У Кінологічному навчальному центрі відбулася спільна нарада з керівниками районних органів влади, представниками шефських (спонсорських) організацій Львівської області, на яку запросили голову районної державної адміністрації Олега Пелиха, голову районної ради Миколу Паська, Туринського та Боянецького сільських голів Жовківського району – Олексія Пугача та Василя Пограничного, волонтерів – приватних підприємців м. Червоноград, щоб підсумувати роботу з шефськими організаціями у 2016 році.
Начальник Кінологічного навчального центру полковник Валерій Мошора привітав присутніх і розповів про зміни, які тут відбулися за рік. А їх є чимало. До речі, це може побачити кожен, хто проїжджає через Великі Мости: колишні казарми, отримали нове обличчя, стали «сонячними», у приміщеннях зробили реконструкцію і ті перетворилися на комфортні гуртожитки для військовихконтрактників. Територія центру добре облаштована, тож нічим не відрізняється від такого ж закладу за кордоном.
Як зазначив доповідач, центр є унікальним, і єдиним в Україні, який готує фахівців із застосування службових собак з пошуку людини, зброї та боєприпасів, вибухових та наркотичних речовин. Без таких спеціалістів не обходиться жоден підрозділ Державної прикордонної служби України. Крім того тут готують інших спеціалістів прикордонного фаху. Щоб покращити якість навчання, офіцеривикладачі постійно шукають нові форми і методи навчання, активно обмінюються досвідом з колегами з інших правоохоронних органів, як України, так і інших країн. В минулому році в Кінологічному навчальному центрі проходили спільні тренінги із представниками прикордонної варти Республіки Польща та поліції Німеччини.
Центр пишається своїми військовослужбовцями, які не раз довели, що не поступаються за фахом колегам за кордоном. На сьогоднішній день їх вважають одними з кращих в Україні. Багато з них мужньо та хоробро проходять службу у всіх частинах по всьому кордоні держави, в тому числі й на східному. Однак найголовніше, як зазначив полковник Мошора, це те, що жоден військовослужбовець центру не загинув в АТО, що свідчить про їхню добру військову підготовку. Відзначаються вони й у мирному житті, дбають про збереження кращих традицій прикордонної служби, а також дбають про дітей та сім’ї. Волонтер Зіновій Калінін вручив заохочувальні подарунки військовослужбовцям, які стали батьками протягом 20152016 років.
Далі присутні заслухали звіт начальника Великомостівського кінологічного навчального центру Валерія Мошори про використання спонсорських коштів на розвиток військової частини, зокрема зазначив: «На виконання Указу Президента України від 11.02.2016 р. №44 «Про шефську допомогу військовим частинам Збройних Сил України, Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України» були підписані плани спільного облаштування Кінологічного навчального центру в 2016 році з Львівською обласною державною адміністрацією, Сокальською, Жовківською, Миколаївською районними державними адміністраціями, а також головами міст Львів, Трускавець та Великі Мости. Загальний кошторис планів спільного облаштування склав 2 мільйони 850 тисяч гривень. В 2016ому Кінологічний навчальний центр отримав допомоги на суму 1 мільйон 560 тисяч 766 гривень, тобто 55% від запланованого, з них: субвенції від Львівської обласної державної адміністрації – 700 тисяч гривень. Допомогу направлено на заміну технологічного обладнання та ремонт приміщень їдальні, де з 1989го року не проводились жодні ремонтні роботи. Від Сокальської районної державної адміністрації отримали 210 тисяч гривень субвенції, з них використано 150 тисяч гривень на покрівлю для відділення охорони здоров’я та купівлю металопластикових вікон, решта – на закупівлю обладнання для пункту технічного обслуговування автомобільної частини. На субвенцію від Трускавецької міської ради – це 80 тисяч гривень, придбано облицювальну плитку для їдальні. Додатково від шефських організацій області, волонтерів отримано допомоги на загальну суму 630 тисяч 766 гривень. З їхньою допомогою вдалося зробити чимало, зокрема, встановити тепловий лічильник на приміщення житлового фонду, що дозволило зекономити понад 550 тисяч гривень на закупівлю газу та здешевити вартість опалення мешканцям військового містечка. Перекрили також чотири багатоквартирні будинки, замінили фільтри системи очистки і т. д. Відтак покращено матеріальнотехнічну базу для навчання і проживання для більш 1200 військовослужбовців строкової служби… За сприяння Львівської обласної державної адміністрації 5 дітей військовослужбовців – учасників АТО отримали змогу відпочити в Республіці Польща. Трускавецька міська рада посприяла п’ятьом військовослужбовцям центру, які повернулися зі зони АТО, пройти реабілітацію в санаторії».
Доповідач зауважив, що з метою економії державних коштів всі роботи виконувалися персоналом відділу забезпечення та курсантами навчального центру.
В. Мошора також поділився й планами на майбутнє: зробити Кінологічний навчальний центр європейського зразка, однак для цього потрібно докласти ще чимало зусиль, зокрема, провести реконструкцію приміщень, придбати необхідну техніку та обладнання, покращити умови служби та проживання військовослужбовців та інше. Задумів у керівника Кінологічного навчального центру дуже багато. І він сподівається на підтримку, розуміння, допомогу шефів та волонтерів у їх реалізації. Tакож надіються, що отримають європейський грант на розбудову центру в рамках Програми транскордонного співробітництва «ПольщаБілорусьУкраїна» 20142020 рр. Це дозволить залучити протягом 20182019 років близько 70 мільйонів гривень на облаштування на території центру спортивного комплексу з сучасним тиром, сучасного ветеринарного лазарету, майданчика для занять спортом та дресирування службових собак. Субвенції, які виділять у 2017 році Львівська обласна рада та їхні вищезгадані шефи, підуть на заміну котельного обладнання, ремонт системи опалення та інші важливі об’єкти».
Опісля полковник Валерій Мошора відповів на запитання присутніх, вручив грамоти за співпрацю та допомогу Кінологічному навчальному центру очільникам Сокальського району – Олегу Пелиху і Миколі Паську, головам Туринської та Боянецької сільських рад – Василю Пограничному та Олексію Пугачу, місцевому настоятелю міжконфесійної каплички отцю Роману та волонтерампідприємцям Зіновію Карабіну, Зіновію Допілку, Володимиру Феденишину та іншим.
Він також представив гостям зразки техніки та озброєння. Шефи оглянули відремонтовану казарму, тепер тут є гуртожиток для жіноквійськовослужбовців, де після ремонту значно покращили умови їхнього проживання. А ще планують побудувати Алею слави прикордонників всіх поколінь, де буде відображено держави, з якими межує Україна.
Нині разом з військослужбовцями Великомостівського кінологічного навчального центру охороняти східні кордони держави вирушають і собаки, підготовлені на його базі. Вони можуть виконувати різні завдання. Саме це продемонстрували учасникам наради на тренувальному майданчику прикордонники, які виховують своїх помічників різних порід. Окремих службових собак використовують для пошуку і затримання порушників державного кордону та на блокпостах, для обшуку транспортних засобів, які перевозять товар, з метою недопущення перевезення зброї, вибухівки, наркотичних засобів. А на тваринах менших порід лежить завдання міннорозшукової діяльності. Нині чотирилапі помічники допомагають військослужбовцям виявляти міни та боєприпаси в зоні АТО. Приємно вразила присутніх послушністю східноєвропейська вівчарка Ханна (в Україні собак такої породи дуже мало). Інструктор вивіз її з зони АТО, надресирував, щоб працювала на затримання і отримав відмінний результат. Про свого вихованця – бельгійську вівчарку – службову собаку Боско, розповів інструктор Василь Сироїжко (на знімку внизу), і продемонстрував вміння чотирилапого друга.
Для проходження собакою повного курсу службової підготовки потрібно майже півроку. Одним з головних підрозділів центру є розплідник ДПС. Тільки за останній рік у ньому виростили 36 собак з відмінними робочими якостями. А загалом одночасно у навчальному центрі можуть утримуватися 450 службових собак.
На сьогоднішній день у Донецькій області служить три окремі бойові комендатури. А за період 20152016 років на базі Кінологічного центру підготували більше 2000 спеціалістів та більше сотні спеціальних собак. Військові часто наголошують, що собаки неодноразово рятують їх, і саме завдяки їм вони залишилися живими.
Опісля гості побували на військовому полігоні, де побачили як готують спеціалістів для охорони кордону України та проходить вишкіл прикордонної комендатури швидкого реагування, яка відпрацьовувала норматив по стрільбі з автомата й кулемета Калашнікова та кидання гранати.
Учасники наради побували на вогняній позиції, мали змогу пригадати армійські навики зі стрільби з автомата та пістолета, метанні гранати. Результатом залишились задоволені. Їхній командир полковник Сергій Дупляк та начальник відділення розвідки капітан Олександр Ласій, ділилися бойовим досвідом з військовослужбовцями. Капітан О. Ласій уже двічі побував в АТО, де керував мобільноснайперською заставою. Він уклав контракт до закінчення особливого періоду. Офіцер наголошує бійцям, що головне під час служби в зоні АТО у будьякій ситуації не боятися.
За кілька поколінь склалися славні традиції прикордонників, які з честю та гордістю проходять військову службу. Кінологічний навчальний центр свято їх шанує. Начальник закладу показав шефам нещодавно відкритий з допомогою волонтерів музей історії Кінологічного навчального центру. І з гордістю сказав, що не тільки підрозділи державної прикордонної Служби України, але й чимало інших правоохоронних органів нині бажають мати в своїх рядах кінологів, які отримали базову підготовку у Великих Мостах. А це багато про що говорить. Тож є потреба розвивати і зміцнювати цей навчальний центр.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.
ПРИКОРДОННІ СТЕЖКИ•ВЕДУТЬ… У ВЕЛИКІ МОСТИ