітеся – поборете, вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава і воля святая».

Віктор БОЧЕК,
житель с. Велике.