Головна Життя АНДРІЙ ШУКАТКА – З КОГОРТИ НЕСКОРЕНИХ

АНДРІЙ ШУКАТКА – З КОГОРТИ НЕСКОРЕНИХ

Невідкладність, актуальність, науковоісторична і політична необхідність записування і сумлінного опрацювання бодай коротких біографій усіх без винятку людей, які полягли в боротьбі за державну незалежність України від кінця 1930 років до розвалу СРСР, зрозуміла кожному нашому співвітчизникові. Окреслений період у цьому аспекті має ту специфіку, що вичерпних відомостей про полеглих патріотівсамостійників не змогли зберегти через півстолітній окупаційний терор і систематичне переслідування ні самі учасники руху та їх рідні і симпатики, ні противники. Значна частина архівних джерел була знищена колишніми спецслужбами імперських репресованих органів або відправлена в Росію вже після проголошення незалежності України. Отже, рятувати і то дуже оперативно треба те, що залишилось. Із тих архівних джерел, які мені вдалося зібрати про мого стрийка Андрія Шукатку, учасника визвольних змагань на Дрогобиччині, Стрийщині та Сколівщині, хочу розказати і поділитися на сторінках газети «Голос знад Бугу» з нагоди 76ої річниці створення Української Повстанської Армії.

Андрій Андрійович Шукатка народився 18 вересня 1918 року у с. Побук Стрийського повіту Станіславського воєводства (нині Сколівський район) – видатний керівний діяч Організації Українських Націоналістів. Початкову школу закінчив в с. Побук у 1930 році. В 1931ому вступив до Стрийської гімназії, де провчився шість років. На початку сьомого класу його виключили «за політичну діяльність». У 1938 р. відбув організаційну практику в філії товариства «Просвіта» в м. Сколе, а наступного року його зараховано постійним організатором Повітового кружка «Рідної школи».
З 1935 р. Андрій Шукатка – член ОУН. Брав участь в організації націоналістичних структур району.

Після приходу «радянських визволителів» в Галичину, у вересні 1939ому Андрій Шукатка перейшов на нелегальне становище. В архівних документах НКВД Дрогобицької області від 20.05.1940 р. значиться, що А. Шукатка був заступником керівника окружної екзекутиви Організації Українських Націоналістів.
З 1941 року – Окружний Провідник ОУН Дрогобицької області. Протягом 1941 року займався розбудовою структури ОУН на Дрогобиччині. Із початком німецькорадянської війни Андрій Шукатка«Шрам» перебуває на посаді провідника ОУН Дрогобицької області.

Виголосив промову 20 липня 1941 року в Стрию у парку Йордана з приводу святкування проголошення Акта Незалежності Української Держави від 30 червня 1941 р. Брав участь у ІІ Великому Зборі ОУН як один із 16 делегатів – крайовиків, який проходив з•1 по 4 квітня 1941 р. у Кракові після розколу ОУН в лютому 1940ого.
На початку 1942 року за рішенням Головного Проводу Андрій Шукатка«Шрам» у складі похідних груп вирушив на Чернігівщину для пропагандистської роботи. Там брав активну участь у розбудові місцевої організації як член Київського проводу ОУНБ Андрій Савченко«Гліб».

У Сумах Андрій Шукатка був членом обласного Проводу ОУН, представником з «центру ОУН», керував організаційною роботою як інструктор зі створення місцевих осередків ОУН. При цьому Андрій Савченко«Гліб» у кількох документах визначається як зверхник Сапуна. Савченко – це Шукатка.

Семена Сапуна, Андрія Савченка«Гліба» та інших оунівців було заарештовано 7 жовтня 1942 року в м. Суми.

Основний склад підпілля ОУН на Сумщині розстріляно і спалено на території тюрми.
Сім’я Андрія Шукатки була репресована органами НКВД.

Рішенням Сколівської районної ради №571 від 9 серпня 2018 року видатному керівному діячу ОУН Андрієві Шукатці було надано звання Почесного громадянина Сколівського району і нагороджено символічною медаллю посмертно. Урочистості відбулися 23 серпня 2018 року.

Богдан ШУКАТКА,•м. Сокаль.