Жителі Белза та Угнова, а також навколишніх сіл, які відтепер входитимуть у Белзьку ОТГ, 25 жовтня зробили свій вибір. Відтак більшістю голосів головою Белзької ОТГ стала Оксана Андріївна БЕРЕЗА. Це молода, розумна та енергійна жінка, в якої не тільки добрий досвід роботи у школах району, а останні роки вона була директором Угнівської ЗШ, але й в органах місцевого самоврядування як депутата Сокальської районної ради. Яким вона бачить майбутнє Белзької ОТГ, як разом з депутатами збирається виправдати довіру виборців та чому надаватиме пріоритет у роботі? Про це у цьому інтерв’ю.
– Пані Оксано, розкажіть, будь ласка, про перспективи розвитку вашої громади. Що будете робити для того, щоб громада була успішною та перспективною?
– На початку планування адміністративної реформи нашого району по індексу податкоспроможності (надходження податків і зборів на одного жителя громади) Белзьку ОТГ оцінювали навіть вище за Сокальську ОТГ та Великомостівську ОТГ.
На території громади працюють декілька бюджетоутворюючих підприємств, зокрема, шахта «Степова», що закладають певний фінансовий фундамент спроможності ОТГ. Але попри це, ми не можемо чекати та сподіватися виключно на існуючі надходження в бюджет. По-перше, ми повинні зосереджуватись на постійному пошуку нових джерел наповнення бюджету, залучення інвестицій, грантовій співпраці, розвитку сільськогосподарської сфери, туристичного напрямку. Ми бачимо неабиякий туристичний потенціал регіону, який можна використати для залучення інвестицій та розвитку Белзької громади. По-друге, ми маємо використати вигідне географічне розташування з Європейським союзом. Створити умови для розвитку логістичних центрів біля кордону.
По-третє, міська влада повинна подбати про безпечне та комфортне проживання своїх жителів, створення безпечних умов пересування, належного медичного обслуговування. І це має бути реалізовано, починаючи від освітлення вулиць найменших сіл, встановлення камер відеоспостереження в громадських місцях, закінчуючи якісним медичним обслуговуванням. Наступний крок – потрібно сприяти створенню власного, господарства і розвитку власної ферми чи, скажімо, сімейної агрофірми. Звичайно, нам все вийде тільки за підтримки жителів та злагодженої роботи з депутатами міської ради.
У нас є велике бажання працювати та чіткий план дій щодо розвитку Белзької громади. Я переконана, що нам вдасться зробити Белзьку громаду успішною!
– В результаті адміністративно-територіальної реформи відбувся поділ Сокальського району, відтепер тут є чотири ОТГ і район став Червоноградським. Яка ваша думка щодо цього питання?
– Ми розуміли, що адміністративно-територіальна реформа це питання часу. Найпершою громадою в нашому районі була Великомостівська ОТГ. І через те, що вони об’єдналися раніше, їм зараз є дещо легше, тому що вже пройдено шлях реорганізації структури міської ради, створено апарат, є певні зрушення в розвитку громади. А ми тільки розпочинаємо нашу роботу та змушені займатися бюрократичними справами ще декілька місяців. Але на все свій час. Ми і з цим впораємося.
Раніше місто Белз і загалом увесь округ були дуже залежні від фінансової допомоги з районної ради, місцеві бюджети не були готові самостійно вирішувати, скажімо, інфраструктурні питання. Зараз маємо велике сподівання, що більшість податків будуть надходити саме в ОТГ і, завдяки цьому, ми будемо самостійні та успішні.
– Ви вже приступили до виконання обов’язків голови, чи будете проводити якісь кадрові зміни? Кого бачите у своїй команді?
– В нас вже була проведена перша сесія міської ради. Створені депутатські постійні комісії та обрано першого заступника міського голови Тараса Стародуба. Далі нас чекає рутинна робота в напрямку реорганізації міської ради, затвердження структури. І тут, безумовно, потрібно підійти дуже відповідально до кадрового питання. Перед виборами і зараз вам відповідально заявляю – ми будемо запрошувати на роботу тільки на відкритих та прозорих умовах, без жодних родинних, кумівських, партійних чи ще якихось умов. Пріоритетом буде професіоналізм, відповідальність, бажання до позитивних змін в громаді. Думаю, що не варто і відкидати нашу талановиту молодь, якій треба дати шанс. Вони в нас розумні, креативні та ще неабиякі реформатори.
Результативність та успіх громади залежить від роботи та самовідданості працівників міської ради, які і будуть робити ці непрості, але вкрай важливі перші кроки у написанні проєктів, залученні нових інвесторів чи пошуку нових джерел надходжень у бюджет міста.
Поки в нас немає офіційного сайту міської ради, я звернулася через соціальні мережі до жителів громади подавати свої пропозиції на посади старост наших сіл. Ми хочемо дати можливість працювати всім, хто цього прагне, а не через якісь політичні домовленості. Далі відбудеться моя особиста розмова з кожним кандидатом на тему бачення розвитку нашої громади. Після, як цього вимагає закон, за поданням міського голови, кандидатів затверджуватимуть депутати міської ради.
– Перед виборами ви багато зустрічались із мешканцями громади, мабуть, люди звертались до вас з проблемами, які є у їхньому селі? Розкажіть, будь ласка, над вирішенням яких нагальних проблем першочергово працюватимете?
– Так, зустрічей було чимало. Ви знаєте, і зараз приходять багато наших жителів на особистий прийом. Звичайно, проблем в громаді є чимало: ремонт доріг, освітлення, створення належних медичних послуг та ін. Після реорганізаційних процедур працюватимемо над створенням ЦНАПів (центрів надання адміністративних послуг), щоб люди отримували належний сервіс місцевих та державних послуг. Братимемо участь в конкурсі мікропроєктів Львівської обласної ради. Думаю нашими основними пріоритетами будуть медицина та ремонт доріг.
– Відтепер на місцях в ОТГ буде набагато більше повноважень, ви зможете управляти землями, фінансовими ресурсами. Чи достатньо цього, щоб громада була багатою і процвітаючою? Яким галузям ви віддаватимете перевагу?
– Для того, щоб громада була багатою та процвітаючою, спочатку потрібно подбати за податкові надходження в бюджет. Проаналізувати план виконання бюджетів сільських рад і з’ясувати, чому в одних радах є виконання бюджету, а в інших є велике скорочення надходжень податків. Без коштів немає розвитку. Тут маємо запускати роботу паралельно у всіх сферах, а не тільки зосереджуватись на чомусь одному.
Якнайшвидше плануємо створити відділ інвестиційного розвитку міської ради, працівники якого і будуть займатися написанням проєктів та залученням інвестицій. Цей відділ є життєво необхідний. Якщо надіятимемося тільки на існуючі кошти, так довго не протримаємося. В такому разі нам треба буде забути про будь-який розвиток. Тому зосереджуємося на створенні умов для підприємців, фермерів, щоб запрошувати їх створювати нові робочі місця, вкладати свої кошти і розвиватись саме у нас. Ми вже працюємо над цим напрямком, ведемо переговори з бізнесом стосовно відкриття нових аптек, автозаправок, логістичних центрів. Це нам принесе нові джерела надходжень до бюджету.
– Дякую за розмову!
Розмову записала Ольга РОМАНЮК.