СІМЕЙНИЙ ЛІКАР – ЦЕ ТОЙ, ХТО ЗАВЖДИ ПОРУЧ
Затишна та комфортна, з ігровими куточками для дітей, зручними диванчиками для пацієнтів – такою виглядає сьогодні Сокальська амбулаторія загальної практики сімейної медицини, де працює 18 сімейних лікарів, три педіатри, один терапевт. Крім того окрема дільниця функціонує в смт. Жвирка.
Тут створені сучасні умови для прийому пацієнтів, надання їм планової та екстреної медичної допомоги, оновлено матеріально-технічну базу, зокрема в кабінеті лікаря є необхідне обладнання для надання першої медичної допомоги.
– Наша лікарня обслуговує всі категорії населення, починаючи від новонароджених діток до людей похилого віку, які територіально проживають наближено до амбулаторії, – розповідає завідувач амбулаторії Надія Михальчук, яка уже 12 років працює у поліклініці Сокальської ЦРЛ, три з них очолює Сокальську амбулаторію загальної практики сімейної медицини. – Радіус обслуговування мешканців 35 кілометрів. Наші лікарі користуються повагою та авторитетом, про це свідчить понад 90% підписаних декларацій. Фактично всі, кого вони обслуговували до початку реформи, уклали декларації зі своїми лікарями. Назагал їх укладено з 32810 пацієнтами. Проте ця цифра «мігрує». Зокрема, найбільше декларацій – 2002, у сімейного лікаря Ірини Піховської. Амбулаторія приєднана до єдиного медичного простору, працює в системі HELSI. Пацієнтів приймають сімейні лікарі й лікарі-спеціалісти за попередньою електронною реєстрацією та записом в реєстратурі: з понеділка по п’ятницю – з 8:00 до 19:00 год. Також у нас діє електронна карта пацієнта.
Кожен сімейний лікар отримав пульсоксиметри, дитячі ваги, тонометри, ліхтарики, кардіографи, спірограф. На жаль, поки що нам замало місця, тому деякі лікарі не мають окремих кабінетів. Планується переселити жіночу консультацію у колишнє гінекологічне відділення, тоді амбулаторія сімейної медицини загальної практики зможе розширитись.
– Сімейний лікар – це лікар широкого спектра, який володіє знаннями в різних областях медицини, – продовжує п. Надія. – Він контролює здоров’я всієї родини, скеровує на обстеження і призначає лікування. Крім того, є своєрідним менеджером для пацієнтів, тобто координує до якого фахівця їм піти при виникненні різних симптомів.
На її думку, нині сімейному лікарю доводиться непросто, серед інших медиків він несе найбільшу відповідальність за хворого. На жаль, медична реформа є недосконалою, багато чого, ще належно не відпрацьовано. Через що й виникає багато непорозумінь та нарікань з боку пацієнтів.
Сімейний лікар Андрій Райко додає, що впровадження сімейної медицини – це добра ідея, яку запозичили з країн Європи. І нині переймаємо досвід у їхніх спеціалістів. Потрібний час аби вона запрацювала як належить.
Надія Михальчук каже, що нині значно важче працювати, ніж було колись, тепер зовсім немає вільного часу. Пацієнти телефонують і після роботи, і навіть вночі. Не завжди рідні ставляться до цього з розумінням, бо теж хочуть уваги. Крім того, після третьої хвилі коронавірусу, лікарі психологічно виснажені, до того ж багато хто перехворів на covid, їм також потрібно відпочити. Звичайно, лікарі стараються відповідати на дзвінки, консультувати пацієнтів по телефону чи у viber. Хотілося б, щоб наші пацієнти, теж ставились до нас з розумінням і без нагальної потреби не турбували, особливо вночі. Адже до їхніх послуг приймальне відділення, у вихідні – черговий лікар у поліклініці, екстренна медична допомога.
Чимало людей звикли до того, що по телефону можна вирішити все. Однак медицина – це не математика, лікар має спершу оглянути хворого, щоб поставити діагноз та призначити лікування. У телефонному режимі можна лише скоригувати подальше лікування. На жаль, пацієнти практично «атакують» сімейних лікарів своїми дзвінками, часто просто аби спитати чи лікар завтра приймає, забуваючи, що ті теж можуть хворіти, мати приватні справи у позаробочий час. І якщо лікар не відповідає на дзвінок, не потрібно одразу телефонувати на «гарячу лінію охорони здоров’я», – говорить п. Надія про наболіле.
Комп’ютеризація крок за кроком входить у медицину. Нині сімейний лікар не може працювати без комп’ютера. Це і заповнення електронної картки пацієнта, електронне скерування на лабораторні та інструментальні методи обстеження, консультацію до вузького спеціаліста, тощо…
– У кабінеті є лише один комп’ютер, який не завжди працює належним чином, – каже завідувачка амбулаторії. – Через такі технічні неполадки збирається черга під кабінетом. Хотілося б, щоб у лікаря був окремий ноутбук, це дозволило б паралельно вести медичну документацію, приймати хворих, навіть під час вимкнення електроенергії, бо там є батарея.
Лікар констатує, що місяць тому більше було звернень із ГРВІ та з підозрою на коронавірусну інфекцію, однак їх рівень пішов на спад. Зараз більше звертаються з хронічними захворюваннями, зокрема, травної, нервової та серцево-судинної систем.
Нашу розмову перервала пацієнтка, яка прийшла на прийом. Після візиту до лікаря, я її запитала: «Чи задоволена вона своїм сімейним лікарем та медициною, зокрема?»
– Своїм сімейним лікарем – Надією Михальчук, задоволена, – каже Ольга Наконечна. – На мою думку, сімейна медицина теперішнього зразка значно краща, ніж була раніше: ти сам обираєш лікаря, якому довіряєш. Амбулаторія доступна для людей. Кожен пацієнт, який підписав декларацію, знає свого сімейного лікаря і без проблем у зручний для нього час, може потрапити на прийом. Для цього попередньо потрібно лише записатися по телефону в реєстратурі чи в електронному режимі. Раніше була «жива» черга. Доводилося пів дня стояти у ній аби потрапити до лікаря. Тепер навіть не потрібно мати медичну картку, є електронна картка пацієнта, де внесені всі дані
про стан його здоров’я.
«Від реформи багато чого чекають як пацієнти, так і лікарі. Зокрема, що покращиться матеріально-технічна база, доступність послуг для людей. Вірю, що всі будуть більш відповідально ставиться до свого здоров’я», – каже досвідчений лікар Надія Кінах, яка раніше працювала дільничним терапевтом Сокальської поліклініки, а зараз сімейним лікарем. – Реформування первинної ланки охорони здоров’я мимоволі заставило терапевтів стати сімейними лікарями. За 30 років роботи на посаді дільничного терапевта, вже добре знаю своїх пацієнтів, тож після довгих роздумів і вагань, вирішила перекваліфікуватися на сімейного лікаря. Зі мною уклали декларації 1930 осіб (при нормі 1800), з них 100 дітей різного віку та 400 людей похилого віку. Кожного пацієнта, який уклав декларацію зі мною, бачила особисто, знаю які в нього захворювання, з чим звертався. Загалом вважаю, що раніше медицина була менш доступною, бо не було такого тісного контакту пацієнта з лікарем, як зараз. Люди старшого покоління, на мою думку, вимагають більшої уваги і 20 хвилин, що даються на хворого, не вистачає, бо необхідно всі дані оперативно внести в комп’ютер. До того ж кожна людина – індивідуальна, потрібно знайти до неї підхід, заслужити довіру та добре ставлення. Через коронавірусну інфекцію, аби її не розповсюджувати, ми були змушені працювати у телефонному режимі. Виняток становили лежачі хворі, до яких обов’язково ходили, дотримуючись усіх прописаних нормативів. На щастя, третя хвиля ковіду позаду. Сьогодні аналізуючи дані, бачимо, що практично 80-90 відсотків медичних працівників, які працювали з ковідними хворими, перехворіли на цю недугу. Хтось легше, хтось важче.
Пані Надія говорить, що кожен пацієнт – це особистість, а тому має його «розкрити, розгадати» для себе, уважно вивчити, знати в якій родині проживає, його емоційний стан, спадкові захворювання, тощо… Практично сімейний лікар – це той, хто завжди поруч.
– Попри все, як би хто не нарікав, у медичній галузі помітний рух вперед, – наголошує моя співрозмовниця. – Нині в поміч сімейному лікарю сучасне обладнання, що допомагає надати хворому необхідну медичну допомогу, та інтернет, де можна в кабінеті сімейного лікаря перевірити зір, зробити кардіограму, визначити кров’яний тиск, отримати скерування на аналізи, при необхідності визначити вміст цукру в крові. Колись всього цього не можна було зробити за один день.
Наразі сімейна медицина проходить нелегкий шлях становлення, тому відповідальність, фаховість та самовідданість лікарів та медичних сестер загальної практики сімейної медицини забезпечують зміцнення здоров’я жителів Сокальської ОТГ. Як свого часу сказав відомий англійський філософ Френсіс Бекон, «перший обов’язок медицини – збереження здоров’я, другий – лікування хворіб, третій – продовження життя». Це як ніхто розуміють сімейні лікарі, які, наче ангели, супроводжують пацієнтів та їх сім’ї протягом усього життя, прикладають максимум зусиль
для покращення стану здоров’я та якості їх життя. З цими завданнями успішно, вже не один рік, справляються лікарі Сокальської амбулаторії сімейної медицини Сокальської міської ради. Вони постійно напоготові, віддають свій час, любов і турботу на благо сотень і навіть тисяч людей. Адже лікар – це професія від Бога.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.