По всій території України введено карантинні заходи. зокрема, не працюють метро, залізниця, немає жодного транспортного сполучення, закрито магазини, торгово-розважальні заклади, заклади громадського харчування (крім тих, які мають доставку). Мають право працювати лише аптеки, роздрібна торгівля продуктами харчування та засобами особистої гігієни, побутової хімії. Чи всі сокальчани розуміють, наскільки небезпечним є коронавірус? Як у Сокалі дотримуються карантинних заходів?
На наступний день після того, як було видано розпорядження про обмеження роботи торговельних закладів, разом з працівниками поліції вирушила в рейд. Поліцейські в перший день не штрафували, а лише попереджували власників магазинів, щоб ті закривали їх на час карантину. Більшість з них, які ми відвідали, вже були зачинені. Їхавши по дорозі, побачили, що біля будівельного магазину стоять покупці. Підійшли, а продавці, в масках і рукавицях, через привідкриті двері продавали товар. На наше зауваження, чому працюють, відповіли, що людей в середину приміщення не впускають, лише продають через двері. Правоохоронці зазначили, що вони можуть працювати лише в онлайн режимі і робити кур’єрську доставку, а якщо продаватимуть через двері – будуть оштрафовані. Продавці погодились зачинити магазин і обіцяли йти на карантин.
Також працював кіоск, який продає каву навпроти Сокальського ліцею №1. На наше зауваження, продавець сказала, що не знала що їм треба зачинятись. Але ж кава – це не хліб, без неї можна обійтися, то чому ж вона піддається небезпеці? Почули відповідь, що наступного дня вони теж не працюватимуть – і слова дотримала.
За словами начальника сектору превенції Сокальського відділення поліції Олександра Сідельника, правоохоронці району вже склали протокол про адміністративне правопорушення на торговельний заклад в м. Сокаль за порушення правил карантину.
Порушення правил карантину людей, санітарно-гігієчних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавста, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, – тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1 до 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від 2 до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Поліція працює в посиленому режимі, в місті та районі є мобільні групи та піші патрулі, які контролюють, аби не було скупчення людей, а також перевіряють дотримання правил карантину.
Ввечері після роботи поїхала, щоб придбати необхідні продукти для дому. Під супермаркетом в центрі міста стояла черга – в магазині може одночасно знаходитись до 10 осіб, тож охоронці на вході регулювали її, коли одна людина виходила – інша заходила. Люди дотримуються дистанції, на обличчі мають маски. Стоявши в черзі, почула, як покупці бідкаються – поки в країні карантин, недобросовісні підприємці наживаються як можуть. Літня бабуся, вийшовши з магазину, зітхає: «Вчора морква була по 4 грн., а нині – 7,90 грн. Як можна в такий важкий час настільки піднімати ціни? Так само і яблука, ті що були по 11 гривень – уже коштували чотирнадцять. Але ж це наші вітчизняні овочі і фрукти, їх вирощували ще осінню, вони не залежать від курсу долара – то чому так виросли ціни?».
Зайшовши в крамницю – сама переконалась – ціни значно зросли. А ще – на полицях немає гречки. Все таки сокальчани, побачивши паніку по телебаченню чи в Інтернеті, усі побігли по гречку. Деякі підприємці добряче наживались – купували гречку в Сокалі у супермаркеті, а продавали в роздрібних магазинах вдвічі дорожче. То ж нині на дверях одного з супермаркетів висить оголошення, що продають не більше 5 упаковок одного виду продукції та не більше 10 кілограм овочів чи фруктів в одні руки.
Паніки серед сокальчан немає, бо продуктів є достатньо, тож кожен може купити те, що йому необхідне. Найбільшою проблемою з моменту оголошення карантину є автобусні перевезення. Спочатку водії анонсували, що курсуватимуть рейси між селами і райцентром по окремому графіку – буде скорочено їх кількість. Але перевезення припинені зовсім, а це великі незручності. Чимало жителів району працюють лікарями, фармацевтами, пожежниками, касирами в банках, продавцями продуктових магазинів – а як їм добиратися на роботу? Дехто – попутним транспортом, інші – пересіли на велосипед і щодня долають десятки кілометрів. У соцмережах навіть створили спеціальні групи, де водії пропонують підвезти на роботу тих, кому треба працювати, а немає чим добратися. Кожен викручується в цій ситуації, як може.
…А тим часом з вівторка на Львівщині введено надзвичайну ситуацію. Карантинні заходи будуть посилені, тож кожна свідома людина повинна розуміти, яку небезпеку несе коронавірус і без крайньої необхідності не виходити з дому. Чим більше свідомості і відповідальності буде в українців, тим швидше подолаємо вірус. Бережімо себе, своїх близьких і будьмо здорові!
Ольга ДЕНИСЮК.
Фото автора.