ПРЕЧИСТА ДІВО, ОПОВИЙ НАС ПОКРОВОМ БІЛИМ, І ПІД ОПІКУ ВІЗЬМИ УКРАЇНУ!
На свято Покрови Пресвятої Богородиці Владика Сокальсько-Жовківської єпархії Кир Михаїл звершив святкове богослужіння у селі Старгород з нагоди храмового празника. Архієрей освятив споруджений жертовник та привітав адміністратора парафії, отця Степана Ділая з двадцятиліттям священства.
Владика Михаїл виголосив Проповідь, зокрема, сказав:
– Захист Пресвятої Богородиці, яку ми обрали у своєму житті, в честь якої тут споруджено храм, в якому набираємося живої віри, так потрібної нам щодня. Щоб з цим Покровом могли жити не тільки у час небезпеки, а й повсякдень, щоб завжди його відчували.. Щоб воно просякло тим благословенням, що отримала Пресвята Богородиця від Ангела. Вона його отримала не тільки для себе, але й для нас.
Соборність – це місія Церкви збирати розпорошених гріхом людей і цілий народ, виховувати в кожній людині відповідальність за себе, за весь світ.
Папа Франциск нас гуртує до відповідальності, звертає увагу на Україну, де нині є загроза людському життю, і на цілий світ, де людей переслідують.
Богородиця закликає нас молитися за навернення росії. Якби нам не було важко, але це мусимо сприйняти за все людство. Найперше наша відповідальність за себе, за інших та цілий світ.
Ми маємо бути відповідальними і прийняти мир до свого серця, здолання ворога Божою благодаттю.
Перший етап ми пережили і наша Церква вийшла з підпілля, а під час другого, доведімо нашою вірою, що здолаємо всі негаразди.
Сьогодні маємо послухати Богородицю, яка виявляє свій Покров, зокрема, і для нас. Це наш час, коли виражаємо свою віру, а це – наша перемога у наверненні грішників та ворогів.
Здолаємо ворога Божою благодаттю. Своїми молитвами, жертвою, що приносимо на новому жертовнику. Хай наші молитви набирають нових вимірів із нашою живою вірою.
Підсумовуючи свої роздуми, Преосвящений Владика Михаїл закликав людей молитися за Батьківщину – Україну, наших воїнів.
На завершення Літургії Владика прочитав молитву Фатімських дітей, яку присвячуємо «За Мир в Україні» та священики спільно з парафіянами виконали «Боже Великий Єдиний».
Декан Сокальського деканату о. Ярослав Валюх прочитав грамоти: з нагоди 130-ліття храму «Покров Пресвятої Богородиці»; Подячну грамоту Володимиру Івановичу Шмигельському – жертводавцю; грамоту о. Степану Ділаю – за ревність для Божої Слави та надання права носити хрест з прикрасами.
Подячне слово виголосив адміністратор храму о. Степан Ділай, в якому висловив щиру вдячність Правлячому Архієрею, священникам Сокальського деканату, жертводавцям – п. Ігорю Хом’яку, п. Ігорю Рожаку та всім доброчинцям, що причинилися до святкувань.
Опісля традиційно з храму всі прийшли до пам’ятника Борцям за волю України, де було відправлено панахиду за полеглими Героями.
Трохи з історії церкви у Старгороді.
Перша письмова згадка про святиню у селі датується 1748 роком. Тоді відбулася візитація церкви від вельможного ксьондза Феліціана Володкевича – єпископа Холмського, Белзького, Дубненського, Германського (священник Михайло Отецький).
У 1761 р. виконував обов’язки о. Степан Голуховський.
1778 р. – декан Потилицький візитація від ксьондза Максимиліана Рила, єпископа Холмського і Белзького.
1780 р. – о. Лукаш Косевич.
1830 р. – о. Іван Лучкевич.
1879 р. – о. Лев Ковшевич – декан Варязького деканату.
У 1892 р. в с. Старгород побудовано дерев’яну церкву Покров Пресвятої Богородиці, за старанням парафіян та о. Василя Фартуха.
1900 р. – о. Роман Осмак.
1936 р. – о. Петро Гардибала.
1945 р. – о. Сидорчук. А в 1946 р. був переселений разом з парафіянами на Тернопільщину.
1947-1987 рр. – церква була під забороною. Мешканці села відвідували богослужіння в м. Сокаль, селах Литовеж і Правда (Хоробрів), священником був о. Петро Свистун.
14 жовтня 1987 року відновлено церкву і розпочато Богослужіння на храмовий празник Покров Пресвятої Богородиці. Відновлений храм посвячували о. Ярослав Збитковський (тодішній декан Сокальський) та о. Василь Шира з села Хоробрів.
За період певного часу свої священичі обов’язки виконували:
1988 р. – о. Степан Фульмас.
1989 р. – о. Іван Банах. За його старанням релігійна громада повернулася в лоно Української греко-католицької церкви.
1991 р. – о. Орест Рубель.
1993 р. – о. Степан Бурко.
1998 р. – о. Ігор Ковба.
З 2002 р. настоятелем храму є о. Степан Ділай. Священник та парафіяни Старгорода за ці роки оновили храм, беруть активну участь у заходах духовного та національно-патріотичного спрямування: відзначенні ювілейних дат церкви, населеного пункту, вшануванні Борців за волю нашої держави та багатьох інших.
Нехай Покров Пресвятої Богородиці принесе мир в Україну!
Василь СОРОЧУК.
Світлини Марії Ділай та пресслужби Сокальсько-Жовківської єпархії.