Повномасштабне вторгнення росії в Україну перекреслило життя українців на «до» і «після». Воно для усіх нас стало екзаменом на патріотизм, любов до України, ближнього, віру в Бога… А як змінилося релігійне життя та життя парафій в нашому регіоні? Яким має бути служіння у час війни, що робити християнину, коли йде війна, яким має бути піст під час обставин, що склалися? Про це та інше наша розмова з деканами УГКЦ: Сокальського деканату – о. Андрієм ДУТЧАКОМ, Тартаківського – о. Ігорем ЛЕМИКОМ, Белзького – о. Олексієм ЯВОРСЬКИМ.
– Якою ви бачити місію священників під час воєнного стану?
о. Андрій Дутчак: «Священник є той, який має дарувати надію. Надію, яка охоплює всестороннє життя людини, включаючи духовні, побутові й фізичні властивості. Обставини завжди ставлять виклики: як вчинити, що сказати, як віднести себе стосовно до іншої людини? Подібно і час війни також ставить перед людиною відповідні виклики. Особливо, коли вона переживає несправедливу агресію ворога, яка зароджує ненависть, злобу та помсту. В цих обставинах місія священника зберегти в людині християнські цінності, які не передбачають злоби, ненависті й помсти, звертаючи зір на розп’ятого Хреста, який просив у отця прощення для своїх мучителів».
о. Ігор Лемик: «Місія священника в часі воєнного стану бути поруч: поруч з нашими воїнами-захисниками, підтримуючи їх на місці, як це роблять капелани; поруч із родинами військових, котрі потребують моральної підтримки; а також поруч з повіреними їм парафіянами, з якими мають як молитись, так і підтримувати всіма способами наших славних захисників і захисниць».
о. Олексій Яворський: «Священник повинен залишатися непорушним у служінні Богові та людям. Проповідувати живого Христа в Євхаристії та поміж нас. Не панікувати, а дарувати Христовий мир, примирення зі собою».
– Як вплинула війна на життя парафій?
о. Ігор Лемик: «Думаю, що від початку війни, люди стали більш релігійними, про що свідчать різного роду опитування. Попри те, що багато жителів виїхало за кордон, у парафіяльних храмах, прихожан не зменшилось. Незважаючи на той страх війни, який на початку ніби паралізував вірних, люди оговтавшись, активізувалися: почала, все більш інтенсивніше, підноситись молитва за військо, народ, мир та перемогу. Робляться різного роду збірки для підтримки ЗСУ; підтримуються людей, які є вимушено переселені. Війна змусила кожного з нас сповняти свої християнські обов’язки не на словах, а на ділі. Практично немає таких парафій, які б з легковажністю ставились до теперішньої ситуації, що склалася».
о. Андрій Дутчак: «Війна – це не лише смерть, а й страх і тривога. Відчуваючи ці відчуття, людина шукає безпечного місця, що спонукає до міграції. Потрібно розуміти, що парафія не лише структура, а й люди. Коли не буде людей, не буде парафії. В цих обставинах кожна парафія відчуває жахливі наслідки через еміграцію, яку спричинила війна. Особливо болісно це відчувається, коли молоді люди залишають рідну домівку, шукаючи захист».
о. Олексій Яворський: «По-різному… Одні зорганізувалися, поміняли погляди на життя, ставлення один до одного. Інші, панікують… шукають винних… шукають поради і підтримки у всіх… Тільки не в Бога, який каже до всіх нас: «Прийдіть до мене всі струджені й обтяжені, і я облегшу вас»
– Що робити християнину в тривожні часи? Як перемогти страх, тривогу?
о. Олексій Яворський: «Молитися, сповідатися і причащатися. Не забивати голову дурнею, а бути активним членом соціуму, який робить все, що може для спільної цілі – перемоги, над москальською нечестю»…
о. Ігор Лемик: «Тривога, страх, занепокоєння та відчай стали серйозними проблемами, в нашій країні, в теперішній час. Зараз наш народ проходить тяжкий період історії. Тому дуже важливо зберегти віру і пам’ятати, що володарем історії є Бог і Він всім провадить. В теперішній час закликаю кожного не бути байдужими та об’єднатися у молитві за наш народ, єднатися у допомозі нашим ЗСУ, нашим хлопцям і дівчатам, які перебувають на передовій, підтримувати їхні родини. Маємо простягнути руку допомоги вимушено переселеним особам, а також усім тим, хто потребує нашої допомоги і підтримки. Ну і звісно не забувати й розуміти, що ми тут на місці маємо виконувати ту функцію, яку Господь нам дав. Тобто молитва, певне волонтерське служіння та належне виконання своїх обов’язків – ось якою має бути діяльність християнина у цей тривожний час. І власне така діяльність допоможе перемогти страх і тривогу».
о. Андрій Дутчак: «Як було сказано вище, одною з місій священника дарувати надію. Жити без надії в умовах страху і тривоги надзвичайно складно. Тому в таких обставинах не лише християнин, але будь-яка особа має в собі сформувати цю властивість. Саме надія (оптимізм) дає людині сили боротися і не опускати рук».
– Як парафіянам дотримуватися Великоднього посту, враховуючи реалії сьогодення?
о. Андрій Дутчак: «У сучасного християнина сформувався певний стереотип, щодо проведення Великого посту. Цей стереотип полягає в розумінні певного обмеження: не їсти певних продуктів, не слухати музику, уникати веселощів. Але в цих обмеженнях губиться зміст Великого посту. Церква в цей час, особливо вказуючи на Господнє терпіння і Його смерть, бажає звернути увагу на цінність життя. Сучасна людина в контексті життя дуже рідко передбачає поняття «життя вічне». В будь-яких обставинах і умовах людина має докласти зусилля, щоб осягнути цю вічність з Богом. Саме піст є один з таких методів, щодо реалізації цієї мети».
о. Ігор Лемик: «Перш за все, потрібно попросити один в одного прощення і примиритись. Примиритись з рідними, близькими, знайомими, колегами по роботі, бо во-рогів, в теперішній час, нам і так не бракує. В часі посту більше молитись, приділити належну увагу вчинкам любові і милосердя, побачити потреби мого ближнього, подбати про належний духовний розвиток через читання духовної літератури, Сповідь і Святе Причастя. Ну і звісно сам піст – по мірі своїх можливостей дотримуватись усіх умов Великого посту».
о. Олексій Яворський: «Молитва і віра – це те, що проганяє страх і дає впевненості, що все буде добре… Головне не їсти один одного і приборкати нестриманого язика, від пліток і пустої балаканини. А решта, по спроможності кожного в особистості»…
– Як залучаєте школярів до християнського життя?
о. Андрій Дутчак: «Молодь у храмі – це один з показників, що парафія жива. Активна молодь – це показник успішності парафії. Дякувати Богові на нашій парафії є молодь, і ця молодь є активна. Протягом року проводилися християнські табори для дітей, робилися різні акції (осінній ярмарок, вертеп, кіно під відкритим небом) для збору коштів для ЗСУ. Маючи таку молодь, можна бути певним, що наш народ не здолати».
о. Ігор Лемик: «Наші діти живуть в епоху, коли більшість засобів масової інформації пропагують розбещеність, насилля і інші пороки, коли християнські ідеали чистоти піддаються систематичному блюзнірству, осміюванню, коли агресія псевдолюдських цінностей позначається на душах дітей. Тому релігійно-моральне виховання є основою формування особистості дитини. Щоб вона розуміла, що бути людиною – це означає виховати в собі найкраще, те що робить людину вінцем творіння, образом і подобою Божою. Для цього, на багатьох парафіях, проводяться культурно-виховні заходи, спільно організовані Церквою, школою і Народним домом. В часі Великого посту в школах проводяться «Тижні духовності», діти беруть активну участь у спільній молитві «Хресної дороги», яка проводиться протягом цілого посту. Літом організовуються культурно-виховні табори «канікули з Богом». Проводяться спільні перегляди мультфільмів і фільмів із моральним змістом. Багато дітей, протягом року, бере участь у Божественній Літургії, приступаючи до Святого Причастя, дехто є учасником «Вівтарної дружини». Також це все супроводжується катехизацією. Маємо чувати над нашою молоддю, щоб вони на своєму життєвому шляху, приймали завжди правильні рішення і йшли дорогою правди».
о. Олексій Яворський: «До християнського життя не можна залучати, ним треба жити щодня… від утроби матері й до останнього подиху.., бо інакше це змарнований час, який Бог дарував тобі, а ти його розтратив».
– Як парафіяни очолюваних вами деканатів допомагають ЗСУ?
о. Ігор Лемик: «Я думаю, що всі люди є свідомі того, що зараз в країні відбувається. На передовій є частина українців, які нас захищають, а ми є тут. Тому важливо розуміти, що ми маємо докладати тут усіх зусиль для того, щоби їм допомогти усім необхідним, по мірі наших можливостей, що і роблять як вірні нашого (Тартаківського) деканату, так і вірні нашої УГКЦ в цілому. Проводяться різного роду збірки, постійна співпраця з волонтерами, або ж на пряму із місцевими воїнами, котрі зараз перебувають в лавах ЗСУ. Ну і звісно постійна молитва за наших захисників і переможний мир в нашій державі».
о. Олексій Яворський: «Будь-яка перемога не можлива без тісної співпраці та підтримки фронту тилом. Тому намагаємося донести людям, що кожен є важливий у цій боротьбі….без нього не можливо досягнути кінцевої цілі – перемогти москаля….. тому, ми всі воюємо, але кожен на своєму місці, своєю зброєю і своїм вмінням на підтримку ЗСУ».
о. Андрій Дутчак: «Одною з властивостей до якої спонукає війна це відповідальність за інших. В цих умовах – це відповідальність за нашу державу, і за життя наших воїнів. І саме це спонукає наших вірних бути жертвенними в даному контексті. Кожна парафія старається робити збірки на ті чи інші потреби армії. Варто зазначити про загальноєпархійний збір для придбання вантажного автомобіля військовим. Зусилля і жертовність кожного християнина є запорукою нашої перемоги».
Підготувала Любов ПУЗИЧ.