Карантин вніс свої корективи в плани кожного з нас. Те, що два тижні тому не було цінністю, тепер стало за розкіш. Щодня ходили по вулицях міст та сіл, і не роздивлялись, які вони прекрасні. А зараз, під час епідемії, похід у крамницю за продуктами стає прогулянкою, ми з насолодою йдемо по свіжому повітрі кілька хвилин і розглядаємо все навколо… Думки щодо карантину різняться. Одні підтримують його, інші мають думку, що це нас лише лякають пандемією, щоб вчергове «відмити» кошти. Але, на жаль, бачимо яка ситуація у світі. Ми запитали у жителів району, як підготувались вони до карантину і як його проводять?
Олександра СУХОРУЧКО, Варязький сільський голова:
– Варязька сільська рада продовжує працювати. Мешканці сіл за потреби звертаються до нас в телефонному режимі. З районною владою підтримуємо зв’язок в електронному режимі. Продуктові крамниці працюють, тож люди можуть придбати всі необхідні продукти. Хліб завозять щодня, перебоїв немає. Гірше з масками, їх у нашому аптечному кіоску не купиш. Кажуть, що маски не можна купити й у сокальських аптеках. Серед населення проводимо роз’яснювальну роботу з приводу запобігання поширенню коронавірусу. Звертаємось до односельців, котрі приїхали з-за кордону, залишатися вдома на 14 днів. Сподіваємось, що вони будуть свідомі й не порушуватимуть правил карантину.
Щодо мене і моєї сім’ї, то виконуємо всі рекомендації лікарів. Спеціально продукти не закупляла, бо маємо птицю, молоко, сир та сметану, зібрали непоганий врожай картоплі… Треба з розумінням ставитись до ситуації та дбати про безпеку та здоров’я своїх рідних.
Ірина ГНІДЕЦЬ, оператор служби підтримки в компанії «Українські інтерактивні технології»:
– Що я роблю під час карантину? Працюю дистанційно і це мені цікаво. Багато спілкуюся з людьми по телефону. З’явилося більше часу для прибирання, готування їжі, перегляду фільмів, читання книжок. Раз в тиждень з чоловіком ходимо за покупками. Медикаменти закупили ще на початку карантину. Маски і антисептики маємо. Їх купила моя подруга в Луцьку. Сидимо вдома, нікуди не ходимо. І ви сидіть дома. Бережіть себе і своїх рідних!
Володимир ЖАРСЬКИЙ, протоієрей, настоятель храму Вознесіння Господнього УПЦ м. Сокаль:
– Разом з парафіянами стараємось дотримуватися карантину, на службі не було ще більше як 5-6 осіб. Проводимо трансляцію Літургії в онлайні. Ще у Фейсбуці створили групу для молитви «Парафія Вознесіння Господнього м. Сокаль». Похоронів не було.
Маємо маски, антисептики. Дбаємо про власну безпеку та парафіян. Зокрема, ікони та дверні ручки в церкві протираємо антисептиком, прибираємо з дезинфікуючими засобами. Прошу віруючих, щоб не приклонялися до святих образів, а тільки хрестилися чи робили доземний поклін. Люди можуть приходити у храм у масках. Коли бояться виходити з дому, можуть зателефонувати мені, коли хочуть посповідатися, і я не можу їм відмовити.
Під час карантину просив би людей не панікувати, не боятися, а поставитись до ситуації з розумінням. Віра має бути сильніша за страх. Ми повинні більше довіряти Біблії, де прописано не лише те, як залишатися духовно здоровими, а й зростати з Божою поміччю. Потрібно пам’ятати і міркувати над словами: «Не бійся, бо я з тобою! Не тривожся, бо я – Бог твій! Я додам тобі сили, я тобі допоможу, підтримаю тебе переможною правицею моєю» (Ісаї 41:10). «Отож наказую тобі: будь мужнім і хоробрим; не лякайся й не падай духом, бо Господь, Бог твій, з тобою, куди б ти не подався» (Навина 1:9). «Сам Господь ітиме перед тобою, він сам буде з тобою; не опустить тебе й не покине, тож не бійся й не тривожся» (Вторзаконня 31:8).
Надія ЛАЩІВСЬКА, медсестра, м. Белз:
– Я працюю в лікарні, тож з ранку до вечора на роботі. Наш лікувальний заклад працює у посиленому режимі. Карантин не змінив мого життя. Нині кожен сам має подбати про свою безпеку, а не чекати, що хтось це зробить за нього. Насамперед, потрібно дотримуватись правил гігієни: часто мити руки, добре харчуватися, щоб посилити імунітет. Проте не схвалюю того, що люди скуповують продукти десятками кілограмів. Не думаю, що це може врятувати когось від коронавірусу.
Як і в кожної господині, є деякі продукти про запас. Проте, все в розумних межах, бо ні крупи, ні борошно довго зберігатися не можуть – псуються. Та й продуктові магазини працюють. Можна придбати необхідний товар. Правда, ціни на деякі з них значно зросли. У крамницях покупці зберігають дистанцію, дехто заходить у масках, дехто й рукавицях. На жаль, купити їх в аптеках не завжди можна. Люди не панікують, менше виходять на вулицю, тепер на них стало майже пусто та безлюдно.
Зоряна СВІТЛИЧНА, вчитель, м. Сокаль:
– Я сиджу вдома. У мене діти – студентка і спортсмен, вони теж на карантині. Проте займаються дистанційно. Син на контракті у футбольному клубі і їм теж дають завдання: один день пробіжка, крос, наступний – вправи на розтяжку та ін.
Закупів наперед не робили, проте ходимо не кожен день, а стараємось лише по потребі, й у невеличкі магазини, які поруч дому. Маски та антисептик маємо. Вдягаємо у магазин. Медикаментів не закупляли, навіть і не думали про це.
Турбує те, що як багато читати та слухати медіа, то стає страшно. І нападає хандра та депресія. Стараюся уникати негативу, бо довго так не витримаю.
Під час карантину більше займаюсь самоосвітою, пошуком інформації, корисної для старшокласників (у підготовці до ЗНО), для батьків поради щодо виховання дітей, і, звісно, ж поради психологів, як протистояти стресу, уникати негативного впливу ЗМІ на психіку людини стосовно теперішніх подій (вірусу). Стараюсь більше часу присвятити молитві (відеотрансляції Богослужінь).
Лідія ГІЙ-ШИШКА, бібліотекар, жителька с. Войславичі:
– Під час карантину, після основних домашніх справ, надаю першість самоосвіті на різних сайтах для освітян, та дистанційній формі праці, згідно з розкладом. А вже коли є час на дозвілля – вишиваю бісером, читаю. Поставила перед собою мету, дочитати Біблію – Новий завіт.
Необхідними продуктами харчування в основному забезпечені, все ж раз чи два в тиждень йду в магазин. З медикаментами трохи складніше, адже маршрутки теж не курсують, тому доводиться просити про покупку ліків когось, хто їде на роботу в місто.
Чи відчуваю себе відірваною від світу? Звичайно, що так! Телебачення не замінить усіх дивовиж довкілля, а Інтернет – живого спілкування з людьми, якому надаю перевагу, бо люблю бачити посмішку співрозмовця, погляд, міміку, жестикулювання.
Думки про карантин різні: від образливо-злісних до філософсько-духовних; шкода людство, що ніяк не навчиться жити за законами Божими, законами любові, бережливого ставлення до усього. Шкода планету за те, що людство так зневажливо ставиться до всіх дарів природи. Мабуть, цей карантин свого роду урок для усіх, який маємо вивчити і добре запам’ятати, зробивши дійсно належну переоцінку цінностей.
Чи надихають події, що відбуваються? Якось не дуже… У мене за вікном росте вишенька і впродовж дня на ній багато горобців цвірінькають, веселяться, метушаться , а я… в хаті. Відчуття пташки в клітці.
Та все ж хочеться підбадьорити і себе, і людей. Усе буде добре. Дотримуймось усталених правил. Краще зараз побути кілька тижнів вдома, щоб потім бути здоровими і життєрадісними, як пташечки. Зичу усім міцного здоров’я і оптимістичного настрою.
День вам добрий, добрі люди!
Хай міцним здоров’я буде.
Чистих помислів усім,
Сміху, сім разів по сім.
Все в нас буде алігансько,
Зборемо біду китайську.
Запасіться лиш терпінням,
Вітамінами й насінням.
Пам’ятайте ще, будь ласка:
Рукавиці, відстань, маска,
Не збиратись більше двох –
То й поможе нам, Пан Бог!
А вже потім буде кава,
Жвава і гучна забава!
І обійми й поцілунки –
Літа сонячні дарунки.
Любов КОЗАК, вчитель, м. Сокаль:
– Під час карантину працюю, проводжу дистанційне навчання учнів четвертої школи, перевіряю їх роботи, відповідаю на запитання батьків, працюємо в групі нашого шкільного колективу. А ще – вишиваю, займаюся домашніми справами. Через Інтернет беру участь у богослужіннях, молебнях, які відбуваються в катедральному соборі святих апостолів Петра і Павла та інших церквах (молюся за родину, Україну, за всіх людей). Будьте здорові! Бережіть себе!
Анатолій ТРОЦЮК, пенсіонер, м. Червоноград:
– Слава Богу, все добре! Вчасно залишив рідні терени. Працюю в Польщі. На роботі, звичайно, в масці. У вбиральні є антисептик (містечко, в якому працюю, налічує 6 тисяч, в 40 км від великого міста, і це в Мазовецькому воєводстві, де високий рівень захворюваності).
Публічні місця без крайньої потреби не відвідую. Вправляюсь в кулінарії. Вдосконалюю знання іноземних мов, багато читаю. Милуюсь дикою природою. Дикі звірі і птахи тут людей зовсім не бояться, фазани, білки і косулі гуляють по пішохідних доріжках. Підготую світлини для порівняння з вітчизняними реаліями – надішлю.
Але в нас спокійно. А повертатись? Куди і навіщо? Не бачу сенсу. Тут працюю. В магазині, якщо троє осіб разом – штраф 3000 злотих, порушення карантину – 30000 злотих. Поліція раз, або два рази на добу приїжджає перевіряє карантинщика плюс додаток на телефоні.
Хто на 14-денці – перетнув кордон в період карантину – так частина вже просто сидить не працює, бо завод скоротив обсяги виробництва, адже замовники простоюють.
Автобуси і потяги курсують. Колегу, який приїхав тиждень тому з Білорусі, перевіряла поліція. Наказали йому двічі в день температуру міряти.
На прохідній при вході на підприємство теж температурний контроль обов’язковий. У громадському транспорті їздять як їздили, але у вагоні чи салоні автобуса допускається лише двоє пасажирів!!! Неділя і субота в мене вихідні. Ось коротенько такі будні.
Ольга МУСІЙ, пенсіонерка, м. Сокаль:
– Намагаюсь без потреби нікуди не ходити. З державою за комунальні послуги розрахувалась, закупила трохи продуктів харчування, однак щодня доводиться ходити по хліб. Але виникла проблема: в «Рукавичку» без маски не впускають, маски не маю. Як маю купити необхідні продукти? Нікого це не цікавить. Розумію продавців – дотримуються вказівки керівника.
Масок в аптеці неподалік від мене немає. Можливо й привозять, але яке це буде дотримання карантину (маю на увазі попередження, щоб без потреби не виходити між люди), якщо бігатиму по аптеках міста, щоб купити маску? Як і всі ми, сподіваюсь, що це лихо омине нас. Та все ж не будьмо легковажними!
Неля ТИМЧАК, (у декретній відпустці), м. Сокаль:
– Звичайно, як і всі інші по можливості підготувались до карантину. Придбала для себе та чоловіка одноразові маски, дезинфікуючі засоби. Щодо шалених закупок продуктів, то таких не робили, все купляємо як і зазвичай.
Вдома обробляю «Дезодермом» всі ручки міжкімнатних дверей та інші предмети, до яких доторкаємось. Та як я мама маленького синочка, то карантин проводимо вдома, добре що у нас є невеличке подвір’я, тож з дитиною інколи виходжу подихати свіжим повітрям. В людні місця не ходимо. Наш тато Юра – лікар, ходить на роботу, лікує хворих, які цього потребують.
Мирослава ІГНАТЮК, директор Стаївської ЗШ І-ІІ ст. імені Осипа Лещука, депутат районної ради:
– Звичайно, що ми слідкуємо за всім, що пов’язане з поширенням у світі страшної новітньої недуги. Минуло зовсім небагато часу після тривожних повідомлень з Китаю, а ми уже стали свідками страшних подій в Італії, Іспанії… Оголошено карантин й в Україні…
Я, особисто, певною мірою була до нього морально готова і прийняла як неминучість у світлі усіх подій, які відбуваються зараз. Карантин, звичайно, – це дуже незручно. Повністю змінюється твій звичний спосіб життя.
Перш за все, потрібно подумати про тих людей, які поруч. Набір найнеобхідніших ліків повинен бути у кожному домі, особливо, якщо в сім’ї літні люди чи діти.
Повністю змінився розпорядок робочого дня. Наша школа, як й інші освітні заклади району, розпочала навчання учнів із використанням дистанційних технологій. Звичайно, що досвіду проводити заняття дистанційно у педагогів дуже мало. Окрім того, до цього не звикли наші діти. Та варто відзначити, що батьки з розумінням ставляться до ситуації, яка склалася. Багато їх допомагають дітям правильно розподіляти час, пояснюють, що час, коли оголошено карантин, треба проводити з користю для навчання. Перевага нашої епохи цифрових технологій у тому, що немає проблем із комунікацією. У будь-який момент можна сконтактуватися з педагогами, учнями і батьками, обговорити питання, які хвилюють чи вирішити проблеми, які виникають.
Дуже добре, що Міністерство освіти і науки постійно комунікує з освітянами, звертається із меседжами до батьків та учнів. Роз’яснення ситуації, чіткі відповіді на питання, які хвилюють усіх учасників освітнього процесу, наприклад, щодо проведення ЗНО, ДПА, термінів завершення навчального року, певною мірою заспокоюють людей, попереджують збурення суспільства.
Для себе зараз вважаю найважливішим провести з користю кожен день. Допомагає у цьому, звичайно, чітке планування часу. Це і робота з учнями: перевірка робіт, оцінювання досягнень та аналіз помилок, консультації та рекомендації дітям. Також кожного дня намагаюся виділяти час на самоосвіту. Сучасні освітянські онлайн-платформи пропонують чудові дистанційні курси для педагогів. Я уже успішно завершила курс з медіаграмотності і отримала сертифікат, розпочала новий навчальний курс, пов’язаний із впровадженням інновацій в освітній процес.
Отже, карантину намагаюся дисципліновано дотримуватися і закликаю до цього усіх. Мусимо бути свідомими і розуміти усю серйозність ситуації, яка склалася. Бажаю всім міцного здоров’я. Не забуваймо про посилення наших молитов за хворих і за медичних працівників, які у цей час для багатьох людей є ангелами-охоронцями. Нехай Господь оберігає домівку кожного із нас і захистить нашу Україну і від біди, яка іде до нас із Заходу, і від чуми, яка суне зі Сходу!
Мирослава БИК, вчитель географії санаторної школи, жителька Жвирки:
– Працюю дистанційно через вайбер, створили групи для кожного класу, де всі вчителі дають завдання. Дехто проводить онлайн урок в тих же групах. Результати знань переважно проводимо через тестування за допомогою сайту «На урок». Також для кращого і цікавішого засвоєння матеріалу складаємо нестандартні вікторини і тренажери, які діти з задоволенням проходять. Хоча деякі учні є дуже пасивними, так як і на звичайних уроках.
Вдома більше часу проводимо з родиною, спілкуємося, дивимося фільми, займаємся домашніми справами. Запасів ні їжі, ні медикаментів не робимо. Маски пошили, користуємось, коли йдемо в магазин. Вечорами роблю пробіжку на свіжому повітрі в малолюдних місцях.
Мирослава ФЕДИШИН, вчитель, жителька м. Сокаль:
– Виходимо лише в магазин. Син працює, кожен день на роботі, молодший син та батьки – вдома. Продуктами наперед не запасались, ліки вдома мають бути постійно (батьки гіпертоніки). Виходячи з дому, одягаємо маски та рукавички (якщо заходимо у крамницю та аптеку, чи де є більше скупчення людей – центр міста). Маю антисептик, який виготовила сама. Загалом, дотримуємось порад для самозахисту.
Працюю дистаційно, спілкуюсь з батьками та учнями у створених групах. Що турбує? Чи всі, хто повернувся з-за кордону дотримуються самоізоляції? Чи створені в місті групи, які це контролюють? Відсутня дезинфекція під’їздів. Самі мешканці теж не в змозі це зробити, бо не можна придбати хлорку або антисептики. В Інтернеті мало висвітлюють дані про стан захворюваності у Сокалі та районі.
Опитування провели
Ольга ДЕНИСЮК,
Любов ПУЗИЧ,
Василь СОРОЧУК.