«ПЕРЕЖИВАВ, БАЧИВ, НЕ ЗАМОВЧУВАВ…»
«Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього, хто не відає про славу своїх предків, той сам не вартий пошани», – цей безсмертний вислів Максима Рильського відомий, напевно, кожному українцеві. Адже ці слова стали лейтмотивом презентації книги «На зламі ХХ століття» Богдана Нечая, що відбулася в читальному залі Сокальської центральної районної бібліотеки. З цієї нагоди тут зібралися рідні автора – дружина Ірина, донька Марія та близькі друзі, які були його однодумцями в громадській діяльності. Завідувач відділу обслуговування Сокальської ЦРБ Світлана Халупник розповіла про нашого земляка – історика, патріота Прибузького краю, вчителя та громадського активіста…
Над книгою «На зламі ХХ століття» Богдан Нечай працював майже десять років. На превеликий жаль, йому не судилося побачити своє творіння, але ця книга, завдяки друзям-однодумцям по НРУ, вийшла у світ. Присутні хвилиною мовчання вшанували його світлу пам’ять.
У книжці, на основі архівних документів, опублікованих статей в ЗМІ та інших джерел, зокрема, спогадів учасників-очевидців боротьби за незалежність України, які є «живими» документами минулої епохи, розповідається про становлення незалежності на теренах Сокальщини, розвиток та діяльність громадських організацій. Книга охоплює 1985-2000 роки. Тут вміщені фотографії тих постатей, які творили новітню історію Сокальщини. «Пишу про те, що переживав і бачив, нічого не замовчуючи. Історія повинна знати своїх героїв», – казав він. Б. Нечай сподівався, що його історично-мемуарний нарис буде цікавим для сокальчан, особливо, молодому поколінню, яке має продовжити національно-патріотичну діяльність, яку розпочали їхні діди та батьки. На цьому він акцентує увагу в передмові до нього. Далі Олег Солодяк ти Світлана Мусій написали статті-посвяти другові й соратнику світлої пам’яті Богдану Нечаю. Ця книга може скласти літопис тої історичної доби Сокальщини, а зібрані матеріали слугувати доповненням, до тогочасних документів громадських організацій.
Світлана Халупник ознайомила присутніх з чотирма розділами книги. Це «Короткі епізоди мого життя», «Національне відродження», «Спогади. Спогади», «Фотолітопис історії Сокальщини». Наостанку вміщений список її меценатів.
Редактор видання Олег Солодяк вважав роботу над книгою своїм обов’язком перед вчителем, пошаною його світлої пам’яті.
– Світлої пам’яті Богдан Нечай був чудовим вчителем, мав добрі знання, любив дітей, однак йому не судилось довго працювати у школі, – продовжила ведуча пані Світлана. – Про це він пише у першому розділі книги в нарисі «Не судилося». У книзі є спогади про людей, з якими він зустрічався протягом свого життя, як навчався у Львівському університеті імені Івана Франка. Вже тоді мав свою чітку громадянську позицію, не боячись репресій, які вже були на студентів з боку деканату. А потім розпочалася викладацька діяльність, яку називає підневільна праця, тому що в цей час на все дивились крізь призму більшовицького вчення. Йому пропонували стати директором школи, але він ніколи не поступався своїй життєвій позиції.
У книзі також є ліричні відступи про дружбу, зустріч з майбутньою дружиною, народження дітей…
Вагомим є другий розділ «Національне відродження». У ньому автор розповідає про події 1980-1990 років, коли почалося новітнє українське відродження. В той час на Сокальщині проживало 26 вояків стрілецької армії, було кількасот вояків УПА, членів ОУН. Збереглася спадкоємність поколінь за волю України, за національне відродження. «Нам пощастило жити в цікавий час. Сповнений бурхливих подій, великих надій. І наше щастя в тому, що ті надії про незалежність справдилися. Ми відчували неповторність і новизну часу. Всі були на підйомі…». В центрі цього розділу розповідь про утворення на Сокальщині демократичних громадсько-політичних організацій та їхня боротьба за незалежність України. Б. Нечай розповідає як відновлювали Стрілецькі могили, як збирали люди на мітинги під жовто-синій стяг та «Ще не вмерла України». Тоді виходили з підпілля УГКЦ, відновлювалися церкви по селах. Також згадує такі моменти в житті як утворення «живого ланцюга» між українцями Сходу і Заходу, розповідає про козацьке свято, яке проходило в Берестечку. Головним є розповідь про відважних людей, які утворювали громадсько-політичні організації, ставали їх лідерами. Ці люди, як сказав автор, творили новітню історію Сокальщини. Немало місця відводиться боротьбі за волю смт. Жвирка.
Як це було, поділився спогадами Олег Солодяк, який на той час був заступником голови Жвирківської селищної ради.
– Спільна робота мене здружила з Богданом Миколайовичем, про що я написав у передмові, вважаю його своїм вчителем. У нього була хороша риса: коли брався за якусь справу, то завжди доводив її до кінця. До прикладу, требу було випускати рухівську газету «Сокальщина» – випускав, треба зібрати матеріал до книги «Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914-1990 рр.» і видати її, зібрав і видав. Це була титанічна праця: зібрано дані про 18 тисяч осіб. Згодом він загорівся ідеєю видати книгу про відродження національно-патріотичного руху на Сокальщині й жив цим до останнього. Його друзі та соратники допомагали у цьому. Проте підступна хвороба не дала йому можливості це доробити. Вмираючи, просив нас видати книжку. І я пообіцяв, що це зроблю. Тож взявся за її редагування. Вирішив, що моє завдання – знайти фотоілюстрації. Щоб через роки, хтось, перегортаючи сторінки книги, впізнав на світлинах своїх батька чи діда, знайомих чи сусідів, які брали участь у цих подіях. І згадає їхнє добре ім’я. Було не просто, бо багато людей уже відійшли у вічність, але вдалося. І наша праця не буде даремна.
Він подякував Марії Омелян, Марії Кожушко, Надії Саганській, Ірині Нечай, Надії Мельник, Василю Волошину за світлини, які стали вагомим доповненням.
Б. Нечай розповідає у книзі про створення районної організації НРУ. Згадує людей, хто був в районному проводі. Очолювали його Ярослав Кушнерук, Петро Марушко, Мирон Гавришкевич, Володимир Марушко.
– В цей час люди наче пробуджувалися з летаргічного сну, – згадує Борис Кусий. – Брали участь у багатьох культурно-просвітницьких заходах та віче. І не тільки в Сокалі чи по селах, а навіть у Львові та Києві.
Й пригадав один з таких яскравих епізодів, коли рухівці разом з Богданом Нечаєм їздили на святкування річниці битви під Берестечком. На відкритті пам’ятника виступав президент Леонід Кравчук, й під час його виступу усі скандували «Хмарі волю!», намагаючись в такий спосіб підтримати Степана Хмару, якому правоохоронні органи влаштували провокацію й арештували. А ще п. Борис також поділився спогадами про останню зустріч у лікарні з Богданом Нечаєм.
У 90-х роках минулого століття на Сокальщині було створено ТУМ ім. Т. Г. Шевченка, яке організували Іван Тимошик і Микола Пшевлоцький. Згодом його очолювали Володимир Полянчук, Роман Сокіл, Ігор Дацюк, які згуртували навколо себе інтелігенцію. Організатором багатьох заходів була вчителька української мови Марія Кожушко.
– Щаслива, що мене запросили на презентацію книги «На зламі ХХ століття» Богдана Нечая. Якби не пан Богдан, я б теж не написала свої книги-спогади про те, коли і як починалося культурне відродження на Сокальщині. Він просив мене напишіть, бо бачив, як записувала кожний захід й подію. За що йому щиро вдячна. Пан Богдан був людиною скромною, чесною, порядною…
Марія Кожушко пригадала як співпрацювала з Богданом Нечаєм, не раз були на багатьох засіданнях спільних осередків по селах. Запам’яталися їй заходи Народного руху України й «Просвіти», серед яких значимим було Шевченківське свято. Згадала й добрим словом учасників Народного Руху України, Товариства української мови імені Т. Г. Шевченка, які брали активну участь в культурно-національному відродженні Сокальщини. п. Марія щиро подякувала родині та організаторам за цю зустріч та пам’ять про тих людей, які причетні до цих подій.
Присутні хвилиною мовчання вшанували усіх, хто відійшов у кращі світи.
Голова міського осередку «Союзу українок» Надія Мельник розповіла як союзянки допомагали Б. Нечаю знаходити відомості про учасників національно-визвольних змагань по селах та містах району, як спільно працювали над книгою «Сокальщина», шукали необхідні документи, спершу в сокальському архіві, а потім – у львівському. «Роботи було дуже багато, і пан Богдан показував приклад жертовної праці: не раз сидів до ранку, поки не опрацював усю теку з документами… Здавалось, наче боявся не встигнути… Любив повторяти, що ми мусимо це зробити, щоб наші діти і правнуки знали правду, що відбувалося на цих теренах. У нього був ще задум: написати книгу про відродження «Союзу українок». Ми вдячні за те, що він стільки зробив для Сокальщини», – сказала пані Надія.
На сторінках книжки можна віднайти багато цікавої інформації про діяльність політичних партій та громадських організацій. Вона також ілюстрована світлинами. Присутні мали змогу переглянути слайди з фотографій, які ввійшли до нарису.
Нині у краєзнавчому музеї «Сокальщина» зберігаються документи, на які Богдан Нечай посилався у книзі «На зламі ХХ століття» та світлини.
Опісля спогадами про пережите поділились його соратники Марія Омелян та Василь Волошин, які наголошували, що Богдан Нечай був неординарною особистістю, який чесно і гідно прожив своє життя й залишав по собі плоди добрих справ.
«Його мрією було написати книжку «На зламі ХХ століття», – каже донька Марія Нечай, і вона щиро подякувала друзям, які допомогли реалізувати її, за пам’ять про батька, який залишив по собі добрі справи та чесно прожив своє життя, бо головне у нього була Україна, він дбав про рідний Завишень, церкву, робив все для того, щоб пробудити національну свідомість та патріотизм у жителів Сокальщини.
Олег Солодяк подарував книгу Б. Нечая районній центральній бібліотеці, щоб ширше коло читачів ознайомилося з виданням. Це, на його думку, стане найкращим вшануванням пам’яті тих людей, які відроджували незалежність на теренах Сокальщини та мінімальною подякую за їхнє жертовне, нелегке життя, допоможе відновити історичну правду про ці події.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.