Життя під час війни – одне з найважчих випробувань для будь-якої людини. Але найскладніший шлях належить проходити молодим людям, які щойно розпочинають втілювати свої мрії і задуми. Та попри всі складнощі та випробування наша молодь розвивається, навчається та показує високі результати. І прикладом цього є головний конкурс для слухачів Малої академії – захист науково-дослідницьких робіт. Отож, знову цьогоріч Львівські виші зібрали талановиту молодь м. Львова та області. Юні науковці гідно представили Сокальську громаду. Слухачі КЗ «Сокальська Мала академія наук учнівської молоді імені Ігоря Богачевського» здобули 19 призових місць, що вкотре забезпечило першість серед районних МАН та УНТ Львівщини.
Перші місця здобули: Анастасія БАБІЙ – з фольклористики із роботою «Мем як сучасна форма фольклору»; Андріана-Христина БИК – з географії з роботою «Blablakar як нова форма міжміських пасажирських перевезень»; Анастасія ГУНЬКА – з охорони здоров’я із роботою «Локальні особливості ринку препаратів на основі Ginkgo biloba L. (на прикладі Сокальської ТГ Львівської області)»; Софія КЛИМЧУК – з філософії із роботою «Кордоцентристські погляди Марії Матіос у творі «Майже ніколи не навпаки»; Дарія МИСИК – з правознавства з роботою «Нормативно-правові аспекти релокації бізнесу в Україні в сучасних умовах воєнного стану»; Анна СОЛДАТ – з ботаніки з роботою «Адвентивні види флори на території околиць м. Сокаля Львівської області»; Анна ЯЙЦО – з теорії, історії мистецтв та арткритики з роботою «Бог і Україна» у творчості майстра інтарсії Анатолія Покотюка».
Другі місця вибороли: Яна ДЕЩИЦЯ – з правознавства. Тема роботи: «Міжнародне співробітництво України та Інтерполу в умовах повномасштабного вторгнення»; Ангеліна ДУБЕНСЬКА – з психології. Тема роботи: «Особливості формування гендерних стереотипів у підлітків в освітньому середовищі»; Катерина КРАВЧЕНКО – з релігієзнавства. Тема роботи: «Використання релігійних маркерів в’язнями ГУТАБу у 1940-50 рр. ХХ століття»; Дарина ЛЕЩИШИН – з педагогіки. Тема роботи: «Сугестопедичні технології: колір як стимулятор навчання»; Соломія МАТОЛІНЕЦЬ – з журналістики. Тема роботи: «Інформаційні наративи російсько-української війни в місцевому часописі «Голос з-над Бугу»; Іванна МИХАЛЬЧУК – з історичного краєзнавства. Тема роботи: «Борець за Україну – мій прадід Іван Сорока»; Анна НАЛОГОВСЬКА – з польської мови. Тема роботи: «Фразеологізми із соматичним компонентом в польській мові»; Юлія П’ЯТКОВСЬКА – з української мови. Тема роботи: «Кольоролексеми у поетичних текстах Богдана-Ігоря Антонича та Юрія Андруховича: компаративний аспект».
Треті місця отримали: Яна ДЕЩИЦЯ – з прикладної мікро-та макроекономіки з роботою «Фріланс в Україні: стан та перспективи розвитку»; Каріна КУХАРЧУК – з журналістики з роботою «Сучасний формат діяльності місцевого радіо (на прикладі ТРК «Сокаль»)»; Вікторія ТЕСЛЮК – з історичного краєзнавства з роботою «Перейменування населених пунктів як складова процесу декомунізації (на прикладі Сокальської територіальної громади)»; Діана ШВЕЦЬ – з хімії з роботою «Багатокомпонентні перовскіти як катоди для літієвих джерел енергії».
Журі конкурсу-захисту відзначило також перші наукові дослідження таких слухачів МАНУМ: Вероніка БІЛАШ (англійська мова та англомовна література). Тема: «Лексико-граматичні особливості політичного сленгу (на прикладі промов англомовних політиків)»; Марія ДИНЯ (гідрологія). Тема: «Річка Красносілка як об’єкт ревіталізації»; Каріна КОМЕНДАНТ (історичне краєзнавство). Тема: «Розвиток баскетболу на Сокальщині»; Христина СОЛДАТ (теорія, історія мистецтв та арткритика). Тема: «Концептуальний аналіз музичних творів для дітей сучасної композиторки О. В. Пенюк–Водоніс»; Софія ТОМАШІВСЬКА (прикладна мікро-та макроекономіка). Тема: «Франчайзинг в умовах війни: виклики та можливості»; Діана ТРОХИМЧУК (хімія). Тема: «Кристалохімічний дизайн матеріалів для акумуляторів водню»; Роман ЦІЗДИН (математика). Тема: «Геометричні ймовірності і пов’язані з ними задачі»; Валерій ШИМЕЛЮК (менеджмент та маркетинг). Тема: «Соціальна реклама і бізнес»; Аліна ШУЛЬГАН (історичне краєзнавство). Тема: «Історія депортації в Сибір населення Сокальщини (на основі спогадів Михайла Куцяби)».
Всі переможці і учасники нагороджені дипломами і пам’ятними подарунками. Спеціальним призом була відзначена Соломія МАТОЛІНЕЦЬ за роботу «Марта Богачевська-Хомяк: поєднання українства та американства».
Впевнено вели своїх учнів до перемоги творчі, успішні, досвідчені педагоги КЗ «Сокальська Мала академія наук учнівської молоді імені Ігоря Богачевського» –
М. С. Багрій, М. Б. Бик, С. П. Деленко, Н. В. Корицька, С. О. Михайлова, С. С. Мусій, О. Ю. Стасюк, Н. С. Федунь, М. Ю. Федчун, М. О. Царинська.
Незважаючи на складний період війни, колектив МАНУМ успішно втілює в життя найновіші педагогічні та наукові тенденції, формуючи майбутню еліту України, чиї знання, чітка громадянська позиція, активна праця, нові ідеї і проєкти є вагомою частиною нашого освітнього фронту. Педагоги забезпечують індивідуальний підхід до кожного учня, враховуючи його унікальні здібності та особистісні особливості; ведуть постійний пошук нових моделей організації науково-дослідницької діяльності; реалізовують інноваційні форми партнерської співпраці з Львівським обласним відділенням Малої академії наук України та закладами вищої освіти регіону.
Основною метою роботи з обдарованими учнями в закладі є: розкриття та розвиток їхнього потенціалу, професійне самовизначення та підготовка до успішного вступу до кращих вищих навчальних закладів, формування у них стійкої мотивації до самоосвіти та саморозвитку. У Сокальській МАНУМ створено сприятливий психологічний клімат, який сприяє розвитку патріотизму, творчості та креативності. З року в рік переконуємося, що кожна дитина має унікальний потенціал, який потребує підтримки та розвитку.
Оксана РЯБОВА,
методист Сокальської МАНУМ імені Ігоря Богачевського.