ЩОДЕННО ДАРУВАТИ ДІТЯМ ЛЮБОВ, ДОБРО, ЩИРІСТЬ…
Ось і закінчився ще один навчальний рік. Випускники складають ЗНО, готуються до вступу у вищі навчальні заклади. Бо ж усім відомо, що знання – це сила. Але швидко пролетить літо, і учні знову сядуть за парти: одні з радістю, бо вперше переступлять поріг школи, інші, напевно, зі смутком, бо для них цей навчальний рік завершиться випускним. Шкільне життя завжди яскраве, наповнене цікавими подіями. Але найбільше всього лягає на плечі директора. Це нелегка ноша. Як її впродовж багатьох років «витримує» директор Домашівської ЗШ І-ІІ ступенів (Белзька ОТГ) Богдан Григорович ПЕТРАШКЕВИЧ – про це з ним розмова.
– Реформа освіти, на Вашу думку, це плюси чи мінуси?
– Насправді українська освіта вже давно потребує змін, але будь-які зміни в освіті мають свої плюси та мінуси.
Ця реформа в освіті потрібна була як нам, педагогам, так і учням. Нарешті, ми почали навчати і виховувати особистостей, які критично мислять, вміють співпрацювати один з одним і від першого класу привчаються до життя у соціумі. Для всіх педагогів з’явилася велика свобода вибору методів, прийомів навчання та виховання. Раніше такого не було. Над темами педагоги працювали певну кількість годин, як було прописано у готовій програмі.
Також одним з плюсів є те, що діти набагато легше адаптуються до школи, адже навчання відбувається в ігровій формі. Тобто немає такого різкого переходу від дитсадка до школи. І попри те, що матеріалу менше не стало, учні все ж легше його засвоюють. Нова українська школа також передбачає впровадження партнерства між вчителями і батьками.
Якщо говорити про мінуси в реформі освіти, то можна сказати, що реформа – це коли кардинально змінюється все: контент знань і їх тотальне осучаснення, коли впроваджуються прогресивні технології, змінюється освітній простір, перенавчаються вчителі, а також є адекватна відповідь на питання: навіщо вчити, які результати? У цьому сенсі нинішній проєкт – це не реформа освіти, а так званий косметичний ремонт. Одним з прикладів є те, що до пілотних проєктів було залучено малий відсоток шкіл. Таким чином це питання було недостатньо вивчене. Це, звичайно, непогано, але недостатньо.
– Які пріоритетні напрямки сьогодні у житті школи?
– Всі ми хочемо побудувати Школу саморозвитку і самовдосконалення, школу рівних можливостей для всіх; школу, у якій навчаються поряд обдаровані діти та звичайні; школу, яка буде намагатися надати можливостей для розвитку кожній дитині, щоб вона була успішною в житті. Тобто щоб, навчаючись у школі, змогла набути всі життєві компетенції в тому обсязі, у якому вони їй потрібні для успішної самореалізації.
Щоб побудувати таку школу, потрібно поставити перед собою певні пріоритетні напрямки. А саме:
- гармонійне поєднання освіти та виховання;
- формування національної свідомості та соціалізації особистості;
- реалізація особистісно-орієнтованого підходу до навчання та виховання ліцеїстів;
- впровадження в навчально-виховний процес інноваційних технологій;
- розвиток шкільного комунікативного середовища;
- задоволення потреб сім’ї та суспільства щодо повноцінного фізичного, психологічного та освітнього розвитку учнів.
– Яким ви бачите вчителя майбутнього?
– Вчитель майбутнього – це той, хто буде розкривати потенціал учнів, а не примушувати їх вчити уроки. Також – легко адаптуватися і вміти навчатися впродовж усього життя. Щоб це вдалося, самому треба бути зразком. Вчитель має або навчатися, або піти із цієї професії на відпочинок. Третього не дано.
– Скільки учнів найбільше навчалося у школі, скільки є нині, і чи буде їх більше в наступні роки?
– Мабуть, найболючішим питанням в нашій школі сьогодні – це наповнюваність класів. З 2010 року я працюю на посаді директора Домашівської ЗШ І-ІІ ступенів, в якій на цей час навчалось 118 учнів. Та згадуючи свої шкільні роки в рідній школі, тут навчалося більше двохсот учнів. Сьогодні в Домашівській ЗШ І-ІІ ступенів навчається 76 учнів. Щодо наступних років навчання учнів – то їх кількість не зменшується, а залишається стабільною.
– Чи достатня кількість учнів для повноцінної роботи? Чи підвозите їх «Школяриком», і з яких сіл?
– Як було сказано раніше, сьогодні в школі навчається 76 учнів. Звісно б хотілось, щоб їх кількість була значно більшою. У школі навчаються тільки учні, які є мешканцями села Домашева, таким чином підвезення з інших сіл немає. У селі Острівок, яке належить до території обслуговування нашої школи, дітей шкільного віку на сьогодні немає.
– Як налагоджена робота з батьківським комітетом? Відчуваєте його підтримку?
– Переконаний, що велику роль у співпраці батьків, учнів і класних керівників відіграє батьківський комітет. Саме у нашій школі добре організований комітет батьків, який активно допомагає в організації як навчально-виховного процесу, так і в позакласній роботі.
Багато чого зроблено батьківським комітетом для розв’язання господарсько-побутових питань: поточних ремонтів класів, меблів. Батьківський комітет завжди підтримує ідеї щодо створення кращих умов навчання в школі. Тому завжди відчуваю значну підтримку з їхньої сторони.
– Педагогічні кадри – це основа школи. Напевно, є у школі ветерани-вчителі та молоде покоління?
– На сьогодні у Домашівській школі працює 16 педагогічних працівників. Так як в будь-якій школі, в нас є вчителі, які мають великий педагогічний стаж та молоде покоління. Одним з таких досвідчених педагогів є Ярослава Михайлівна Ярмола – вчитель математики, вчитель вищої категорії, старший вчитель. Пані Ярослава – талановитий педагог, творча особистість, здатна залучити учнів в активний пізнавальний процес. Вільно орієнтується в методичній і науковій літературі, в сучасних психолого-педагогічних концепціях навчання. Її уроки особистісно-орієнтовані, цікаві, відрізняються чіткою організацією навчального процесу, глибоким науковим змістом, високою методичною майстерністю, практичною спрямованістю.
Також неможливо не згадати таких вчителів, як Сенько Наталія Михайлівна – вчитель початкових класів, Шостак Марія Петрівна – вчитель української мови та літератури, Гошко Галина Володимирівна – вчитель біології, Саноцька Ганна Василівна – вчитель історії, Петрашкевич Галина Степанівна – вчитель зарубіжної літератури, Квасній Зінаїда Іванівна – вчитель початкових класів, Возьна Ірина Семенівна – вчитель початкових класів, Слука Михайло Петрович – вчитель трудового навчання, Слука Надія Іванівна – вчитель початкових класів. Вони є прикладом для учнів, батьків та вчителів молодого покоління.
Ну і звичайно, молоде покоління – це основа основ в будь-якій школі. За останні кілька років школа поповнилась молодими педагогічними кадрами. А саме: Демчук Оксана Йосипівна – вчитель початкових класів, Волоско Ольга Іванівна – вчитель англійської мови, Пляцко Марія Іванівна – педагог-організaтор, Стельмах Ольга Михайлівна – вчитель фізики. Сьогодні молоде покоління постійно вдосконалюється і розвивається. Прикладом такого є вчитель англійської мови Волоско Ольга Іванівна, яка за короткий термін роботи в нашій школі показала себе як творчий, сумлінний, здібний, ініціативний спеціаліст. Тому цього року була призначена на посаду заступника директора з навчально-виховної роботи. Ольга Іванівна організована, вольова та об’єктивна, принципова, вміє швидко прийняти правильне рішення у складних педагогічних ситуаціях. Користується повагою серед колег, учнів та батьків.
– Чи важко бути керівником навчального закладу?
– Бути керівником – це, насамперед, піклуватися про тих, чий успіх і доля залежать від тебе, та виправдовувати їхню довіру. Якщо ти так сприймаєш себе на посаді керівника, то не виникає питання про те, настільки це важко – ти просто цим живеш. Успіх залежить від правильного розуміння реалій та власного прикладу. Суттєвим є вміння керувати всіма ланками й приймати відповідальні рішення, враховуючи всі складові шкільного середовища. А щоб управління було ефективним, необхідно ще враховувати безліч організаційних, психологічних, мотиваційних аспектів. Тому не лише помітні рішення мають значення, а й форми та методи роботи, на яких базується управлінська діяльність і котрі, безумовно, впливають на результат, а й ті незначні, але вкрай необхідні для кожного вчителя: похвала за якісну роботу та за співучасть у виконанні термінового завдання, за розуміння нестандартної ситуації та незручності, за участь у вчительських змаганнях та підготовку учнів до олімпіад, конкурсів та спільні свята – все це робота зі створення атмосфери розуміння, єдності, ділової взаємоповаги, бажання досягати кращого, працювати колективом командою. А щоб бути конкурентно-здатними, необхідно вдосконалюватися й постійно вносити зміни в управлінську та педагогічну діяльність.
Як керівник, я розумію, що багато чого залежить від іміджу навчального закладу. Тому, відповідно до місії школи, формуємо складові іміджу, які корегуються часом. Важливим є створення привабливого зовнішнього та внутрішнього інтер’єру, придбання новітнього обладнання. Не може бути ефективною управлінська діяльність, якщо не пропагувати професійність колективу та його надбань.
– Богдане Григоровичу, Ви педагог з великим стажем. Якими були перші кроки, коли прийшли в школу? І хто Вас «заохотив» на освітянську ниву? Адже, напевно, вже не уявляєте своє життя без школи?
– У кожного своя доля. Хтось нарікає на неї, хтось зневажає, а я завжди дякую за все і ціную те, що маю. Дякую за чудову родину; дякую за місце мого народження – найкраще у світі село; дякую за прекрасних вчителів у моєму житті; дякую за друзів та гарних людей, яких часто зустрічаю; дякую за мою улюблену роботу в школі, якою я живу і дихаю на повні груди. Скажете, пафосно, та ні я кажу це щиро без лукавства.
В народі кажуть, що професія вчителя від Бога, а решта професій – від вчителів. Це дійсно так. Я ніколи не мріяв про торгову роботу, про суху канцелярську, про аграрну чи медичну, а з дитинства чітко знав – буду педагогом. На початку моєї професійної діяльності я отримав від колишнього директора Домашівської та Дібровської шкіл Хомина Степана Андрійовича такі напутні слова: «Люби людських дітей, як своїх власних, і це буде запорука твого успіху». З роками переконався в правдивості цього твердження: чи то на посаді вчителя, чи то на посаді директора школи – дуже люблю дітей, підтримую їхні таланти, допомагаю їм досягнути успіху.
Ви знаєте, зараз, згадуючи свої перші роки роботи в школі і сьогодення, можна зробити висновок, що все з роками міняється. Методи і форми роботи, які використовував. Вони змінювалися, вдосконалювалися залежно від підбору дітей, але підхід до роботи, мій педагогічний принцип залишався незмінним: крім знань щоденно дарувати дітям любов, добро, щирість, посмішку і тепло. Кожного разу мені, мабуть, щастило, чи доля дарувала лише гарних, розумних, милих, потішних, талановитих учнів. І батьківський колектив завжди мені траплявся творчий і небайдужий до життя школи. Дивно, скільки цікавих моментів запам’ятовує людина, причому тільки хороших.
Тому, як директор школи, хочу сказати тим, хто не вміє підніматися на висоту дитини, так-так, не опускатися, а саме підніматися, бо діти, які приходять до нас можуть багато чого навчити, вони на висоті.
В 2010 році я був призначений на посаду директора моєї рідної Домашівської школи! В основу своєї управлінської діяльності поклав такий принцип: вимога і повага рівнозначні в роботі з кожним вчителем, а методи та форми управління можуть бути різними, головне – знайти шлях до вирішення найскладнішого завдання, а саме – спрямувати колектив на здійснення ефективної роботи, що передбачала б внесення змін, щоб школа ставала ще кращою. Я намагався і далі намагаюсь створити такий навчальний заклад, куди діти і вчителі щоденно, з радістю, хотіли б іти, а після занять, повні вражень і задоволення від навчання, повертались додому і розповідали батькам про свої успіхи. Роблю все можливе по створенню комфортних умов для повноцінного навчання і виховання моїх молодших друзів. Хочу аби вони мали змогу в повній мірі реалізувати свої здібності, свій творчий потенціал, аби працювали на сучасній техніці в світлих і теплих класах.
Як підсумок моїх роздумів нехай звучать такі слова, які закарбувалися в моїй пам’яті багато років тому. Автора цих чудових рядків, на жаль, не знаю, але ці слова є моїм життєвим кредом: «Живи і віруй, що життя чудове! І скільки не було б в нім зла, не породи своїм злом нове, старайся розум присвятити для добра!»
– У порівнянні з сьогоднішнім днем як змінилася Домашівська школа? Які успіхи і здобутки має?
– У 2010 році мене було переведено з посади директора Дібровської ЗШ
І-ІІ ступенів на посаду директора Домашівської ЗШ І-ІІ ступенів. На той час школа розміщувалася у колишньому адміністративному будинку села. Звісно дане приміщення потребувало реконструкції, адже воно не відповідало типовим вимогам школи. Перед дирекцією школи постало питання зміцнення матеріально-технічної бази та добудови школи. Ініціативу дирекції підтримав тодішній начальник відділу освіти Роман Монастирський. Завдяки підтримці відділу освіти, районної ради та участі школи в обласних мікропроєктах розвитку ці питання були вирішені: добудовано два класи, актовий зал, їдальню із залом для приймання їжі на 50 місць, гардероб, внутрішні туалети. Пізніше, було переобладнано колишню їдальню та майстерню під міні спортзал. За цей час школа втілила у життя чотири мікропроєкти.
Звісно не обійшлося без успіхів у навчально-виховній роботі школи. Учні школи були переможцями та призерами різноманітних конкурсів: «Сурми звитяг», «Квітковий вернісаж». Конкурс проєктів «Тарас Шевченко і наш край». «Моя Батьківщина – Україна», «Екологічна стежина», обласний конкурс «Галерея кімнатних рослин»,«І слово, і пісня, Матусю, Тобі», «Різдвяні канікули».
Варто відзначити вчителів, які протягом декількох років поспіль готують по два i більше призерів конкурсів i змагань. Мали також переможців та призерів олімпіад, що свідчить про систему роботи з обдарованими дітьми та високу результативність праці вчителів Ярмоли Ярослави Михайлівни, Гошко Галини Володимирівни, Петрашкевич Галини Степанівни, Саноцької Ганни Василівни.
Звісно ще є багато задумів, багато проєктів, багато напрацювань та на все потрібні час, кошти, команда однодумців.
Все буде, я в це вірю, бо навчання і виховання дітей – це велика справа і вона має бути успішною.
Успіх у навчанні – єдине джерело внутрішніх сил дитини, яка породжує енергію для подолання труднощів. Успіх окрилює дитину, дарує радість та задоволення і їй, і друзям, і батькам, і вчителям, і мені – керівнику школи. Я завжди пишаюся досягненнями своїх вихованців, щиро радію за них, завжди буду допомагати їм рухатись вперед.
– Пане Богдане, Ви – депутат багатьох скликань Сокальської районної ради, сьогодні – після утворення ОТГ – Белзької міської ради. Вам довіряють. Чи допомагала влада школі у її потребах, і що, можливо, нині найнагальніше для навчального закладу?
– Так, я справді депутат шістьох рівнів різних скликань. Вперше став депутатом Домашівської сільської ради в 1986 році. Після цього був депутатом чотирьох скликань Сокальської районної ради. На даний час я депутат Белзької міської ради.
Для будь-якого керівника закладу освіти потрібна підтримка в розвитку школи зі всіх сторін: громади, рад різного рівня, відділу освіти, батьків. Тому моя участь в депутатстві не була марною. Протягом усіх скликань отримував допомогу і підтримку в реалізації моїх ідей та задумів щодо покращення не тільки якості навчання, а й умов навчання в школі. Найбільше хочеться відзначити колишнього начальника відділу освіти Монастирського Романа Теофіловича, з допомогою якого зміг втілити всі свої ідеї та задуми. Також висловлю слова подяки головам районних рад, а саме: Войтовичу Ігорю Івановичу, Дацюку Ігорю Михайловичу, Паську Миколі Миколайовичу, які своєчасно реагували на мої депутатські запити та допомагали у їх вирішенні та голові Белзької міської ради Березі Оксані Андріївні за підтримку мене не лише як депутата, а й як керівника закладу освіти.
– Дякую за щиру розмову!
Розмову записав Василь СОРОЧУК.