Щороку для українських учителів, які вдосконалюють професію, проводиться конкурс щорічної національної премії «Global Teacher Prize Ukraine 2021». Цьогоріч у ньому взяли участь 3300 вчителів з різних куточків України. Приємно, що в топ-50 найкращих вчителів України увійшла вчителька ЗЗСО Сокальський ліцей №1 імені Олега Романіва Ольга Владичко, котра викладає предмети – Захист України, мистецтво, образотворче мистецтво. Педагог у своїй роботі практикує нестандартні уроки, а також нетрадиційні розвивальні техніки малювання. Про цей конкурс, позитивні зміни в галузі освіти та проблеми наша розмова з цією неординарною, чарівною жінкою-педагогом Ольгою Петрівною ВЛАДИЧКО.
– Пані Олю, розкажіть про себе?
– Народилась на Радехівщині. Дуже добре пам’ятаю щасливі шкільні роки проведені в Лучицькій СШ (Сокальщина) та Корчинській СШ (Радехівщина). Під час навчання у Луцькому державному педагогічному інституті імені Лесі Українки (кафедра педагогіки і методики початкового навчання та образотворчого мистецтва) ознайомлювалась із творами мистецтва видатних митців, виконувала різними техніками практичні роботи, брала участь у літніх виїзних пленерах. Вже на державній практиці задумувалась над тим, як незвично і цікаво подавати моїм учням матеріал, який би надовго залишався в їхній пам’яті. У 1988 році, після закінчення інституту, доля була прихильною до мене і закинула на рідну Сокальщину. Так розпочала свою професійну діяльність у Сокальській школі №2 і стала першим фаховим спеціалістом з образотворчого мистецтва в районі. «Вчитель образотворчого мистецтва та креслення» – такий запис з’явився в моїй трудовій книжці.
– Чому обрали професію вчителя саме образотворчого мистецтва?
– З дитячих років пам’ятаю шанобливе ставлення родини, колег, сусідів до моєї хресної мами Марії Тимофіївни – вчительки світової літератури; її невимушене спілкування з дітьми. Намагалась наслідувати їй у всьому, і сказала собі: «Хочу бути вчителем!». Мистецтво обрала неспроста, адже ще змалку дуже люблю малювати, писати писанки, вишивати та в’язати, створювати оригінальні речі своїми руками… Між іншим, свою першу сорочку вишила чорними нитками та прикрасила традиційним сокальським орнаментом XIX-XX ст.
– Що спонукало взяти участь у конкурсі?
– Як вчителю мистецтва мені дуже не вистачає куточка – творчої майстерні. Адже всі діти талановиті і талант потрібно розвивати. Якщо б я стала переможцем Global Teacher Prize Ukraine 2021, то була б надзвичайно щаслива, бо отримала б шанс створити мистецький центр-кабінет із сучасним обладнанням та творчими зонами (художня, музична, хореографічна), в якому учні нашого ліцею змогли б розвивати та вдосконалювати свої таланти, реалізовувати творчі задуми.
На думку учнів, створені мною кабінети мистецтва, так звані творчі майстерні для них, були завжди цікавими та змістовними. Але внаслідок реорганізації нашої школи кабінет мистецтва переобладнали для учнів початкових класів. Мою мету – відновити кабінет для творчості дітей – підтримала небайдужа громада (батьки учнів, вчителі школи, депутати районного та обласного рівнів). У результаті спільних зусиль у наприкінці літа 2020 року були виділені кошти з районного бюджету на ремонт незадієної частини шкільної будівлі, в якій було заплановано відкрити, в тому числі, і кабінет мистецтва. Однак ці кошти на ремонт будівлі не встигли використати в повному обсязі. А у зв’язку з адміністративною реформою сама громада неспроможна завершити внутрішні роботи вже готової будівлі…
– Розкажіть про цей конкурс?
– Це щорічна національна премія «Global Teacher Prize Ukraine» для українських учителів, котрі вдосконалюють професію. Агенти освітніх змін! Мета цієї премії – популяризувати професію вчителя в Україні, доводити суспільству значимість вчительської праці.
Адже за кожним успіхом учня стоїть учителька або вчитель. Отже, #ВЧИТЕЛІВАЖЛИВІ.
– Які почуття переповнювали вас, коли дізналися, що ввійшли у топ-50 найкращих педагогів України?
– Відчувала неймовірне піднесення та внутрішнє хвилювання. Аж не вірилось, що мій внесок у вчительську професію так високо оцінили волонтери, котрі цього року вивчали та аналізували заповнені заявки. Хочеться ще раз подякувати всій команді Global Teacher Prize Ukraine 2021 за можливість заявити про себе та випускнику нашого ліцею Богдану Козійчуку, котрий номінував мене на премію.
– Чи важливо вчителю працювати над самовдосконаленням?
– Думаю, що вчителю потрібно вчитися протягом усього життя. З 1999 року й по сьогодні беру участь у різних педагогічних конкурсах «Вчитель року», «Джерело творчості» (неодноразово посідала призові місця) та ін., на яких радо ділюсь власним досвідом і переймаю нові технології у своїх колег. Також підвищую кваліфікацію, підтримую талановитих дітей, організовую методичну роботу в районі для вчителів мистецтва тощо. Активно беру участь у тренінгах та семінарах, які проводять онлайн. Наприклад, у 2020 р. отримала диплом Міжнародного освітнього центру «Safety Park» за програмою «Курс 100». А Подяка Міністерства освіти і науки України в 2020 році якби підсумовує всі мої попередні досягнення на педагогічній ниві.
– Колеги говорять, що Ви людина творча і знаходите можливість проводити урок нестандартно? Як це вдається?
– Щоб викликати в дітей позитивні емоції та бажання малювати на уроках мистецтва, використовую методику викладання нетрадиційних розвивальних технік малювання: акварель по вологому та воскові олівці, малювання пальчиком, штампування, монотипія (відбиток), роздмухування туші та ін. Кожна дитина чи батьки можуть знайти послідовність виконання вказаних технік на моєму блозі «Блог вчителя образотворчого мистецтва, мистецтва та креслення Ольги Владичко» в рубриці «малюємо_разом». Ця рубрика стала хештегом до тематичних і персональних виставок творчих робіт учнів на Facebook у групі «Гімназія і Я (новини Сокальського ліцею №1 імені Олега Романіва)». Подорожуючи з учнями, ми не тільки відпочиваємо, а й навчаємось. Бо пізнавальна подорож – одна із ефективних форм навчання під час вивчення європейського мистецтва, тому що сучасні учні є поколінням Z – їм важливо бачити мистецтво на власні очі, так би мовити «доторкнутись до прекрасного».
Упродовж кількох років проводжу мистецькі проєкти: «Рослини – символи України», «Дерево життя», «Володимир Івасюк-70», «Марія Приймаченко-110», «Різдвяна_ялинка» та інші, де учні набувають знань і навичок у процесі планування й виконання практичних завдань-проєктів. Зараз разом з колегами-педагогинями трудового навчання Наталією Куцябою та української літератури Оксаною Трошиною, учнями нашої школи проводимо мистецький проєкт «Кузневич&Сокаль» з метою вшанування 150 річниці від дня народження (30 вересня) видатного галицького скульптора Григорія Кузневича. У ході реалізації передбачено: екскурсії містом, створення відеоролика, висадження пам’ятного дерева, художній пленер (замальовки декоративної ліпнини та будівлі казначейства), онлайн-виставка дитячих малюнків на фейсбук-сторінці проєкту, створення мерчів (сувенірів). Запрошуємо відвідати онлайн-сторінку «Григорій Кузневич&Сокаль», знайти для себе цікаву інформацію, вподобати та взяти участь у творчих конкурсах та квестах.
– Ви викладаєте три предмети: який з них є найближчим до душі.
– Дуже добре коли один і той же вчитель може використовувати на уроках міжпредметні зв’язки. Наприклад, на мистецтві ми говоримо про кольори та символіку державних символів, а на Захисті України – про гідність та захист держави. Тому всі предмети, які викладаю, є одним цілим і обрати найулюбленіший – неможливо.
– Ви працюєте 32 роки на освітянській ниві, які позитивні зміни в галузі освіти відбулися за цей час?
– Якщо говорити про мистецькі дисципліни, то їх вивчення продовжили до 11 класу. В 11 класі більшу частину часу виділяю на вивчення візуальних об‘єктів, які передбачені на ЗНО з історії України. Зараз працюю над створенням історично-мистецьких лайфхаків, які зможуть допомогти учням краще запам’ятати твори мистецтва. Уроки образотворчого і музичного мистецтва об’єднали в інтегрований курс «Мистецтво». Чи це добре, – покаже час.
– Що нового принесло реформування в освіті. Чи воно на часі?
– Так. На часі. В українській школі реформування необхідне…
– Чи вплинула на ваше життя короновірусна пандемія? Можливо, чогось навчила?
– Запам’ятався початок пандемії. Якраз в ліцеї разом з учнями (1, 5-11 класів) готувалися до святкового завершення мистецького проєкту, приуроченого до 110-ої річниці з дня народження Марії Приймаченко. Форум відбувся дуже цікаво: представлення творчих робіт учнів, створення технікою штампування дивовижних звірів, нагородження дипломами та солодкими подарунками (виступила в ролі добродійки). Далі канікули… перехід на дистанційне навчання… невизначеність… Що робити?! Потрібно було дуже швидко самостійно ознайомлюватись з новими платформами (Google, Classroom, Microsoft Teams, Zoom та ін.), ретельно підбирати завдання для практичних та самостійних робіт із подальшою перевіркою, організовувати зворотній зв’язок з учнями. Підвищувала свою кваліфікацію у вебінарах і тренінгах. Наприклад, у квітні 2021 році пройшла тренінг «Цифрова освіта викладачів: засоби Майкрософт для віддаленого навчання».
– Яке ваше життєве кредо?
– Українські символи та обереги (дерево життя, вишиті сорочки та рушники, квітники перед хатою, предмети побуту, які передалися від бабусі) я зберегла і пронесла через своє творче життя, головним кредом якого стали слова сокальської поетеси Любові Бенедишин: «Що ми варті без землі, без родини і без дому?».
– Ви викладаєте три предмети у ліцеї, є класним керівником і працювали в МАН. Як скрізь встигаєте?
– У мене є велика шкільна родина (колеги, діти та батьки), мої рідні, котрі підтримують мене у всіх починаннях, вірять у мене. Завдяки їм я навчаюсь, розвиваюсь, досягаю мети.
– Що, на Вашу думку, найважливіше у роботі вчителя? Поділіться секретом, як уникнути симптому «перегорання» на роботі?
– Напевно, дуже люблю дітей, їхні допитливі оченята, щасливі посмішки, радісні вигуки на перервах, наші маленькі таємниці… і мрію разом з ними про подорожі, про майбутні їхні професії, про закінчення війни та завершення пандемії, про канікули…
– Чи є у Вас хобі?
– Звичайно. Люблю мандрувати, відкривати для себе нові краєвиди, історичні архітектурні пам’ятки, сакральні споруди України та світу. Музеї декоративно-прикладного мистецтва манять мене своєю самобутністю, адже там можна знайти старовинний український одяг, почерпнути цікаві ідеї для своїх вишиванок.
– Які виклики ставить сьогодення педагогам?
– Найбільший виклик, який стоїть переді мною, – це розкриття талантів та розвиток творчих здібностей учнів. Дитину потрібно готувати до розуміння та відчуття прекрасного в мистецтві. Адже мистецтво – це не тільки малюнок, а й перспектива в оволодінні ряду професій: вчитель, архітектор, художник, мистецтвознавець, дизайнер, реставратор, швея тощо. Тільки та людина, котра сама зробила перші кроки у виборі професії, із задоволенням відкриватиме нові горизонти, а разом із тим буде щасливою і успішною для себе, країни та світу.
– Пані Ольго, бажаємо перемоги у конкурсі.
– Дякую! Думаю, що не зупинюсь на досягнутому. Далі буде…
– Вдячна за відповіді.
Інтерв’ю взяла Любов ПУЗИЧ.