Головна Право ПРО БЕЗОПЛАТНУ ПРАВОВУ ДОПОМОГУ

ПРО БЕЗОПЛАТНУ ПРАВОВУ ДОПОМОГУ

Cокальське бюро правової допомоги Червоноградського місцевого центру з надання безплатної вторинної правової допомоги працює з вересня минулого року. Про його роботу розповідає керівник Василина КІЩАК.

– Чи змінилося щось в діяльності бюро цьогоріч?

– Суттєвих змін не має, але варто сказати, що у 2017ому відбулась переорієнтація системи БПД з надання правової допомоги окремим фізичним особам на посилення правової спроможності та правових можливостей територіальних громад. Тобто ми тепер націлені на вирішення правових проблем громади в цілому, але поряд з цим в Сокальському бюро правової допомоги знаходиться юрист, що надає індивідуальну безкоштовну юридичну консультацію для будьяких осіб.

Також, як ви уже знаєте, у січні 2017 року відбулись зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», зокрема, у частині розширення кола осіб, які мають право на неї, і це спричинило до збільшення кількості громадян, яким надано адвоката за рахунок державних коштів. І ще з початку поточного року працівники нашого бюро здійснюють представництво інтересів осіб, які згідно зі Законом України «Про безоплатну правову допомогу» мають право на безоплатного адвоката в судах згідно з наказом Червоноградського місцевого центру з надання БВПД та на підставі довіреності.

Таким чином, у бюро кожен має змогу отримати безоплатну первинну правову допомогу – правову інформацію та консультацію. Звернувшись до нас, кожен громадянин має змогу отримати безкоштовні юридичні консультації, скористатися електронними сервісами Міністерства юстиції, а за потреби – отримати доступ до адвокатських послуг державним коштом – складання процесуальних документів та представництво в суді.

– Скільки людей звернулось до Сокальського бюро правової допомоги, скільком призначили адвоката, і з яких питань найчастіше беруть консультації громадяни?

– Тільки за перший квартал цього року до нас звернулось понад тисячу осіб, це майже в 1,5 рази більше, ніж за попередній квартал минулого року. Усі вони отримали фахові юридичні консультації. Крім того, 74 громадян звернулося за отриманням безоплатної вторинної правової допомоги, для захисту їх прав було призначено адвоката.

Серед питань, з якими найчастіше звертаються люди до фахівців бюро правової допомоги, можна виокремити такі: звернення учасників бойових дій щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги у розмірі, визначеному Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Крім того, клієнти бюро часто порушують питання стягнення аліментів, прийняття спадщини, визнання права власності, стягнення заборгованості за кредитом, встановлення факту належності правовстановлювального документа, земельних спорів та пенсійного забезпечення, а також виконання судового рішення, тощо.

– Які правопросвітницькі заходи для громад та спільнот ви провели?

– Окремою складовою у роботі є саме правопросвітницька діяльність. Для підвищення рівня правової культури та освіти мешканців міст і сіл, які обслуговуємо, проводили зустрічі з громадськими організаціями, колективами різних установ, співпрацюємо з школами, іншими учбовими закладами, розповсюджуємо консультаційні матеріали правової тематики.

Від початку своєї діяльності працівники бюро правової допомоги провели майже сорок правопросвітницьких заходів, зпоміж яких: участь у сесіях районної та міських рад, акції з вуличного інформування населення, поширювали інформацію про роботу бюро в закладах культури, громадських організаціях, районній бібліотечній системі та серед працівників сільських бібліотек Сокальщини, тощо. У межах Всеукраїнського тижня права організовували для учнів старших класів Сокаля та району відеоперегляди з обговоренням короткометражних фільмів на правову тематику (взяли участь у заходах міжнародного мандрівного фестивалю документального кіно, в перегляді та обговоренні короткометражних фільмів у Сокальській ЗШ №4, школіінтернаті, професійнотехнічному ліцеї, Малій академії наук.)

– Які ще форми роботи впроваджуєте у своїй діяльності?

– Регулярно розповсюджується інформація у сфері захисту прав, свобод і законних інтересів громадян. Були проведені інформаційнороз’яснювальні роботи у форматі «вуличне інформування» зі сільськими (селищною) радами у Варяжі, Стенятині, Опільському, Савчині, Хороброві, Жвирці, Поториці, Волиці, Переспі, Перв’ятичах, Лучицях, Тартакові, Княжому. Надали допомогу в сільських радах та бібліотеках при під’єднанні віддалених точок доступу для отримання правової допомоги у режимі скайпконсультування.

Крім того, фахівці бюро правової допомоги забезпечували роботу мобільних пунктів консультування в управліннях соціального захисту населення, центрах надання адміністративних послуг, територіальних центрах соціального обслуговування пенсіонерів та самотніх громадян поважного віку. А також надавали правові консультації громадянам на базі сільських рад району – провели виїзні прийоми у селах Опільське, Тартаків, Поториця, смт. Жвирка; консультували громадян у с. Поториця, Княже, Смиків та Свитазів.
– Яка співпраця з органами державної влади, органами місцевого самоврядування та громадськими організаціями?
– Налагоджено співпрацю з органами державної влади та місцевого самоврядування, зокрема: брали участь в комісії щодо виплати грошової компенсації сім’ям загиблих учасників АТО, в спільних семінарах з Сокальським районним центром зайнятості з питань легальної зайнятості населення, залучення фахівців районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щодо припинення сімейного насильства. Крім того, беремо постійну участь у нарадахсемінарах голів та секретарів місцевих рад Сокальського району, сесіях місцевої та районної рад, у семінарі працівників виправної колонії №47. Також є співпраця зі Сокальским міськрайонним відділом з питань пробації та громадською організацією «Спілка воїнівучасників АТО Сокальського району та міста Червоноград».

– Які нові форми роботи плануєте впроваджувати у роботі Бюро в подальшому?

– Окрім індивідуального прийому громадян планується також надання консультацій громаді району: організовувати зустрічі і проводити консультації на основі попередніх досліджень: зокрема, «круглі столи», кущові наради з актуальних питань. Наприклад, правовий статус депутата щодо місцевого самоврядування, порядок реєстрації та перереєстрації місця проживання за рішенням суду, процедура накладення адміністративного стягнення уповноваженими органами місцевого самоврядування, практичні рекомендації щодо включення в списки пайовиків у порядку роздержавлення та ін.

Щодо правопросвітництва в територіальних громадах з метою підвищення правосвідомості, культури та освіченості населення і надалі проводитимемо заходи тижня правових знань. Співпрацюватимемо не лише у школах та дошкільних закладах Сокаля, але й району в цілому. Адже одним із завдань правопросвітництва є донесення до учнів загальноосвітніх навчальних закладів основних засад прав людини, напрацювання разом з ними дієвих механізмів, які б допомагали права захищати тощо. Для наймолодших школярів та дошкільнят теж будуть проведені зустрічі, адже мультиплікаційні фільми, квести, різноманітні флешмоби дають можливість просто і доступно говорити з дітьми про їх права.

– Якщо громадяни будуть потребувати вашої допомоги, куди їм звертатися?

– Це до фахівців Сокальського бюро правової допомоги, яке знаходиться в Сокалі по вул. Міцкевича, 5. Ми працюємо щодня, крім вихідних з 9.00 до 18.00 год., без перерви на обід. Окрім того, отримати фахову консультацію юриста можна, скориставшись скайпзв’язком щоденно з 10 до 17 год.

Точки доступу для дистанційного консультування працюють на базі усіх сільських рад Сокальського району.

Записав Василь СОРОЧУК.