На її відкриття прийшли небайдужі до історії краю сокальці та учні старших класів Сокальського ліцею №1 ім. Олега Романіва та Сокальської ЗШ І-ІІІ ст. №2.
Директор музею Василь Волошин розповів підростаючому поколінню про події національно-визвольних змагань (1930-1957 рр.), які відбувались на Галичині та на теренах Сокальщини, акцентував увагу на створенні територіальних загонів ОУН, які згодом стали основою УПА. Це військово-політична формація українського визвольного руху, стратегічною метою якої було відновлення української державності. Вона була унікальною, оскільки не мала іноземної допомоги, а опиралась на активну підтримку населення. Сповідуючи ідею боротьби за вільну суверенну державу, УПА перебувала у стані війни на два фронти – проти гітлерівського та сталінського режимів. Через лави УПА пройшло понад 250 тисяч осіб. За участь у повстанському русі чи його підтримку радянські каральні органи репресували понад пів мільйона осіб.
Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять українців, які поклали своє життя на вівтар незалежності України у різні часи.
В. Волошин зазначив, що на жаль, історія повторюється. Сьогодні московський агресор веде проти нас війну, щоб позбавити права мати власну державу. І нині Збройні сили України, як і 80 років тому Українська повстанська армія, відстоюють волю і незалежність України. Ворог той самий, ціль та сама, змінились тільки терени ведення боротьби. УПА вела її переважно на заході України, а ЗСУ – на сході…
«Нині українські патріоти, цвіт нації, гідно захищають незалежність України в жорстокій боротьбі із злим ворогом, який хоче поневолити українців, знищити нас як націю. Ми віримо, що український народ переможе», – наголосив В. Волошин. І закликав молоде покоління вивчати історію УПА, яка ще, на жаль, залишається маловідомою і бути патріотами України.
Присутні з цікавістю переглянули виставку «Нескорені», якій відведена окрема кімната. На інформаційно-просвітницьких стендах – документи, фотографії, карти та речі з приватних колекцій родин повстанців. Зокрема, інформаційні видання, листівки, книги, військова форма повстанців, вишиті сорочки, прапори, штемпелі…
Експонати створюють цілісну картину протистояння ОУН та УПА з нацистським і більшовицьким тоталітарними режимами під час Другої світової війни та повоєнний час, а також розповідає про репресії радянської влади проти родин членів ОУН і УПА, переслідування родичів.
Історія Української повстанської армії і пам’ять про неї – наш урок історії про те, як наші предки у роки Другої світової війни чинили опір московському агресору та вели безкомпромісну боротьбу за свою державність. У вирі боротьби загинули мільйони українців-патріотів.
Ось чому так важливо не забувати свою історію, пам’ятати Героїв-захисників України, і якою високою ціною здобувалася наша держава та гартувався народ, як нація.
Виставку оглянуло чимало сокальчан та гостей нашого старовинного міста.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.