КОЛИ ВСІ ОДНОСТАЙНІ…
23 вересня під головуванням заступника голови Сокальської районної ради Василя Бойка пройшла 42 позачергова сесія райради, яка була скликана у відповідь на неправомірні дії правоохоронців, які під час заходів із розблокування руху поїздів на станції «Соснівка», застосували силу і затримали 28 громадських активістів. Цю ситуацію районні депутати спільно із учасниками блокади обговорили напередодні під час засідання Президії Сокальської районної ради.
На розгляді сесії – питання «Про звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України, Голови Служби безпеки України, Генерального прокурора України, Міністра енергетики та захисту довкілля України щодо заборони торгівлі російським вугіллям». А також було включено ще одне – «Про звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету міністрів України, голови Львівської обласної ради щодо недопущення продажу української землі сільськогосподарського призначення».
Депутати заслухали інформацію щодо ситуації, що склалася на станції «Соснівка» начальника Сокальського відділення поліції Володимира Звадюка та задали йому запитання. Керівник поліції району повідомив:
– 1 вересня на станцію «Соснівка» в с. Сілець прибули вагони російської маркіровки. Згідно з документами це вугілля було завантажене в Російській Федерації і прямувало транзитом через Україну на польське підприємство. В цей же день розпочались блокування вагонів, спочатку «Самообороною» Соснівки. До них під’їжджали працівники ОДА і роз’яснили ситуацію, вагони було розблоковано. Тоді у Соснівку були запрошені невідомі з Волинської області, які також розпочали блокування. До них звернулись представники ПАТ і також, після пояснення, було розблоковано вагони. Таким чином, 49 вагонів зайшли на ПАТ «Львівська вугільна компанія». Після того приїхали блокувати вагони люди з батальйону «Донбас» на чолі з Семеном Семенченком. Двадцять один день працівники Сокальського відділення поліції спілкувалися з блокувальниками, підтримували їхню думку, силових методів навіть не передбачалося.
21 вересня поступило повідомлення від директора ПАТ «Львівська вугільна компанія» про те, що на станції «Соснівка» невідомі блокують вагони з вугіллям і це підприємство несе великі втрати. На місці події було дві групи протестувальників: одні – ті, що три тижні вже протестували, інші – працівники ЦОФу та деяких шахт нашого регіону. Під час документування цієї події заїхав спецпідрозділ, і ми бачимо що сталося. Хочу повідомити, що сокальський загін в затриманні чи силових протистояннях участі не брав. На даний час порушено кримінальне провадження по факту блокування транспортних комунікацій та опору працівникам поліції. Нікому не оголошувалася підозра. Крім того, у неділю поступило звернення від Соснівської залізниці про те, що невідомими було пошкоджено 42 вагони, шляхом обрізання гальмівних шлангів, а в семи вагонах були відкриті люки та частково висипане вугілля.
Начальник Сокальського відділення поліції Володимир Звадюк відповів на запитання Романа Шевчука, Олега Кожушка та Василя Бойка.
Депутат обласної ради Сергій Касян довів до відома депутатів районної ради, що 24 вересня проходитиме обласна сесія, на яку підготовлено звернення про оцінку дій силовиків. Він більш детально зупинився на передумовах цієї ситуації, а саме чому саме на території Сокальщини вугільна компанія мала переробляти російське вугілля:
– Більше десяти років тому незаконно колишня ЦОФ («Львівська вугільна компанія») була виведена зі складу ДП «Львіввугілля» та злочинно приватизована. Ви добре знаєте кому вона тепер належить – 37% державної власності і нібито структурі близькій до депутата ВР від Опозиційного блоку Королевській. Саме злочинні, корупційні схеми в вугільній галузі призводять до того, що відбувається. Ніхто не може навести порядок.
Далі депутати О. Кожушко, О. Солодяк, Р. Шевчук висловили свою позицію та обурення з цього питання, а також щодо перспективи вугільної галузі, зокрема, у нашому районі.
У роботі сесії взяв участь народний депутат України від 124 округу Юрій Камельчук. Він довів до депутатів інформацію, якою володіє з цього питання:
– Я знав про блокування вагонів з другого дня блокування. На жаль, ніхто з керівників ні міста Червонограда, ні Соснівки чи району не зателефонував мені, коли приїхала поліція до протестувальників. Їдучи в дорозі, зателефонував до начальників поліції Червонограда та Львівської області з проханням поводитись з затриманими доволі спокійно та максимально швидко відпустити. Прибув я на місце вже після другого затримання людей. Попросив начальника поліції Львівської області відпустити п’ятьох, які знаходились вже у від’їжджаючому бусі. У відділенні з людей взяли покази. Абсолютно засуджую дії поліції. Щодо вугілля, то даний час лише 57% вугілля від потреби є на складах. Дві з половиною тонни вугілля не вистачає. Це вугілля приїхало з Росії, щоб бути змішаним з нашим.
В. Фіяло: «Хто давав наказ на таку жорстку зачистку дітей, АТОвців, громадян Соснівки? Чи будуть покарані ці нелюди, які збивали жінок і кричали «получайте бандери…»?
Ю. Камельчук: «Негативно ставлюся до того, що відбулося. Це рішення приймалося або на рівні області, або й далі. Ми з цим розберемось. Відносно ваших слів, що побили жінок, дітей… Я особисто ходив та десь з півтори години просив, щоб показали мені людей, яких побили, показали відзняте відео. Я знаю тільки за словами, що є п’ятнадцятирічний хлопчина, який постраждав. Бачив на відео, що застосовували сльозогінний газ. Чи хтось падав? Так, бачив. Чи бачив побиті обличчя людей? Так, бачив. Ми будемо мати нараду у Львові, вимагатиму, щоб винні були покарані, а хлопцям відшкодували медичну допомогу. Чому були без номерів спецпризначенці – також велике питання, так, як і кидання каміння в людей, коли ті стояли спиною».
О. Кожушко: «Ви є мажоритарний депутат від округу, який живе з вуглевидобутку. В нашому рішенні, окрім покарання винних, ще йдеться про заборону торгівлі з окупантом. Ваша думка з цього приводу? Окрім цього, пропоную ще вимагати поправки до бюджету на державну підтримку вугільної галузі».
Ю. Камельчук: «Не буде простого закриття шахт. Обов’язково спочатку аудит. У більшості претенденти на закриття на сході країни. В нас найближчий претендент хіба що один – «Великомостівська», і то ще не скоро. Більше того, якщо навіть буде прийматися рішення про закриття – це не буде відбиватись по людях. Бачення міністра просте – компенсовувати людям в повному обсязі зарплату до моменту їх повного працевлаштування. Я особисто маю бажання добре перевірити ДП «Львіввугілля» і «Волиньвугілля», і там де можна навести порядок».
М. Веклин: «Чомусь в нас так є, що влада людей не чує поки не почнуть перекривати дороги. Ви кажете «я приїхав і все повирішував», а якби вас не було? До кожної людини не приставиш депутата, так не має бути. Щось треба міняти в системі».
Ю. Камельчук: «Правда, так не має бути».
В. Пограничний: «Якщо буде прийнято стратегічне рішення на закриття шахт, думаю, потрібно перед цим планувати залучення інвестора для створення робочих місць».
Ярослав Гаврилів та інші звернули увагу народного депутата на проблему відсутності керівника адміністрації району. За їх словами, це сповільнює значно вирішення багатьох нагальних питань.
Ю. Камельчук: «В межах трьох тижнів це питання має вирішитися».
28 депутатів підтримали це звернення.
Таким же кількісним складом було проголосоване й звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету міністрів України, голови Львівської обласної ради щодо недопущення продажу української землі сільськогосподарського призначення, яке доповів депутат Ігор Хом’як.
Аналогічне рішення про звернення щодо силового розгону мирного протесту у м. Соснівка цього ж дня прийняла Сокальська міська рада. Окрім цього, підтримано звернення депутата Юрія Товарянського ще раз звернутись до підприємців району з вимогою не продавати товари окупанта, а в розважальних закладах не вмикати російськомовну музику.
Юлія СОРОЧУК.