Питання спорудження школи у селі Пристань вже стало притчею воязицах на багатьох нарадах керівництва області та району, з виїздом у цей населений пункт. Ще б пак, довгобуд у чверть століття завершували то одного, то наступного років. Але віз і нині там. Ця болюча тема була каменем спотикання і на одній з сесій минулого року. Адже керівництво райдержадміністрації звернулося до депутатів, щоб виділили 320 тисяч гривень на закупівлю парт, бо, вже, бачте, мали відкрити місцеву альмаматер у 2016ому. Про ситуацію зі спорудженням депутати знали, але запитували: «Як же відкриють школу, коли немає електропідстанції, водогону?» Можливо, варто було б спочатку зосередити на цьому увагу. Але ж ні! Знову РДА внесла це питання. Депутати, напевно, щоб не бути крайніми, проголосували на цей раз за виділення 351 тисячі гривень на парти. А що ж далі? Бо виходить, що дійсно кошти треба було скерувати на встановлення електропідстанції чи водогону (адже воду дають жителі села). Хоча парти і є, але відкриття відклали на невизначений час.
Голова районної ради Микола Пасько, голова комісії з питань бюджету, соціальноекономічного розвитку та інвестицій Володимир Пограничний, член цієї комісії Роман Волос, і автор цих рядків, як член комісії з питань промисловості, інфраструктури, комунального майна та підприємництва, побували січневого морозного дня на новобудові, чи краще сказати будові «з бородою». До нас приєдналися депутат районної ради, член комісії з питань АПК, земельних відносин, екології, раціонального природокористування та розвитку сільських територій Ганна Надорожна та директор Пристанської школи Мар’ян Дмитрів. Ми переконалися, що роботи тут вистачає, як всередині приміщення, так і навколо нього. І то якісної. Бо видно неакуратно прикручені розетки, вимикачі, світильники, навколо яких місцями є дірки. А їх також треба буде закривати. В одному з коридорів на стіні побачили тріщину, а металопластикове вікно не зачинялося, адже не працював механізм фіксації. Хоча тут світлі класи, широкі коридори, санвузли, їдальня, спортзал. Все передбачено. З вулиці видно, що немає (а може й не було) усіх ринв, а дошки поблизу них вже гниють. З протилежного боку побачили вже зеленкуваті стіни (це, напевно, від води, яка по них тече). А ще чомусь маленькі двері у ФАП, під якими відразу вмонтовано каналізаційну трубу (сходи будуть на ній?). До речі, замовником виступає управління капітального будівництва Львівської ОДА.
Як відомо, будівництво школи з двома дошкільними групами та фельдшерським пунктом в Пристані розпочали у 1992ому, через рік після освячення каменя. В ній має навчатися 150 учнів та бути дві групи дошкільнят по 15 місць.
«Нова школа у селі Пристань Сокальського району відкриється у вересні 2011 р. Про це повідомив голова Львівської облдержадміністрації Василь Горбаль після ознайомлення із довгобудом навчального закладу, яке відбулося в рамках робочої поїзди до Сокальського району», – про це інформувала пресслужба ЛОДА у липні того ж року. Тодішній керманич області це обіцяв, автор цих рядків мав змогу бути присутнім на цій зустрічі. І далі з повідомлення: «Зауважимо, будівництво школи у Пристані ще у 1994 році розпочав місцевий колгосп, але через брак коштів роботи припинилися. Лише у 2004 році фінансування частково відновилося. Як повідомив начальник Головного управління освіти та науки Львівської ОДА Михайло Брегін, кошторисна вартість закінчення будівництва (в цінах 2009 року) становить понад 13 млн. грн. Загалом, на 1 червня 2010 року виконано робіт на понад 3 млн 775 тис. грн. З його слів, для закінчення всіх робіт потрібно ще 9 млн. грн.».
А ось готовність об’єкту станом на 1 січня 2013 року (майже через півтора року) становила 45,6%, а залишкова кошторисна вартість – 7 млн. 238,4 тис. гривень (повна кошторисна вартість – 13 млн. 674,8 тис. грн.).
14 січня 2013 р. заступник головикерівник апарату Львівської ОДА Іван Груник провів нараду з питання будівництва школи в селі Пристань. Під час наради І. Груник акцентував увагу на необхідності переглянути педагогічне завдання для цієї школи. «Зараз ми говоримо про оптимізацію освітньої галузі. Нам краще робити опорні базові школи, наповнені всім необхідним забезпеченням: методичним, навчальним та потрібною технікою і шкільними автобусами довозити до них дітей із сусідніх сіл. Ці школи зможуть надавати якісну освіту». За результатами наради заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації дав доручення виділити кошти на цей об’єкт за рахунок капітальних видатків Кабінету Міністрів.
А ось що повідомляв Вісник державних закупівель 30 листопада 2015 року під заголовком «Близькі фірми «розпиляли» понад 20 мільйонів на школу в Сокальському районі»: «Управління капітального будівництва Львівської облдержадміністрації замовило завершення будівництва СЗШ ІІІ ступенів на 150 учнів з двома дошкільними групами по 15 дітей і фельдшерським пунктом в селі Пристань Сокальського району. За результатами відкритих торгів роботи виконуватиме ТОВ «Ві.Ай.Пі. Будівельна компанія» за понад 21,5 млн. грн… Точних термінів завершення будівництва не вказано – до кінця грудня 2016 року або до повного виконання».
Майже через місяць голова Львівської ОДА Олег Синютка підписав розпорядження №834/ 0/515 (конкретніше – 21 грудня 2015 року). Відтак, згідно з рішенням обласної ради від 8 грудня 2015 року «Про внесення змін до Програми соціальноекономічного та культурного розвитку Львівської області на 2015 рік», на завершення будівництва школи у селі Пристань виділили 200 тисяч гривень. «Збільшити доходи спеціального фонду бюджету розвитку обласного бюджету на 2015 рік на 200 000 гривень за рахунок надання Сокальським районним бюджетом інвестиційної субвенції обласному бюджету та видатки для управління капітального будівництва облдержадміністрації на завершення будівництва СЗШ ІІІ ступеня на 150 учнів з двома дошкільними групами по 15 дітей і фельдшерським пунктом в с. Пристань Сокальського району Львівської області», – йшлося у розпорядженні.
Щось йде, напевно, не так. А пристанські діти вже не можуть дочекатися здачі під ключ нової школи. Бо що не говоріть, а в тих двох приміщеннях що вони навчаються у дві зміни, їм нелегко, так як і вчителям. Під час нашого приїзду, діти на уроках за партами сиділи у верхньому одязі. Опалення є, але, напевно, вже старі кахельні піколки (палять брикетами), деякі з них (особливо у вчительській) «доживають» своє. Адже ця діюча школа побудована у далекому 1906 році. І, звичайно, не варто тут вже щось ремонтувати, коли запевняють, що осьось відкриє двері нова. Хоча, виходить, дають тільки обіцянки. А як учням у великі морози бігти в їдальню чи туалет, які знаходяться окремо, через дорогу? В одному з класів побачили плісняву на стелі, яка, напевно, протікає. З подвір’я видно на даху чимало гіляк з дерев.
Оцінивши таку ситуацію, голова районної ради Микола Пасько зазначив, що переконуватиме депутатів при потребі прийняти рішення щодо виділення коштів на завершення будівництва школи. А їх на це потрібно ще майже ДЕСЯТЬ МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ. Це свідчить з відповіді, яка надійшла на адресу Сокальської районної ради з Львівської облдержадміністрації за підписом заступника головикерівника апарату Маріанни Вільшинської: «Інформацію щодо стану будівництва об’єкта проаналізовано управлінням капітального будівництва Львівської обласної державної адміністрації.
Зокрема, у 2016 році на будівництво СЗШ III ступенів з двома дошкільними групами (15 дітей кожна) і фельдшерським пунктом у с. Пристань передбачено фінансування з обласного бюджету у розмірі 50000,0 тис. грн.
Станом на 09.12.2016 р. на реєстраційний рахунок УКБ ЛОДА надійшло 4041,5 тис. грн., фактично освоєно 4041,0 тис. грн., з яких виконання будівельномонтажних робіт становить 3946,251 тис. гривень. З урахуванням повного освоєння коштів до кінця поточного року, залишкова кошторисна вартість об’єкта становитиме 9367,222 тис. грн.
У зв’язку з цим, відкриття школи після завершення будівництва можливе у 2017 році…»
Цього ж дня депутати побували у бібліотеці, у Народному домі с. Пристань оглянули паливні котли – булер’яни, які встановлені, як переможцю обласного конкурсу мікропроектів (кошти виділялися з обласного, районного, сільського бюджетів та громади).
А в селі Двірці до нашої групи долучився депутат районної ради, член комісії з питань бюджету, соціальноекономічного розвитку та інвестицій Петро Глушко, котрий показав нам в якому місці треба поставити огорожу на сільському цвинтарі. Ми також побували у Двірцівській сільській раді, де голова Надія Стрілець розповіла про сільські будні. Оглянули завершення реконструкції приміщення ФАПу під амбулаторію загальної практики, як переможців обласного конкурсу мікропроектів у 2016 році (співфінансування було з районного, сільського бюджетів та за кошти громади). А за рахунок коштів субвенції з Державного бюджету проведено капітальний ремонт Народного дому (правда, вигляд приміщення з вулиці ще непривабливий).
Депутати не оминули й геріатричний пансіонат у с. Волиця. Його керівник Ігор Демків розповів про повсякденну роботу закладу, в якому мешкає понад сто людей. Їх обслуговує 64 працівники. У приміщенні охайно і чисто, хворі доглянуті, які дякували медперсоналу за їхню працю.
Василь СОРОЧУК.
Фото автора.