Шість фермерів у далекі дев’яності минулого століття й гадки не мали, що земельний пай, який їм наділили під час розпаювання землі на фермерському полі, може принести стільки страждань та клопотів. А щиро раділи цьому, бо могли працювати на себе та займатися улюбленою справою – вирощувати хліб. Навіть змирилися й з тим, що для того, щоб потрапити на поле, потрібно було мати спеціальний пропуск від прикордонної служби, за яким прикордонники щоранку впускали їх туди. Жителі прикордонних сіл уже звикли до того, що живуть на околиці великої країни… Поруч – кордон. Люди в формі прикордонника – для них не дивина, та й деякі там навіть служать. Місцями від внутрішньої межі прикордонної смуги до кордону кілька десятків кілометрів. Як і до незручностей, бо без документів – не можуть ні виїхати, ні приїхати додому, ні піти в ліс за ягодами чи грибами, чи навіть обробити город чи пай. Фермери десятиліттями орали, сіяли та збирали врожаї, не раз допомагали продуктами прикордонникам. Ніщо здається й не передвіщувало біди. Як би не їхня земля, яка три роки тому чомусь зацікавила Держприкордонслужбу, яку вирішили забрати в селян-власників.
У 2019 році Військова прокуратура Львівського гарнізону розпочала судовий процес щодо вилучення земельних ділянок із законного володіння фермерів. Проте вказані земельні ділянки передані у власність селянам під час розпаювання земель фермерського господарства «Демчук Я. В.», яке, в свою чергу, утворилося на землях сільськогосподарського кооперативу «Хлібороб».
Пояснив ситуацію Микола Пшевлоцький, який у 1990-2005 роках був керівником Сокальського району (голова районної ради і виконкому, представник Президента України, голова РДА), і мимоволі, став третьою особою на стороні відповідача: «Фермери, а їх було шестеро, набули земельні ділянки у користування, а згодом у власність шляхом роздержавлення (паювання) земель фермерського господарства «Демчука Я. В.». Указані землі відповідно до даних земельного кадастру належали і належать до категорії земель сільськосподарського призначення.
Попередніми користувачами (з часу входження даної території до складу УРСР (1951 рік) були сільськогосподарські підприємства, – останні з них – колгоспи імені Карла Маркса та «Солокія», кооператив «Хлібороб». Тож для того, щоб позбавити членів фермерського господарства «Демчук Я. В.» права власності на земельні паї, очевидно, необхідно було б позбавити права користування цією землею попередніх користувачів. Прикордонна служба чи її структурні підрозділи ніколи не були користувачами оспорюваних земельних ділянок і не надали жодних документів, які б це засвідчували.
Актом інвентаризації земель оборони від 1933 року було передбачено закріплення за структурами Держприкордонслужби (її попередника) лише вузької смуги землі вздовж лінії Державного кордону та колишньої лінії інженерних споруд, на які землі членів колишнього фермерського господарства «Демчука Я. В.» зовсім не накладаються. Однак матеріали вказаного акту інвентаризації так і залишилися нереалізованими, а відомості про колишні інженерні споруди відсутні в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Позивачі не надали жодних документів з цього приводу, як і правовстановлюючих документів на користування земельними ділянками».
Судова справа триває не один рік, відбулося кільканадцять засідань. Окрім того, з ініціативи представника Військової прокуратури, справа зараз слухається у кількох судах. Власники земельних паїв поневолі стали заручниками ситуації, оскільки через обмеження з боку прикордонної служби повноцінне використання ними цих земель є неможливим, й ті заростають чагарниками та бур’янами. Фермери обурені тим, що в них відбирають земельні ділянки, які вже багато років належать їм на основі державних актів на право власності. Судова тяганина триває, і у випадку ухвалення рішення судами України на користь прикордонників, створиться прецедент, від якого постраждають не тільки жителі колишньої Корчівської сільської ради, а нині Белзької ОТГ. Адже власниками земельних паїв та інших земель сільськогосподарського призначення в прикордонній смузі є тисячі громадян, а в тій її частині, яка із сталінсько-беріївських часів відгороджена від лінії Державного кордону колючими дротами – з метою посилення «залізної завіси» та відчуження українців від світу – лише в межах колишнього Сокальського району більше тисячі.
Фермер Ярослав Демчук розповів: «У 1988 році шестеро нас створило кооператив «Хлібороб». Нам виділили землю в межах прикордонної смуги. «Хлібороб» функціонував лише три роки. У 1992-ому його реорганізували у шість фермерських господарства, а 2010-ому на цій площі нам наділили земельні паї по 2.12 га, які могли лише дати там, де наша земля. Вісім років ми успішно співпрацювали з прикордонниками: щороку орали, сіяли, підживляли та збирали врожаї. Однак, у 2019 р. Державна прикордонна служба України вирішила цю землю у нас забрати. Намагається в судовому порядку скасувати рішення Сокальської РДА про наділ нам земельних паїв. Уже три роки тривають суди… і стільки ж ми не можемо дістатися до своєї землі і, обробляти її та сіяти. Хто нам компенсує збитки?! Як і дорогу до Сокаля, а це 50 км, та судові витрати?!»
– Та це ще півбіди, – бідкається фермер. – Бо ж в кінцевому результаті, якщо у нас заберуть землю, ми можемо залишитися позбавленими права на земельну частку (пай). І втратимо її. А це єдиний засіб до існування моєї родини. Адже згідно з законом, не передбачено надання нам паю в іншому місці зі земель інших сільськогосподарських підприємств.
– За 43 роки праці на цій землі, починав ще у колгоспі, ніхто ніколи не мав жодних претензій до мене, – продовжує селянин. – Я чесно трудився. Чому її хочуть забрати? Мені її, як і іншим членам колишнього фермерського господарства, дали на законній підставі, що засвідчують представлені нами документи. Ми не віримо, що хтось щось нам компенсує, чи виділять пай в іншому місці. Вони нас просто позбавляють землі. А як нам вижити?! Ми все життя працюємо на ній й годуємось нею. Вони нас хочуть кинути напризволяще. Вони отримують зарплату. А ми ж то мусимо якось жити. В селі роботи нема. Крім того, вони підривають довіру до прикордонної служби з якою у нас завжди були дружні зв’язки, ми їм довіряли, адже вони наші захисники…
Щороку громадяни – члени фермерського господарства «Демчук Я. В.» звертались до Львівського прикордонного загону з клопотанням про погодження списку (переліку) громадян, які мають право доступу до земельних ділянок для їх обробітку і отримували відповідні офіційні перепустки. Цьогоріч їм таких «перепусток» не дали, навіть не пояснивши чому. Тож дістатися до своїх полів не можуть, бачать їх хіба що через дроти… Адже звернення до суду не є підставою для позбавлення законних прав громадян щодо користування своєю землею.
За словами адвоката Юрія Пшевлоцького, позивачі неправомірно тлумачать поняття «прикордонної смуги». Прикордонна смуга – це не земельна ділянка, а територія з певним режимом, яка на момент подання позову охоплювала всю територію сільської ради, яка виходить до державного кордону, – на той час Корчівська сільська рада, а зараз (відповідно до розпорядження голови ЛОДА від 20.06.2018 року №605/0/5-18) завширшки 10 км від Державного кордону (на території якої правами на землю (власності, користування чи інших підставах) володіє велика кількість фізичних і юридичних осіб).
Таке посилання на правову норму стосовно того, що прикордонна смуга не може бути меншою від смуги землі між інженерними спорудженнями (де юре не існуючими) та лінією Державного кордону, як на підставу для віднесення цієї території до земель оборони, виглядає абсурдним. Законом України від 29.10.2019 року №232-ІХ («Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення інженерно-технічного облаштування та утримання державного кордону») чітко визначено параметри земельної ділянки, необхідної для облаштування та обслуговування державного кордону. Це смуга землі завширшки 30-50 метрів уздовж лінії державного кордону. Землі членів колишнього фермерського господарства «Демчука Я. В.» не накладаються на цю смугу (ще не відведену і не закріплену) і вони не є перешкодою у виконанні вказаного закону.
Ю. Пшевлоцький також зазначив, що нещодавно прийнятим Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», передбачено передачу всіх земель за межами населеного пункту в комунальну власність територіальних громад. Тому виконання позовної вимоги щодо повернення оспорюваних земель у державну власність є неможливим.
Посилання представника Військової прокуратури на те, що громадянам-відповідачам будуть компенсовані грошові кошти або надані земельні ділянки в іншому місці є абсурдним, оскільки українське законодавство жодним чином не передбачає ніякої грошової компенсації за нереалізоване право у роздержавленні (паюванні) земель сільськогосподарського призначення. По друге, вказані громадяни можуть це право реалізувати лише зі складу земель фермерського господарства «Демчука Я. В.», вони – фермери, а не колгоспники.
Посилання позивачів на нібито незнання про факт землекористування є неправдивим з наступних підстав: по-перше, розпорядження голови Сокальської РДА на надання дозволу на складання земельної документації щодо паювання земель фермерського господарства (№609 від 10.12. 2004 р.) та наступне розпорядження про затвердження (№63 від 19 лютого 2009 р.) вказаних матеріалів є публічними і доступними для ознайомлення, очевидно, що вони перевірялись на той час на предмет законності органами прокуратури. По-друге, ці відомості є відображенням в державному земельному кадастрі й знаходяться в публічному відкритому доступі; по-третє, кожного року громадяни-члени фермерського господарства «Демчук Я. В.» звертались до Львівського прикордонного загону з клопотанням про погодження списку (переліку) громадян, які мають право доступу до земельних ділянок для їх обробітку і отримували відповідні офіційні перепустки». Не будемо застановлятися на відповідності подібної практики нормам Конституції, – але як можна погоджувати списки, видавати «перепустки» і не знати про землекористування в логіку здорового глузду не вкладається. Рівно ж як і в попередні роки не було таємницею ні для кого землекористування вказаними землями сільськогосподарськими підприємствами «Хлібороб», «Солокія», ім. Карла Маркса тощо. Чому ж тоді не виникало питання про належність даних земель до земель оборони?!
Микола Пшевлоцький наголосив й на морально-політичному аспекті: «Як можна в умовах війни забирати в селян, в тих, які годують усе суспільство, зокрема, самих прикордонників у буквальному розумінні (бо неодноразово надавали саме прикордонним підрозділам Сокальщини безпосередню допомогу), останній шматок землі, який є для них головним джерелом існування, створюючи таким чином не дуже доброзичливу, м’яко кажучи, атмосферу взаємовідносин. У воюючій країні на таке здатен лише ворог. І ще одне, як усе це виглядає в світлі нашої стратегічної мети – європейської і євроатлантичної інтеграції? Виходячи з викладеного, вважаю, що позов має бути відхилений як з юридично-правових підстав, так і з міркувань морально-етичних і ціннісно-цивілізованих».
За коментарем у цій справі звернулася й до присутніх на суді представників Військової прокуратури та Львівського прикордонного загону. Однак досі їх редакція не отримала.
На жаль, чергове судове засідання по цій справі вкотре перенесли. Фермери, на жаль, цьогоріч вже не виростять на цих паях врожай. Розуміють, що ніхто не відшкодує завданих державою збитків, як й не поверне їм втраченого часу та здоров’я… А хто зцілить їхні душі після такого розчарування?! Адже першими колись взяли цю землю, щоб розбудовувати українську державу, започаткували фермерський рух на цих теренах… Скільки недоспаних ночей, витрачено сил, важкої праці до мозолів та сьомого поту. А тут на старість ще й можуть залишитись без паю. Це просто нонсенс. Де ж справедливість?! Чому держава так обійшлася з фермерами? Тепер вони живуть в очікуванні: що ж буде далі. І попри все без надії таки сподіваються, що ніхто у них не забере цю землю, й справедливість восторжествує.
Любов ПУЗИЧ.
Від редакції. «Голос з-над Бугу» готовий надати коментарі представникам Військової прокуратури та Львівського прикордонного загону.