ЖИВА ПАРАФІЯ ОТЦЯ ЙОСИПА
Нині церкву святого архистратига Михаїла в селі Забужжя ставлять священникам Сокальсько-Жовківської єпархії у приклад. Адміністратор храму – о. Йосип Скоробогатий зумів не тільки об’єднати та здружити парафіян, але й зацікавити до добрих спільних справ. А це – наведення ладу в населеному пункті, облаштування в ньому комфортного життя. З його ініціативи, ті гуртом відремонтували одне з приміщень Народного дому, й дали йому нове життя – створивши хаб західного зразка. Тепер цей простір – улюблене місце і для дорослих, і для молоді, де селяни проводять спільні заходи в інтерактивній світлиці. Тут зустрічаються, моляться, ставлять вистави, проводять репетиції жіночого ансамблю. Навчає їх співу і виконує роль диригента отець Йосип. Ані священник, ані учасниці ансамблю не мають музичної освіти. Однак парох був сповнений ентузіазму створити духовний ансамбль, шукав літературу, навчався на онлайн-семінарах. Головне було б бажання, а мобільні додатки значно спрощують це завдання. Зате тепер його підопічні співають так, що заслухаєшся. Пробні пісенні твори ансамблю священник виставляє в соцмережі, де вони отримують схвальні відгуки.
Не залишив о. Йосип та активісти села поза увагою й дітей. Для них функціонує катехитична школа, де їх охоче та доступно навчає катехитизму Лілія Пеленьо. Хіба це не добрий приклад для наслідування?!
Крім того, тут проводить майстер-класи з крою та шиття жителька села Галина Андрієвська, яка відкрила швейну майстерню при катехитичному будинку. Закохана у свою справу досвідчена кравчиня з сільськими дівчатами шиють державні стяги для громади, костюми для виступів аматорів художньої самодіяльності, а також надають «друге життя» старим речам, яких в гардеробі кожного є чимало.
А ще діяльний активний священник зацікавив та організував молодь села Забужжя до волонтерства та творчості.
– Отець Йосип зумів згуртувати нас, молодь нашого села, – розповідає чотирнадцятирічна Олеся Ракобовчук. – Я – учасниця молодіжної парафіяльної спільноти «РайOn», наставником якого є наш священник. Це такий собі осередок змістовного дозвілля, творчості, волонтерської діяльності. Виявляється це так просто бути волонтером. Допомагаючи іншим, отримуєш позитивні емоції, радість, відчуття потрібності.
Катехитичний будинок – це місце, де ми здобуваємо нові навички, вміння: виливати свічки, писати писанки, вміння спілкуватися, обмінюватися ідеями та спільно пробуємо втілити їх у життя…
Парафіяни храму святого архистратига Михаїла села Забужжя також опанували й виготовлення свічок. До речі, це була одна з перших ініціатив, яку реалізував отець разом з однодумцями. Нині тут виготовляють широкий асортимент різноманітних свічок, що відрізняються формою, кольором та ароматом. Це і звичайні церковні, й фігурні – янголів та інших статуеток і просто скручені: новорічні, різдвяні, стрітенські, великодні, весільні, для першого причастя. Цього захоплюючого і водночас нескладного заняття всіх бажаючих навчають Софія Калиновська та Лілія Пеленьо. Виливають свічки в силіконових формах, які замовляють через Інтернет. Завдяки фантазії з’являються оригінальні декоративні вироби. Процес свічковаріння хоч і доволі довгий, але цікавий.
– У релігійних віруваннях свічку завжди наділяли глибоким символізмом, – каже о. Йосип Скоробогатий. – Світло і вогонь – символізують саме життя. Вона є тим промінчиком, що символізує присутність Бога.
У той же час, завжди цінуватиметься те, що зроблено власноруч. Адже свічка зачаровує, дарує тепло та спокій, захищає від грому та поганих думок. Під керівництвом майстринь зробити декоративну свічечку в будь-якій доступній формі, легко і просто може кожен бажаючий. Це гарний і водночас корисний подарунок для рідних та знайомих. Актуальним він є завжди: маленька декоративна свічка може стати гарним декором для будь-якої оселі та додасть їй затишку. Виготовлені свічки у Забужжі, як сувенір, мають українці в Іспанії. Придбати вироби можна в місцевому храмі, в катехитичній школі, в Червонограді в крамниці храму св. Йосафата. Виручені кошти від реалізації вкладають у розвиток катехитичної школи.
Отець Йосип розповів, що коли прийшов на парафію, то переживав, як знайти порозуміння з людьми, бо в селі маєш враховувати їх ментальність, входити у їхню ситуацію. Хотів ближче познайомитися з людьми і відчути їхні потреби. Запальними ідеями, щирим бажанням допомогти громаді завоював за ці роки довіру та пошану. Йому приємно, що для багатьох людей він став не тільки духовним наставником, але й другом. Адже в селі усі, наче єдина велика родина.
о. Йосип вважає, що священники й церква повинні йти в ногу з часом і використовувати всі засоби для того, щоб проповідувати. «Мені важливо донести до людей, що церква – це не бюро послуг, де можна похрестити дитину, дати шлюб та відспівати покійника. Церква – це жива спільнота, яку об’єднує не лише молитва, а й бажання принести користь громаді, зробити своє село кращим».
У священника є добра співпраця з освітянами та працівниками культури. Директор Забузької школи Ольга Айриш говорить, що ставати цілісними особами учням Забузької ЗШ І-ІІІ ст. допомагає духовний наставник о. Йосип, без якого не обходиться свято першого та останнього дзвоника. Вчителі, батьки, учні радіють можливості мати спільну молитву та отримати мудрі настанови від священника. Отець Йосип нагадує про важливість молитви у нашому житті. Завжди дає мудрі поради, які ніколи не забудуться, що потрібно жити в гідності й повазі до предків, до праці, до України…
Колишній бібліотекар, а нині староста сіл Забужжя, Опільсько, Бояничі та Конотопи Світлана Коляда, разом з о. Йосипом працювала над реалізацією не одного проєкту, які принесли позитивні зміни в житті громади. Вона розповіла: «В селі Забужжя вже три роки функціонує громадська організація «Територія МИ». Це об’єднання працює для людей, молоді, дітей. Очолює його місцевий священник Йосип Скоробогатий, який працює на парафії вже більше десяти років. Багато людей згуртувала ця організація, немало добрих діл зробила. Тут люди навчаються писанкарству, виливають свічки, навчаються шиттю, гарно проводять час. У співпраці з бібліотекою, Сокальською районною асоціацією інвалідів, «Dialogue in action» та Львівською освітньою фундацією тут зреалізовано вже більше десяти проєктів, створено чудовий простір для розвитку та відпочинку людей. Це, без сумніву, має дуже добрий вплив на життя села та його розвиток…»
У духовного наставника й мешканців Забужжя ще багато цікавих задумів. Свою місію отець Йосип вбачає у служінні Богові й людям, яких передусім старається навчити повірити у себе, не озиратися і не зважати на те, що можуть говорити інші. Він вдячний за те, що його життя складається саме так, за те, що завжди був в оточенні однодумців і мав змогу втілити свої задуми для блага громади, села і людей, які живуть і працюють поряд.
Любов ПУЗИЧ.
Фото з архіву Йосипа Скоробогатого.