Головна Свято В Сокальському народному домі проходила виставка «Дідухи-обереги»

В Сокальському народному домі проходила виставка «Дідухи-обереги»

ВЕРВЕЧКА, ЩО ЗВ’ЯЗУЄ ПОКОЛІННЯ

У переддень Нового року в Сокальському народному домі витав різдвяний дух: проходила виставка «Дідухи-обереги» народних майстрів Галини та Василя Герусів з села Волиця. Сплетений із колосків різдвяний атрибут відомий з прадавніх часів в Україні – символ кінця одного та початку наступного року. Із примовляннями й побажан­нями здоров’я і благополуччя наші прадіди заносили до ха­ти на Різдво дідух – пшенич­ний сніп, у який вплітали льон, волошки й інший сухо­цвіт, калину, маківки, давні символи добра і багатого вро­жаю. Цей сніп – оберіг, захис­ник роду, вервечка, що зв’язує покоління.

Сьогодні цей старовинний оберіг потроху повертається в наше життя та домівки. І щоб там не говорили скепти­ки, дідух, як і вишиванка, вважається, оберегом україн­ського народу, символом та елементом самоідентифікації українця, який відображає українські традиції та звичаї.

Виготовити оберіг не так просто, як здається на пер­ший погляд, це вміння пере­давалось від покоління до по­коління. Лише у вмілих руках звичайні колоски перетворю­ються на справжні витвори мистецтв, які мають сакраль­не значення. Майстерність їх виготовлення потребує нави­ків та терпіння. Понад десять років в’яжуть дідухи Василь і Галина Геруси, які кажуть, що на вивчення «мови» ко­лосків їм пішов не один рік. Нині во­ни охоче передають свої знання усім бажаючим:

– Кожна зернина щось оз­начає, – розповідає пан Ва­силь. – Наприклад, ячмінь – це прадавнє коріння роду, бо він є найдавнішою рослиною на землі. Льон – символізує затишок і достаток, овес – добро і мир, пшениця – це дар життя, довголіття, єднан­ня, багатства і щедрості зем­лі, жито – багатство і красу. Пучки колосся зверху обрам­лювали кольоровими стріч­ками, засушеними травами і польовими квітами. На наших теренах обв’язували синьо-жовтими і червоно-чорними стрічками, які символізували любов, велич і красу.

Народний умілець розпо­вів, що почав творити україн­ські обереги випадково. Пра­цював агрономом у колгоспі, любив милуватися красою колосся. Якось дивлячись на ниву вирішив зробити сніп. Відтоді це стало його улюбле­ним заняттям, яке приносить йому задоволення та умиро­творення на душі. Згодом до нього долучилася дружина Галина Петрівна, яка також захопилася їх виготовленням. Нині у неї своя різдвяна ко­лекція оригінальних дідухів на трьох ніжках. На виго­товлення оберега волицькі умільці витрачають декілька годин, а на великий – декіль­ка днів, іноді навіть місяць. Колосся та трави заготовля­ють влітку.

Експозиція виставки скла­далася із понад тридцяти со­лом’яних оберегів, 12 з них – це роботи пані Галини. Всі вони мають різні форми, особливості плетіння та роз­міри. Найвищий має майже два метри, його виготовило подружжя для того, щоб він за доброю традицією прикра­сив площу Січових стрільців Сокаля напередодні Святве­чора. Для подружжя – це тре­тя виставка дідухів. Дві останні відбувалися декілька років тому в музеї «Людина. Земля. Всесвіт».

Пан Василь каже, що ця вис­тавка – подяка Отцю Не­бесному за хліб насушний, бо з маленької зернинки ви­ростає гарний врожай, з якого згодом увесь рік печуть хліб. А ще за прожитий у силі і здо­ров’ї рік, бо соломоплетіння і скандинавська хода – два його захоплення, які дають йому в 78 років енергію та наснагу до життя. Свої виро­би він дарує людям на ра­дість, на здоров’я, бо вірить, що солом’яні обереги здатні відвернути біду. Недарма в народі казали: «Дідухи до хати – біда із хати». Його со­лом’яні обереги прикрашали оселі на Різдво багатьох зна­них людей, серед яких архіє­рей ПЦУ, митрополит Львів­ський Макарій, Євген Нищук, Руслана Лижичко, Юлія Ти­мошенко… Й досі зберігають­ся дідухи з попередніх років у Сокальській міській раді та Волицькій школі. Народний умілець вже не один рік, на­передодні новорічно-різдвя­них свят, проводить май­стер-клас з виготовлення солом’я­них дідухів. Учні та їхні батьки охоче навчаються їх плести. Складаючи колосок до колос­ка, співають та коля­дують. Чоловік радіє, що мо­лоде по­коління повертається до на­родних традицій. Вва­жає, що дідух на Святвечір приносить в родину святко­вий настрій і затишок.

Відвідувачі виставки впро­довж тижня мали змогу поми­луватися оригінальними ви­робами майстрів. Кожен з них не повторюється, і є малень­ким солом’яним дивом й по­бажанням для всіх щастя, добра, процвітання та миру в Україні.

Депутат Львівської обласної ради Олег Фенчин, який вперше побував на виставці дідухів-оберегів подружжя, приємно вражений робо­тами волицьких умільців, які плекають прадідівські україн­ські традиції на наших тере­нах. Свої враження від вис­тавки він залишив у Книзі відгуків, подякувавши народним умільцям за відродження українських традиції, які єд­нають покоління. Так як і ба­гато інших сокальчан, які по­бували на виставці.

Побажав подружжю народ­них умільців творчих успіхів у такій важливій справі – про­довження та відродження стародавніх традицій україн­ського народу й Сокальський міський голова Сергій Касян, який вважає, що якщо б не такі люди, як Василь і Галина Геруси, то давнє українське ремесло виготовлення солом’яних різдвяних прикрас на на­ших теренах вже б забулося. Він подякував їм за те, що вчать підростаюче покоління любити природу, вивчати ук­раїнські обряди, шанувати звичаї та традиції.

Любов ПУЗИЧ.