ЗАВТРАШНІЙ ДЕНЬ ЗА НИМИ…
Cлово «волонтер» міцно ввійшло в наше життя після Революції Гідності й закарбувало у пам’яті моменти, коли ці люди за покликом серця, віддаючи свою енергію, час, ресурси і, ризикуючи власним життям ради порятунку інших, підтримували майданівців, везли продукти, амуніцію, медикаменти у зону бойових дій. Волонтери – добровільні помічники. Адже свій вільний час вони присвячують суспільним справам, беручи участь в акціях, програмах соціальної взаємодопомоги, культурного просвітництва тощо.
Сьогодні волонтерський рух існує майже у кожному населеному пункті України. Все активніше до нього долучаються молоді люди, які підтримують благодійні акції для людей похилого віку, військових, які служать на сході України, та своїх ровесників, родини яких потрапили у скрутні життєві обставини.
Одна з таких волонтерських організацій функціонує при Благодійному фонді «Карітас»-Сокаль», яка об’єднує людей різних поколінь. Серед них є молодіжна волонтерська організація «TDTeam Sokal», створена дівчатами: Анастасією Ковалик, Яною Яремко, Софією Мандрик, Оксаною Климчук, Антоніною Студент, Вітою Папроцькою.
Що спонукало старшокласниць стати волонтерами, запитала у них під час зустрічі у молодіжному центрі, який функціонує при БФ «Карітас»-Сокаль».
У невеличкій кімнаті світло та просторо, додають затишку різноманітні малюнки юної художниці Яни Яремко. Дівчата охоче розповідають як самі наводили тут лад, як повільно ця кімната ставала центром вільного спілкування, творчого, інтелектуального розвитку та співпраці молоді.
– Я з дитинства була долучена до волонтерських справ в БФ «Карітас», бо мама багато років є головою районної організації Союзу українок, і не раз брала участь у різноманітних благодійних акціях. Волонтерство для мене – це спосіб змінити себе та суспільство на краще, допомогти тим, хто найбільше цього потребує. Назва нашої організації розшифровується як «Завтрашній день за нами», бо переконана, що добро починається з нас самих, а волонтерство і благодійність – це два крила, які дарують людям надію і добро. Коли заступник директора Благодійного фонду «Карітас»-Сокаль» Мар’яна Яремчук запропонувала створити молодіжну організацію, погодилась і вирішила шукати однодумців, яких дуже скоро знайшла», – розповідає Софія Мандрик.
– Моя історія волонтерства розпочинається з сьомого класу, коли мене запросили в «Карітас» пакувати новорічні подарунки, – каже учениця десятого класу Сокальської школи-ліцею №3 Тоня Студент. – Окрім того, моя мама теж колись в юності була волонтеркою в «Карітас». Півтора роки тому ми зібралися тут послухати лекцію. Після неї пані Мар’яна запитала, чи не хочемо створити молодіжну волонтерську організацію? Це мене зацікавило, і вирішила спробувати. Так з’явилась наша команда «TDTeam Sokal».
Віта Папроцька, яка навчається в 11 класі СШ №3, прийшла у БФ «Карітас» допомогти дівчатам створити молодіжний простір. І не помітила, як стала частинкою команди. «Моєю першою і незабутньою акцією було пакування подарунків до Дня святого Миколая. Це робила вперше і була вражена: досі ніколи не бачила такої кількості цукерок. Мені було дуже приємно, коли побачила сяючі очі дітей, коли вони отримували солодощі від св. Миколая», – ділиться дівчина.
– Волонтерство нас дуже здружило, – доповнює подругу одинадцятикласниця Оксана Климчук. – Воно стало частинкою життя кожного з нас, хобі, яке витіснило всі інші, сприяло саморозвитку, вдосконаленню добрих рис характеру, допомогло самореалізуватися. Ми залюбки проводимо свій вільний час у молодіжному центрі, надаємо соціальну допомогу самотнім та одиноким людям, дітям, які перебувають у скрутних обставинах… Хочемо, щоб наше суспільство ставало кращим… Маємо можливість робити проєкти, які для нас цікаві. Пані Мар’яна завжди нас підтримує і допомагає.
Дівчата пригадали й інші волонтерські акції, як організовували спершу для свого саморозвитку, а потім захотіли поділитися здобутими знаннями з однолітками. У рамках проєкту «Агенти Змін Діти» провели ряд лекцій, до них залучали лікарів, освітян, психологів. Зокрема, це був триденний курс статевої освіти для підлітків. Він зацікавив тридцятьох підлітків. Спікерами були фахівці-лікарі, психологи.
Однак найбільше запам’ятався проєкт «Канікули саморозвитку», який організували і проводили в БФ «Карітас» для тридцяти дітей. Позитивні відгуки його учасників додали їм впевненості та бажання організовувати інші креативні заходи для особистого розвитку, навчання, творчості та активного дозвілля для молоді.
Зараз дівчата працюють над тим, щоб організувати цікаві зимові канікули для ровесників, хочуть зацікавити їх, аби ті відволіклися від гаджетів та більше спілкувалися. Пандемія ковіду нині навчила цінувати друзів, спілкування та власний простір. На часі готування подарунків для дітей до Дня святого Миколая. І у цьому році БФ «Карітас» проводитиме традиційну акцію «Помічники святого Миколая». Та у дівчат є багато помічників, які охоче допоможуть їм у цьому.
За рік роботи у молодіжному просторі, кажуть юнки, у всіх з’явилося вміння говорити і критично мислити, а також навчилися терплячості, бо бували дні, коли їм доводилося по дев’ять годин стояти і пакувати цукерки. Дівчата горді, що їх називають волонтерами, що завдяки їхнім старанням, десятки людей отримують настільки необхідну їм допомогу.
Цей проєкт уcпішно розвивається, і заступник директора БФ «Карітас»-Сокаль» Мар’яна Яремчук дуже рада, що має таких відповідальних добровільних помічників.
– Учасники Центру безкорисливі та добрі, готові протягнути руку допомоги та не залишити в біді тих, кому погано, – наголошує пані Мар’яна. – Волонтерство – це не робота, а покликання. Небайдужість до чужої біди, причетність і співпереживання – те, що дає поштовх людині стати волонтером. Прикладом цьому є українські волонтери, завдяки їхній шляхетній жертовності, активній громадянській позиції та фанатичній відданості справі, Україна вистояла й зберегла незалежність.
Любов ПУЗИЧ.