Мабуть, кожен з нас, оглядаючись на рік минулий пригадав всі ті справи, які вдалося зробити і ті, які не вдалось в силу певних обставин, а також задуматися над тим, що нас очікує в році прийдешньому. Власне підсумком року минулого і задумами на рік 2017-ий поділився з представниками місцевих ЗМІ очільник Сокальської райдержадміністрації Олег ПЕЛИХ.
– Який рейтинг за минулий рік посідає наш район у соціальноекономічному розвитку серед двадцяти районів Львівщини?
– Сокальський район у рейтингу районів Львівщини за господарськоекономічними показниками посідає 9 місце. Маємо намір у 2017 році ввійти в п’ятірку кращих.
– Наша держава нині у стані війни, очевидно, що Сокальщина не стоїть осторонь важливих питань, які стосуються захисту цілісності і незалежності України…
– Так. Сокальський район вніс вагомий внесок у забезпечення обороноздатності держави. На строкову військову службу в 2016 відправлено 108 осіб. А 78 – виявили бажання нести службу за контрактом у Збройних силах України. Значну ресурсну допомогу надано військовим формуванням району. Зокрема, на реалізацію Програми сприяння матеріальнотехнічного забезпечення в/ч 2418 (Великомостівський кінологічний навчальний центр) у минулому році виділено 210,0 тис. грн., на реалізацію Програми організації і підготовки громадян до призову і служби в ЗСУ та виконання мобілізаційних заходів в Сокальському районі на 20152016 роки – 60,0 тис. грн.
Надавали допомогу учасникам антитерористичної операції та сім’ям загиблих: за ініціативи Сокальської РДА та БФ «Карітас»-Сокаль в березні розпочав роботу Центр допомоги учасникам АТО, який є консультаційнодорадчим органом і створений для забезпечення взаємодії органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, волонтерських та громадських організацій, при вирішенні питань лікування, реабілітації, соціального захисту, адаптації учасників та сімей загиблих учасників АТО. За час роботи Центр організував 12 заходів. Надано 1145 консультацій учасникам бойових дій АТО. На обліку перебуває 466 демобілізованих учасників бойових дій АТО та 15 сімей загиблих учасників АТО. Учасникам АТО на території району виділено 533 земельні ділянки, з них 208 – під індивідуальне житлове будівництво, 168 – під садівництво, 157 – ведення особистого селянського господарства. З державного бюджету надійшли кошти в сумі 861,8 тис. грн. для придбання двох квартир сім’ям загиблих учасників АТО.
– З якими фінансовими показниками Сокальський район завершив минулий рік і чи є підстави говорити про покращення інвестиційного іміджу нашого терену?
– Виконання бюджету району за 2016 рік становить 164,6 млн. грн., або 125,5% річного плану. Вперше за останні чотири роки забезпечено виконання місцевих бюджетів всіма міськими, селищною та сільськими радами. Також забезпечено виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ району в повному обсязі.
З метою покращення інвестиційного іміджу району підготовлено і оновлено інформацію про двадцять земельних ділянок, а також про вісім вільних приміщень.
– Які роботи у районі виконувались по мікропроектах та по освоєнню коштів субвенції з державного бюджету?
– У 2016 році в районі виконувалися роботи: по 81 мікропроекту (всі завершено); по освоєнню коштів субвенції з державного бюджету на соціальноекономічний розвиток окремих територій (постанова №395 від 24.06.2016 р. – 57 об’єктів – завершені роботи). 1000,0 тис. грн. перераховано на рахунок замовника будівництва – управління капітального будівництва ЛОДА (будівництво критого басейну 12,6х6,15 метра та чотирьох ванних кімнат для санаторної школиінтернату IIII ступеня для дітей, хворих на сколіоз, м. Сокаль).
– Очевидно, що не все вдалося реалізувати…
– Не освоєно 3,2 млн. грн., а саме: на ремонт дороги Сокаль Стоянів (відтинок – с. Тартаків – межа Сокальського і Радехівського районів) – 3,1 млн. грн. та не завершено будівництво огорожі цвинтаря в с. Переспа – 129 тис. грн. (проблеми з виділенням земельної ділянки).
– Що ви можете сказати стосовно ремонту доріг загального користування?
– Проведено ремонтні роботи мережі доріг загального користування Сокальського району за кошти різних джерел фінансування: обласний бюджет – 16 млн. грн., районний – 14,5 млн. грн., місцеві – 1,986 млн. грн. Фінансування мережі доріг загального користування Сокальського району з державного бюджету склало 44,4 млн. грн. З них: на експлуатаційне утримання доріг – 2,5 млн. грн., на ремонт доріг – 41,9 млн. грн. Протягом 2016 року проводилися ремонтні роботи на 17 дорогах загального користування.
– Серед мешканців Сокальщини є нарікання на послуги перевізників, які не хочуть перевозити пільгових пасажирів, у віддалених населених пунктах бракує рейсів і культура обслуговування бажає бути кращою…
– З метою покращення якості пасажирських перевезень розпорядженням Сокальської РДА від 4 травня 2016 р. №187 створено тимчасову робочу групу з перевірки дотримання умов договорів про організацію перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування в Сокальському районі.
Припинено дії 8 договорів «Про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування», укладено 15 тимчасових угод з ТзОВ «Автолайн».
З обласного бюджету за пільгове перевезення пасажирів у 2016 році було передбачено кошти в сумі 813,6 тис. грн. Їх відшкодовано перевізникам в повному обсязі.
– Які енергозберігаючі заходи відбувались торік у районі?
– У районі здійснювалися енергозберігаючі заходи: в рамках реалізації обласної програми «Енергозбереження для населення Львівщини на 20132016 роки» в 2016ому видано Ощадбанком 122 кредити на суму 1986,5 тис. грн. та районної програми «Енергоефективності та енергозбереження для бюджетної сфери Сокальського району на 20152017 роки», 7 котелень бюджетної сфери переведено на альтернативні види палива. У відділі освіти – три котельні: Великомостівський НВК ЗШ ІІІІ ст., Жвирківська ЗШ ІІІІ ст., Сокальська ЗШ №2. В закладах охорони здоров’я – чотири котельні: частина приміщення котельні Сокальської ЦРЛ передана в оренду ТОВ «Енергетична ефективність України» (завершено монтаж котлів, 27 грудня проведено пробний запуск). А також котелень в м. Сокаль, вул. Шевченка, 75 та вул. Шашкевича, 100 та м. Великі Мости.
– Поінформуйте, будь ласка, стосовно соціальних виплат і чи є у нашому районі тимчасово переміщені громадяни?
– Сума нарахованих державних соціальних допомог становить 272,7 млн. грн., що на 95,4 млн. грн. більше, ніж у 2015ому. Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника по Сокальському району становить 4700,0 грн. (обласний показник – 4810,0 грн.). Житловими субсидіями охоплено 14766 сімей, що становить 62% від усіх сімей району. Пільгами охоплено 4610 сімей, що становить 19%.
В районі прийнято на тимчасове проживання 114 осіб (64 сім’ї). Виплачено компенсацію покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житловокомунальних послуг на суму 321,2 тис. грн.
– Для функціонування району є важливим чинником стабільна робота житловокомунальних служб…
– Закуплено матеріали для проведення робіт по реконструкції каналізаційних очисних споруд в м. Великі Мости (1320,0 тис. грн.). Великомостівська міська рада виготовила ПКД на будівництво полігону ТПВ на суму 187,0 тис. грн. (загальна вартість становить 28 967,8 тис. грн.). Об’єкт включено в перелік пропозицій для фінансування з ДФРР, а також за кошти обласного фонду ОНПС придбала спецавтомобіль для вивезення сміття вартістю 1169,0 тис. грн. Жвирківською селищною радою проведено роботи по будівництву резервної лінії водопроводу з м. Сокаль до смт. Жвирка – 750,0 тис. грн (кошти субвенції державного бюджету на соціальноекономічний розвиток окремих територій).
– Яка робота проводилась у галузі містобудування?
– Розроблено схеми планування території Сокальського району на 2016 рік, було передбачено 35 тис. грн. з районного бюджету та 20 тис. грн. – з обласного. Для сіл Княже, Велике та Войславичі виготовлені топогеодезичні зйомки територій. Розпочато розроблення генеральних планів на нових підосновах смт. Жвирка, сіл Завишень, Домашів, Бутини, Шишаки, Тудорковичі, Борок, Романівка, Муроване, Теляж, Поториця, Комарів, Острів, Савчин, Гута. Розробляються історикоархітектурні опорні плани та генплан м. Белз. Завершено розроблення генеральних планів Двірці, Волиця (Двірцівська), Тартаків, Опільсько, Старгород, Борятин, Рудки та Скоморохи, Добрячин. Після проведених громадських обговорень, розробники доопрацьовують проектні рішення генеральних планів сіл Заріка, Корчів, Лучиці, Варяж, Волиця (Комарівська), Перв’ятичі, Спасів, Волсвин, Городище, до громадських обговорень готують документації по селах Бендюга, Реклинець, Стремінь, Ванів, Глухів. На виконання «Цільової програми ведення містобудівного кадастру на 2016 рік» за обласні кошти придбано ліцензію на використання програмного забезпечення «SOFTPRO: містобудівний кадастр». З метою технічного забезпечення робочого місця адміністратора служби, через систему закупівель Prozorro придбано відповідне обладнання.
– Торік, виникли проблеми із самозайманням на породному відвалі, які заходи вживалися?
– З метою належного виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.09.2016 року №710р «Про виділення коштів для здійснення першочергових невідкладних заходів, спрямованих на запобігання виникненню надзвичайної ситуації на території Сокальського району» (15 млн. грн.) завершено розробку кошторисів на проведення необхідних робіт.
2016 року тривали безперервні роботи із перевезення інертного матеріалу у найбільш проблемні осередки самонагрівання та самозаймання на породному відвалі. Протягом листопадагрудня станом на сьогодні (29 грудня – авт.) на породний відвал, силами ПАТ «Львівська вугільна компанія» перевезено 2114 т інертного матеріалу. Поряд з тим проведена робота із підготовки доїзду великогабаритної техніки у важкодоступні осередки породного відвалу, на яких спостерігається самозаймання, здійснено їх засипання інертним матеріалом.
27.12.2016 р. на базі ПАТ «ЛВК» проведена робоча зустріч із представниками «P.H.U.Pendi» на чолі з Петером Ціслеком із натурним обстеженням породного відвалу підприємства та особливо проблемних та важкодоступних ділянок – осередків самозаймання та самонагрівання породного відвалу. Обговорено польський досвід у вирішенні подібних проблем та шляхи його імплементації на породному відвалі підприємства. За результатами робочої зустрічі польською стороною запропоновано використання антипіренів (Prominer WZ P11, P12, P21,•P22), на основі силікатів (рідка та порошкодібна форма). ПАТ «Львівська вугільна компанія» запропонувала надати комерційну пропозицію щодо вищезазначеного інертного матеріалу з метою врахування у ПКД ТзОВ «Інститут «Гірхімпром» при розробці заходів із запобігання виникненню надзвичайної ситуації на території Сокальського району.
– Сокальський район традиційно вважається сільськогосподарським, як розвивався агропромисловий комплекс?
– Я б сказав – стабільно. Втричі зросло поголів’я птиці, приватне підприємство «Гові» зайнялося виробництвом інкубаційного яйця бройлера, тому збільшилось виробництво яєць на 4,9 млн. штук. У 2016 році на території району створено нове ТзОВ «Угринів Екоферм». Підприємство займається виробництвом м’яса свинини, потужністю 5000 голів. Створено 21 робоче місце. В перспективі воно планує розширити поголів’я до 20 тис. голів та будівництво комбікормового заводу потужністю 10 тонн на годину. Додатково буде створено 41 робоче місце. В грудні 2016 року відновив роботу Борокський спиртозавод, додатково буде створено 39 робочих місць. Зареєстровано нове підприємство «Сокальський м’ясокомбінат». Ведеться виготовлення проектнокошторисної документації будівництва виробничих потужностей. 19 листопада проведено мандрівний ярмарок «Добрі традиції Галичини».
– Який поступ в закладах освіти, культури, чи є досягнення у спорті?
– В галузі освіти у 2016 році: створено Бояницький НВК «ЗШ І ст. – ДНЗ», та покращено умови перебування шляхом злиття двох установ, Тартаківський НВК «ЗШ ІІІІ ст.ДНЗ» ім. П. Саноцького.
Реалізовано Програму «Енергозбереження» в освітянських закладах, покращено матеріальнотехнічну базу у 32 навчальних закладах (дахи, заміна вікон, системи опалення). Завершено добудови у Домашівській та Низівській ЗШ ІІІ ст. 11 об’єктів реалізовано Програмою «Облаштування дитячих ігрових майданчиків» – обласний конкурс мікропроектів – 5 НВК, районна Програма – 6 НВК. Завершено проект «Покращення умов надання освітніх послуг для громади м. Сокаль» на базі Сокальського НВК «ЗШ ІІІІ ст. №4 ліцей» в частині заміни вікон, який координував Український фонд соціальних інвестицій. У с. Сілець продовжувалися роботи по будівництву садочка за кошти місцевого бюджету (389 тис. грн.).
У закладах культури проведено понад 3000 заходів різної форми роботи, з них: міжрегіональний фестиваль дитячої пісенної творчості «Мамині зіроньки2016»; у селищі Іваничі Волинської обл., з метою обміну культурномистецьким досвідом, відбувся концерт Сокальських народних колективів до Дня Конституції України, у Сокальському районному народному домі – державного академічного Волинського народного хору. Народний фольклорний хореографічний колектив «Бужани» НД с. Ільковичі представляв Сокальщину на святковій академії з нагоди завершення Року митрополита Андрея Шептицького у Львівській опері за участю керівництва держави, глав церков, закордонних делегацій, української молоді. Традиційно проведено Європейські дні добросусідства.
Перший обласний фестивальконкурс хореографії та вокальнохорового мистецтва «Сокальські візерунки2016». Відбувся ІІ тур щорічних РозточанськоНадбужанських культурних зустрічей з метою розвитку та зміцнення співпраці України та Польщі в галузях освіти та культури. Виготовлено облікову документацію на 12 нововиявлених пам’яток сакральної архітектури – дерев’яних церков. Відкрито філію Сокальської дитячої школи мистецтв ім. Віктора Матюка у с. Савчин.
Сокальщина мала значні спортивні здобутки. Збірні команди району, виступаючи у 18 видах спорту із 19 за програмою ХХV спортивних ігор Львівщини, в загальнокомандному посіли перше місце. ІХ обласні ігри ветеранів спорту проводились з 10 видів, в загальнокомандному заліку район був першим. Юнацька команда ДЮСШ «Буг» в чемпіонаті області з футболу «Дитячоюнацька футбольна ліга» серед юнаків 20052006 р. н. посідає друге місце. 25 років поспіль район – лідер в області серед дорослих та ветеранів.
– Пане Олеже, у мешканців району є чимало проблемних питань, як ви реагуєте на них?
– З метою вивчення проблемних питань, що турбують мешканців району, протягом 2016 року здійснено 42 виїзди в населені пункти району. Основними проблемними питаннями є ремонт доріг та якість пасажирських перевезень.
– У минулому році громадськість Сокальщини, представники місцевих рад активно обговорювали адміністративнотериторіальну реформу. В багатьох районах вже сформовані територіальні об’єднані громади, у нас відбуваються дискусії стосовно кількості громад, якої ви думки, скільки б їх мало бути?
– У нашому районі йде мова про те, чи їх має бути чотири чи сім. Мешканці району хвилюються, де буде центр району. На мою думку, треба дати можливість громадам самим господарювати, але вони повинні добре подумати, порахувати і зважити свої можливості. Якщо сім громад у районі вирішили самостійно самоврядувати, то нехай спробують.
– Прийшов новий рік, і нині перед вами нові завдання, маєте нові задуми…
– Завданням номер один – це ремонт доріг. У 2016ому не все, що запланували вдалося виконати. Торік ми мали підрядні організації, які гарно обіцяли, але не дотримали слова. Тепер їх не буде. Маємо за зимовий період віднайти достойних підрядників, які б весною вже почали роботи і виконували їх якісно. Наступне – це створення нових робочих місць, щоб мешканці Сокальщини працювали тут, а не їздили на заробітки за кордон.
Зичу мешканцям Сокальщини миру і здоров’я, злагоди і достатку. Й твердої віри, що разом копіткою працею на благо України змінимо життя на краще.
Записала Оксана ПРОЦЬ.
Фото автора.
ПІДСУМОВУЮЧИ ДОСЯГНУТЕ, БУДУЮТЬ ПЛАНИ НА МАЙБУТНЄ