Головна Інтерв'ю Як благоустрій міста «з’їдає» кошти, або хто прибиратиме Сокаль?

Як благоустрій міста «з’їдає» кошти, або хто прибиратиме Сокаль?

Благоустрій – це візитна картка кож­ного населеного пункту. Стан вулично-дорожньої мережі, освітлення, озеленення та чистота – результат діяльності як місцевої влади, так і громадськості. Щороку Сокальською міської радою закладаються кошти на виконання робіт з благоустрою на поточний рік з урахуванням потреб міста. Однак, чимало мешканців Сокаля висловлю­ють своє невдоволення, оскільки не розуміють куди саме йдуть ті виділені мільйони. Де діваються гроші, спробувала вияснити у в. о. директора КП «Сокальжитлокомунсервіс» Галини РЕКУС.

За словами п. Галини, для проведення робіт у повному обсязі комунальне підприємство на бюджетну сесію у 2019 році подало план по статтях видатків на благоустрій міста 2020 р. у сумі 9 млн. 736 тис. грн. Рішенням ж сесії міської ради від 21.12.19 р. №842 у бюджет міста було закладено лише 4 млн. 483 тис. грн. У міській раді планували, що через півроку, за результатами перевиконання бюджету, депутати зможуть виділити додаткові кошти підприємству. Та через карантин, повер­нення субвенції в державну казну і ще низки факторів, за результатами півроку недови­конання бюджету.

На липень 2020 р. підприємство використало усю закладену суму. Відразу напишу, що кошти, які мешканці сплачують по квитанціях не використовуються на благоустрій міста.

Які послуги надає підприємство по благоустрою, скільки людей працює згідно з штатним розписом і як були використані кошти у цьому році?

У 2020 році міська рада передбачила кошти у сумі 4 млн. 483 тис. грн. на такі роботи по благоустрою міста:

– послуги з санітарної обробки та анало­гічних послуг – 2 168 000 грн. У цю суму вхо­дить зарплата прибиральників міста з нарахуваннями; придбання спецодягу, знарядь праці та піщано-солевої суміші у зимовий період;

– утримання кладовищ – 125 000 грн. Ці кошти передбачаються на зарплату, мате­ріали та знаряддя праці;

– догляд за зеленими насадженнями – 523 000 грн. У цю суму входить сіяння та косіння трави; зрізка і санітарне обрізання дерев та кущів; придбання і саджання квітів; догляд за клумбами; оплата спец­транспорту; зарплата працівників благоу­строю, які виконують цю роботу;

– збирання, підбирання та транспор­тування сміття з міста – 410 000 грн. Це кошти на збирання сміття по вулицях, у сквері та парку; використання спецтран­спорту та зарплата працівників;

– встановлення технічних засобів регулювання дорожнім рухом, дорожні роботи – 350 000 грн. У ці кошти входить нанесення пішохідних переходів; заміна, ремонт та придбання дорожніх знаків; розчищення автотранспортом доріг у зимовий період; розчистка, збирання та розсипка піску спецтранспортом; спецодяг та зарплата працівникам;

– обслуговування мереж зовнішнього освітлення – 498 000 грн. Передбачає заміну ламп, світильників, обслуговування електро­кабелів, зарплата людей, які задіяні в роботі; обслуговування таймерів;

– вартість електроенергії – 384 000 грн.;

– ритуальні послуги – 10 000 грн. На похо­ва­ння безхатьків;

– обслуговування ІР-камер та сервера – 15 000 грн.

У виділену міською радою суму входять й інші роботи: обслуговування фонтана; дрібний ремонт бруківки; придбання і встановлення лавок; обмежувачів (квітники) по вул. Міцкевича; влаштування обмежу­вального бар’єра; часткова робота по облаштуванню дитячих майданчиків, які були закуплені за кошти міської ради (9 шт.).

Окрім цих робіт, до благоустрою входять такі роботи: облаштування майданчиків під сміт­тєві контейнери, виготовлення та вста­новлення сміттєвих урн, пониження троту­арів, обслуговування годинника та фонтана, встановлення лавок та обмежувальних куль. Та коштів на ці роботи не передбачили.

Станом на липень заплановані кошти бу­ли освоєні. Тому, 15 липня в. о. директора КП «Сокальжитлокомунсервіс» офіційно звернулась в міську раду і повідомила про освоєння коштів, та з проханням виділити додаткові для можливості в подальшому виконання повного обсягу робіт по утриман­ню міста в належному санітарному стані. Також, повідомила, що у випадку не фінан­сування, підприємство не зможе утримувати штат працівників у такій кількості, які обслу­говують конкретно місто. У серпні рішенням сесії було виділено додатково 335,300 тис. грн., що дозволило закрити заборгованості по зарплаті за липень.

У штаті підприємства лише по благо­устрою міста (без прибудинкових територій), закріплено 44,5 штатних одиниць дільниці благоустрою. Неспроможність міською радою фінансувати ЖКГ призвело до скоро­чення повністю дільниці з благоустрою з 21 вересня 2020 р. Десятеро людей зали­ши­лись на роботі шляхом переводення на інші вакантні посади підприємства. І вони долучені до роботи по благоустрою міста.

У 2020 році для підприємства було закуп­лено трактор з косаркою (358 200 грн.). Він є універсальним, а можливість докупити та змінювати насадки (щітку, лопату і т. д.) дозволяє використовувати техніку протягом усього року. Легкий і компактний трактор можна використовувати і на прибудинкових територіях. Придбали причіпну підмітально-прибиральну машину, а в планах сміттєва машина з заднім завантаженням. На підпри­ємстві сподіваються, що нова техніка, в умо­вах, які склалися, зможе забезпечити якісний догляд за містом при мінімальній праці людей.

17 вересня, на позачерговій сесії Сокаль­ської міської ради, серед інших, знову обгов­о­рю­вали питання виділення додаткових коштів, щоб розрахуватись з працівниками комунального підприємства. Депутати, розу­міючи, що виплативши кошти прибираль­никам, остаточно буде ліквідовано дільницю з благоустрою, виступали з пропозицією не звільняти двірників, а шукати інші шляхи вирішення питання і виплати заробітньої плати. В результаті голосування проєкт рішення щодо додаткового виділення коштів комунальному підприємству не був підтри­маний (утримались – 3, «за» проголосувало 11).

21 вересня депутати збирались знову. Набравши мінімальну необхідну кількість депутатських голосів, проєкт рішення «Про внесення змін до показників бюджету міста Сокаля на 2020 рік» все ж таки був підтри­маний. Ним передбачається спрямування коштів в загальній сумі 773000 грн. комуна­ль­ному підприємству «Сокальжитлокомун­сервіс».

Зі слів п. Рекус, на цей час «проводиться обслуговування мереж вуличного освітлен­ня, чистка урн і найбільш засмічених ділянок міста». Але вся ця робота здійснюється, мо­ж­­на сказати в борг, бо потребує додат­кового виділення коштів підприємству на IV квартал, а особливо в зимовий період, і з урахуванням вартості електроенергії для вуличного освітлення.

Як мешканка міста сподіваюсь, що у новоствореній Сокальській об’єднаній територіальній громаді нове керівництво і депутати переглянуть рішення про ліквіда­цію дільниці з благоустрою. Адже, благо­устрій Сокаля – це запорука затишку й комфорту для його жителів.

Юлія СОРОЧУК.