Головна Право ЯК ПРАЦЮЄ СОКАЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПІД ЧАС ВІЙНИ

ЯК ПРАЦЮЄ СОКАЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПІД ЧАС ВІЙНИ

«Для того, щоб війна стала реальністю, слід, навчити людей ненавидіти інших. Вся ця нена­висть до інших людей – це результат маніпу­ляцій. Ніхто не поганий; немає поганих людей – є дезинформовані, для прикладу – воєнні»

Жак Фреско.

З перших днів повномасштабного російського вторгнення на територію України суди не припи­няли виконувати важливу функцію щодо здій­снення правосуддя.

Поряд із тими кримінальними провадженнями, які українські суди розглядали впродовж багатьох років, з’явилася велика кількість таких явищ, як державна зрада, колабораційна діяльність, маро­дерство, насильство над населенням.

Під час воєнного стану Верховна Рада внесла низку змін як до КПК України, так і до КК України (за березень – квітень 2022 року прийнято 16 за­конів, якими внесено зміни до матеріального та процесуального законодавства).

Зокрема, зазнала змін ст. 615 КПК України щодо особливого режиму кримінального провадження в умовах воєнного стану, а розд. IХ-1 «Особливий режим досудового розслідування, судового розгля­ду в умовах воєнного стану» було доповнено статтями про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження в умовах воєнного стану (ст. 615-1) та щодо скасування запобіжного заходу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або зміни запобіжного заходу з інших підстав (ст. 616).

Крім того, було встановлено кримінальну відпо­відальність за колабораційну діяльність, за неза­конне використання гуманітарної допомоги, поси­лено відповідальність – за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану, за мародерство тощо.

Наразі Сокальський районний суд працює у звичному режимі. Під час війни значно зменши­лась кількість справ усіх категорій. Судові засі­дання проводяться, а в тому разі, коли учасники процесу не мають можливості прибути в суд через поважні причини (а тепер до таких причин дода­лись – відсутність (подорожчання) пального), су­дове засідання може бути відкладено, може про­водитись в режимі ві­деоконференції, а в пе­ред­бачених законом випад­ках розглядатись в порядку спрощеного провадження у відсутність учасників процесу.

Також виникли труднощі з повідомленням учасників процесу, які виїхали за межі України, у зв’язку з чим судові засідання часто зриваються.

За період з 24.02.-06.06.2022 р. до нашого суду надійшло 17 кримінальних проваджень, пов’яза­них з підробкою та використанням підроблених доку­ментів (ст. 358 ч. 1 та ч. 4 КК України). За до­помо­гою таких документів громадяни України з метою уникнення від призову на військову службу у зв’язку із загальною мобілізацією, визнавались непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Проте працівниками прикор­донної служби на кордоні «Угринів – Долгобичів» були затримані.

Окрім того, у провадженні суду перебуває спра­ва відносно громадянки України, яка, перетинаючи кордон «Угринів – Долгобичів», отримала відмову у зв’язку із забороною суду. Жінка запропонувала та надала працівнику прикордонної служби непра­вомірну вигоду у сумі 1800 грн. за сприяння в безперешкодному перетині державного кордону України. Проте про вказаний факт службова особа прикордонної служби повідомила компетентні органи (ч. 1 ст. 369 КК України).

Також слідчі-судді розглядали клопотання слід­чих за фактом порушення 4 кримінальних провад­жень щодо ухилення від призову на військову службу під час мобілізації (ст. 336 КК України).

За вказаний період до суду надійшло 24 справи про адміністративні правопорушення відносно військовослужбовців та осіб прикордонної служби, а саме: 15 – щодо розпивання спиртних напоїв чи вживання наркотичних засобів військовими під час проходження військової служби в умовах особливого періоду (172-20 ч. 3 КУпАП); 5 – щодо самовільного залишення військової частини місця служби під час особливого періоду (ст. 172-11 ч. 4 КУпАП); 1 – відносно порушення правил пово­дження із зброєю і боєприпасами (ст. 172-19 ч. 1 КУпАП); 4 – про порушення правил несення при­кордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України в умовах воєнного стану (ст. 172-18 ч. 2 КУпАП); 20 – щодо незаконного перетинання або спроби незаконного перетинання державного кордону України (cт. 204-1 КУпАП), для прикладу спроби перетину державного кордону із України в Респуб­ліку Польща поза пунктом пропуску, або спроби такого ж перетину в пункті пропуску «Угинів – Долгобичув», з пред’явленням паспорта громадя­нина іншої держави, за наявності громадянства України.

Лідія ФАРИНА,
спікер Сокальського районного суду.