ВШАНУВАЛИ ВЕЛИКОГО СИНА СТАЇВСЬКОЇ ЗЕМЛІ
Благословенна Богом і Матінкою Божою Корчминською, стаївська земля стала колискою великого сина України – священника, письменника, професора, педагога о. Осипа Лещука, ісповідника віри, закатованого страшним сталінським режимом у таборах під Полтавою у 1949 році. 2024-й рік – ювілейний – відзначаємо 130 років від дня народження і 75 років від дня смерті цієї непересічної особистості.
Вшанувати пам’ять славного земляка на подвір’ї гімназії, яка носить його ім’я, зібрались учні, вчителі, батьки, прибули почесні гості. Урочистості розпочалися із хвилини мовчання у пам’ять про полеглих за волю України усіх часів та панахиди біля барельєфа о. Осипа Лещука, який встановлено на фасаді школи.
Провадив молитву місцевий парох о. Роман. Серед запрошених гостей на спільній молитві були голова Белзької міської ради Оксана Береза, начальник відділу освіти Марія Гремента, головний спеціаліст відділу освіти Іванна Шелемей, колишній директор Стаївської школи, засновник музею о. Осипа Лещука – Марія Лотиш, староста Оксана Гулич. Віддати шану світлій пам’яті отця Осипа Лещука також приїхали гості зі Львова – Олена і Микола Рибенчуки. Пані Олена – внучка отця Осипа – добрий приятель нашої школи впродовж багатьох років.
Після панахиди гостей запросили до зразкового музею отця Осипа Лещука, який працює у закладі ще з далекого 1992 року.
Дякуємо нашим чудовим діточкам, які зуміли створити в музеї атмосферу духовного і морального піднесення. Не можна без сліз слухати розповіді про людину, життєвим кредо якої були слова: «Підносити Бога і Вітчизну!» Отець Осип Лещук міг вибрати волю взамін на компроміс із своєю совістю, однак він вибрав шлях стійкості, шлях християнської правди, а отже, шлях у вічність…
Розповіді учнів торкнулися усієї родини Лещуків, звучали чудові поезії сина Осипа Лещука – Тихона, щемливі і хвилюючі уривки із його спогадів прочитала заступник директора Любов Скрип. Виступи доповнювалися релігійними піснями. Дякуємо керівнику музею Зіновії Пав-люк та вчителю музики Любові Ганиш за чудову підготовку духовного заходу.
Про дружину отця Осипа Лещука – непересічну жінку, чудову вчительку і організаторку жіночого руху на Равщині – Ольгу Князь-Лещук – розповіла автор цих рядків. Спогадами про створення музею, мудрими життєвими порадами із молодим поколінням – учнями – поділилася засновник музею, вчитель і директор із багаторічним стажем Марія Лотиш.
Присутні змогли ознайомитися із роботою зразкового музею о. Осипа Лещука, його досягненнями за останні роки.
Теплими, наповненими оптимізмом були вітальні слова від міського голови Оксани Берези, яка, зокрема, відзначила, що тверда віра у нашу перемогу разом із сумлінною і відданою працею у вихованні молоді має стати запорукою побудови нової успішної України.
Високо оцінила роботу музею і побажала подальшої плідної праці колективу Стаївської гімназії начальник відділу освіти Марія Гремента.
Своїми відчуттями і переживаннями поділилася із присутнім пані Олена Рибенчук. Вона подякувала учасникам заходу за пам’ять про дідуся – о. Осипа Лещука, поділилася спогадами про свого батька – Тихона Лещука. Приємною несподіванкою для нас стали подарунки, які привезла для нашого музею пані Олена. Це оригінал свідоцтва про навчання Осипа Лещука в Перемишлі, свідоцтво про навчання сина о. Осипа – Созонта, який навчався у Берлінському університеті на відділі міжнародних відносин; та шкільний зошит з математики доньки о. Осипа – Богдани Лещук – справжній шкільний раритет із 40-х років минулого століття. Дякуючи новим експонатам, ми зможемо зробити музейну екскурсію більш змістовною і цікавою.
Ми щиро дякуємо усім, хто взяв участь у вшануванні пам’яті справжнього патріота України, будителя національного руху на наших теренах, людини, яка несла в народ освіту, релігійні святощі та ідеї правди, краси і добра, – отця Осипа Лещука.
Нехай цей захід додасть нам наснаги і творчих здобутків в ім’я процвітання нашої незалежної України!
Мирослава ІГНАТЮК,
директор Стаївської гімназії ім. Осипа Лещука, депутат Белзької міської ради.