Головна Освіта Представники освітньої галузі Червоноградщини взяли участь у навчальній конференції у Варшаві

Представники освітньої галузі Червоноградщини взяли участь у навчальній конференції у Варшаві

ВРАЗИЛА ГОСТИННІСТЬ ПОЛЬСЬКИХ ДРУЗІВ

У Варшавській 361 школі, де навчається 150 вимушено переселених українських дітей та працює 10 українських учителів, відбулась освітня конференція під назвою «Що буде завтра? Перспективи освіти на час військової кризи».

У конференції взяли участь представники освітньої галузі Червоноградщини. У складі делегації були: начальник відділу освіти, культури, релігій та туризму Червоноградсь­кої РВА Руслана Антонюк, начальник відділу освіти Сокальської територіальної громади Леся Ковалишин, начальник відділу органі­за­ції діяльності закладів освіти Радехівської міської ради Галина Красіцька, директор Сокальської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №4  Драган та начальник відділу інфор­маційної діяльності та комунікацій з громад­ськістю Червоноградської РВА Віта Бель­зе­цька. Передувала цьому зустріч з поль­сь­ки­ми друзями  голови Червоноградської РВА Андрія Дяченка та голови Сокальського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка Ігоря Дацюка.

В перший день нашого перебування у Варшаві ми змогли оглянути школу, яка займає 10 000 м кв., поспілкуватись з українсь­кими дітьми та педагогами, а також з дирекцією цього закладу.

Особисто мене приємно вразила гостин­ність польських друзів та очевидна картина підтримки ними наших дітей. Я не втримала емоцій і розчулилась від побачених в поль­ській школі синьо-жовтих стрічок та плакатів у підтримку України, а ще від того, що наші діти мусять скитатись по світу через мон­стра, який надумав знищити нашу молоду націю.

При спілкуванні з дітьми ми почули, що всі хочуть повернутись в Україну (а діти є з різних її куточків). Але треба розуміти, що не всі батьки готові повертатись туди, де немає вже домівки. Тому польські освітяни змушені думати як провадити навчання з 1 вересня. Задля того й була організована кон­ференція, метою якої було долучитись до формування питань зміни у галузі поль­ської освіти, з урахуванням сьогоднішньої воєнної ситуації в Україні.

На наступний день відбулась конфе­рен­ція. На початку зустрічі директор школи Томаш Ремішевський привітав усіх присутніх та розповів, з якими проблемами зіткнулася польська школа у воєнний кризовий час в Україні, адже, як я вже зазначала, освітній заклад прийняв 150 вимушено переселених дітей. «Для дітей створено 5 окремих україн­ських класів, де польська мова викладається  українськими педагогами як іноземна. Але з 1 вересня українських дітей плануємо нав­чати в польських класах, тому умови для них стануть такими ж, як і для їхніх польських однолітків – вони писатимуть контрольні роботи та складатимуть іспити польською. Також важлива комунікація між учнями, тому ми маємо докласти максимум зусиль аби українські діти змогли опанувати польську мову, а польські – українську», – зазначив п. Томаш.

Далі ми висловили своє побажання щодо можливості разом із вивченням нашими дітьми польської мови та укладів держави, подбати про збереження знань в українських дітей рідної мови, традицій, історії та культу­ри України. Це є важливим фактором збе­реження нашої нації.

Під час конференції працювали дискусійні панелі, де активну участь брали пред­став­ники Міністерства освіти Польщі, дирекція школи, українські учні та педагоги. Разом обговорювали найбільш актуальні теми для подальшого перебування наших дітей, які за­лишаться на тривале перебування в По­льщі, та якість їхнього  навчання в польських школах.

Наостанок ми залишили польським дру­зям в Книзі відгуків запис, в якому висловили свою вдячність та побажали мирного неба над нашими країнам.

Діти війни – це не просто переселенці, яким треба пройти процес інтеграції та вив­чити мову.

Сподіваюсь, що  перебування наших дітей за межами України буде добрим часом зус­тріти нових друзів та відчувати себе в без­пеці. Проте, дуже сподіваюсь, що усі наші діт­ки повернуться додому.  Мільйони розір­ваних сімей мають об’єднатись та працю­вати на успішну відбудову та процвітання нашої держави.

Руслана  АНТОНЮК,
начальник відділу освіти, культури, релігій та туризму Червоноградської районної військової адміністрації.