«У ВОГНІ ПЕРЕТОПЛЮЄТЬСЯ ЗАЛІЗО У СТАЛЬ, У БОРОТЬБІ ПЕРЕТВОРЮЄТЬСЯ НАРОД У НАЦІЮ»
Євген Коновалець народився 14 червня 1891 року в мальовничому українському селі Зашкові, що на Жовківщині, поблизу Львова в сім’ї управителя місцевої народної школи Михайла Коновальця.
Мама Євгена, пані Марія, також учителювала, навчаючи дітей рідної мови. Вона походила з відомого українського роду священників Венгриновських. Дід Євгена, о. Михайло Коновалець, був у цьому селі греко-католицьким парохом. Брат Євгенового батька, о. Володимир Коновалець, був носієм національної ідеї і мав незаперечний вплив на ідейне виховання Євгена. Другий стрий Євгена, о. Орест Коновалець, був парохом села Страдче. У такій високо інтелігентній та патріотичній родині виростав юний Євген, виховуючи у собі стійкість характеру, любов до свого народу і Батьківщини та презирство до ворогів.
Після закінчення народної школи в Зашкові Євген переїхав до Львова, де вступив до української Академічної гімназії. Часто хлопець переконував своїх товаришів-гімназистів, що «українці мусять бути добрими учнями, мусять засвоїти собі знання якнайкраще, якнайосновніше, якнайбільше, щоб надолужити те, що нам пограбувала неволя».
Вже в сьомому гімназійному класі Євген Коновалець бере активну участь у роботі таємних студентських гуртків, покликаних ширити політичну свідомість та освіту.
Склавши випускні іспити в 1909 році, Євген Коновалець став секретарем Львівської філії «Просвіти» та записався на студії права до Львівського Університету. Перша світова війна 1914 року не дала йому можливості довчитися в Університеті і отримати диплом доктора права. Дуже великий вплив на молодого студента мали праці автора теорії українського націоналізму Дмитра Донцова, який у той час перебував на Галичині в еміграції.
Євген самовіддано організовує політичну працю студентів, спочатку на Львівщині, а згодом і по всій Галичині. Під час виборів до Сейму поляки вважали його небезпечним противником і називали «новітнім гайдамакою».
В 1912 році Євгена Коновальця покликано до австрійського війська. Студентом він відбув однорічну військову службу в старшинській школі у Львові та зі ступенем чотаря (лейтенанта) повернувся на студії. Під час служби Євген зрозумів, що українській молоді бракує військового вишколу: можливість вибуху війни між Австро-Угорщиною та Росією ставала дедалі реальнішою, а у випадку війни українці мусять мати свої військові кадри та частини.
Тому хлопець ініціює створення спеціального студентського товариства для військового вишколу «Січові стрільці». Його ідею підхоплюють спортово-руханкові товариства «Січ», «Сокіл» та «Пласт», які творять такі ж відділи на теренах Галичини.
Євген Коновалець не зайняв формально провідного посту в цих молодіжних формаціях, однак усе січове стрілецтво визнавало його душею цього руху і своїм ідейним Провідником.
Але не на Галичині, а в золотоверхому Києві судилося Євгенові Коновальцю відіграти ключову роль в історії Української Нації. Саме туди, на схід, повела його доля своїми тернистими шляхами.
«Шлях до вільного Львова веде через вільний Київ», – стверджував він своїм побратимам.
В серпні 1914 р. вибухнула Перша світова війна. Хорунжого Коновальця мобілізували до війська. Наприкінці квітня 1915 р. в Карпатах відбувся героїчний бій за гору Маківка, в якому брав участь і Є. Коновалець. Бій за Маківку змінив хід подій на фронтах Першої світової, ще раз продемонструвавши, що для України назріла доконечна потреба творити власні збройні сили. Одним із творців Українського війська після проголошення УНР став саме Євген Коновалець. «Це не значить, – писав член Секретаріату Центральної Ради Михайло Єреміїв, – що він перший підніс ідею створення української збройної сили – вона вже висіла в повітрі, але він перший зумів втілити її в життя…»
12 листопада 1917 р. Головний Отаман військ УНР Симон Петлюра передав Галицько-Буковинському Комітетові згоду Генерального Секретаріату Центральної Ради на створення Куреня Січових Стрільців. Євген Коновалець вступив до куреня звичайним вояком. За його прикладом пішло багато колишніх вояків і старшин українського січового стрілецтва. Курінь Січових Стрільців став однією з головних військових частин, які зуміли взяти штурмом «Арсенал» і розгромити січневе більшовицьке повстання в Києві.
З того часу ім’я Євгена Коновальця тісно пов’язане з куренем, його ще деколи називали «корпусом Коновальця», який налічував до 50 тисяч вояків. Ранг полковника Євген Коновалець отримав від української влади. Під час військового параду Збройних сил УНР (грудень 1918 року) з нагоди визволення Києва на Софіївській площі Голова Директорії УНР Симон Петлюра присвоїв полковникові Євгену Коновальцю звання Отамана.
В листопаді 1918 р. Січові стрільці під командуванням Коновальця підтримали Директорію УНР у повстанні проти влади П. Скоропадського і в Мотовилівському бою 1918-го розбили гетьманські частини.
Коновалець брав активну участь у зміцненні боєздатності республіканських армії. В 1918-1919 рр. командував дивізією, корпусом і групою Січових стрільців під час бойових операцій проти більшовицьких і денікінських військ. Після прийняття 6.12.1919 р. на нараді Головного Отамана з представниками уряду та військовими керівниками УНР рішення про розформування українських регулярних частин, К. видав наказ по самодемобілізацію підрозділів Січових стрільців. У листопаді 1919 р. потрапив у польський табір для військовополонених у Луцьку. Весною 1920 р, звільнившись з ув’язнення, перебрався в Чехо-Словаччину. Намагався у порозумінні з С. Петлюрою організувати з колишніх бійців УГА і українських полонених з таборів у Італії військове формування та робив спроби організувати збройне підпілля на окупованих українських землях. Поразка національно-визвольних змагань 1917-1921 рр. та чотирьохстороння окупація України, спонукали його до пошуку нових методів боротьби за незалежність України. Він наголошував: «Як не буде в нас сили, не осягнемо нічого, хоч би все найкраще для нас складалося. Як же ж будемо мати силу, тоді вийдемо побідно з найгіршого лихоліття і здобудемо все, що нам треба».
В липні 1920 р. здійснює заходи по створенню принципово нової організації, яка б в умовах підпілля могла ефективно боротися проти окупаційних режимів. Так в серпні 1920 р. за безпосередньої участі Коновальця було створено Українську Військову Організацію. 20 червня 1921 року повернувся до Львова і очолив Начальну Команду УВО, невдовзі став співорганізатором Другого Зимового походу Армії УНР.
З грудня 1922 р. був змушений жити в еміграції у Чехо-Словаччині, Німеччині, Швейцарії та Італії. В листопаді 1927 р. за ініціативою Коновальця на одній з нарад УВО було вирішено створити єдину революційно-політичну організацію, діяльність якої грунтувалася б на націоналістичній ідеології та поширювалась на всі українські землі. 28.1-3.2.1929 р. на Першому Конгресі Українських Націоналістів у Відні було створено Організацію Українських Націоналістів, головою проводу якої було обрано Коновальця. У кінці 1920-x – на поч. 30-х рр. Є. Коновалець, організаційно зміцнивши УВО і ОУН, встановив контакти з політичними колами Німеччини, Великобританії, Литви, Іспанії, Італії та організував українські політично інформаційні служби в багатьох політичних центрах Європи, залучив до співпраці з ОУН широкі кола української еміграції. Здійснив ряд заходів внаслідок яких були створені осередки ОУН або споріднених організацій в Франції, Бельгії, Канаді. За його безпосередньою участю в Америці були засновані Громади Українських Стрільців, що поклали початок Організації Державного Відродження України в США і Українському Національному Об’єднанню в Канаді. З метою підготовки до майбутньої збройної боротьби за незалежність України за дорученням Коновальця було сформовано військовий штаб та укомплектовано школи по підготовці старшинських кадрів для української армії в Польщі, Чехо-Словаччині, Австрії.
Діяльність Євгена Коновальця по розбудові ОУН, яка користувалась всезростаючою підтримкою української молоді, намагання поставити українське питання у Лізі Націй та постійні заходи по налагодженню націоналістичного підпілля в УСРР, викликали занепокоєння у більшовицького керівництва в Москві. 23 травня 1938 р. Євген Коновалець загинув у Роттердамі (Голландія), відкриваючи поштовий пакет, в якому знаходився вибуховий пристрій, переданий йому агентом радянських спецслужб Судоплатовим (псевдо «Павлусь»). Останній старався втертися в довіру до нього, про що засвідчують листи. Ознайомитися з ними можна в книзі «Євген Коновалець та його доба», яка видана Фундацією Євгена Коновальця в Мюнхені 1974 року. Похований український полководець УПА на кладовищі Кросвік у Роттердамі.
Виставка в історико-краєзнавчому музеї розкрила невідомі досі події з життя Є. Коновальця, подано цікаві фотоматеріали з життя полковника та книги, які розкривають політичну діяльність, життя Є. Коновальця та його доби. Слова: «У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю» стали дороговказом для молодого покоління українців.
Із здобуттям Україною незалежності з’явилася змога об’єктивно вивчити діяльність багатьох видатних постатей українського визвольного руху ХХ ст., імена яких золотими літерами вписано до пантеону української слави. Серед них Євген Коновалець – видатний громадський, військовий та політичний діяч.
Під час презентації проходила учнівська науково-практична конференція на тему: «Євген Коновалець – борець за незалежність, справжній патріот України». Презентували доповіді-есе про життєвий шлях та громадсько-політичну діяльність Євгена Коновальця слухачі Сокальської МАН. Музичним обрамленням презентаційних заходів стало виконання патріотичних та козацьких пісень вокальним ансамблем «Краяни» м. Сокаль.
Експозиція у краєзнавчому музеї триватиме до кінця червня.
Христина ДАСЮК,
директор Сокальської публічної бібліотеки.