Одним із завдань обласної ради є затвердження різноманітних програм соціально-економічного розвитку територій, які знаходяться в її віданні. Саме створення таких програм та їх виконання найбільше показує, як влада піклується про людей. Тому їх прийняття є актуальним і важливим питанням сьогодення. Які ж програми прийняли народні обранці на сесіях Львівської обласної ради, та про інші актуальні питання наша розмова з депутатом обласної ради Олегом ФЕНЧИНОМ.
– Олеже Романовичу, розкажіть про діяльність комісії з питань соціального захисту, прав дітей, людини та учасників бойових дій, в яку ви входите?
– Питань, якими займається комісія, є достатньо багато. І в силу обмеженого фінансування стараємося по всіх мати певні напрацювання. У роботі комісії важко виокремити найпершочерговіше. Адже кожна з категорій потребує уваги та підтримки держави, має право на пільги. Обласні депутати затвердили «Комплексну програму підтримки учасників АТО та їхніх родин, бійців-добровольців АТО, а також родин Героїв Небесної Сотні». На її реалізацію скеруються більше 41 млн. грн. На Львівщині є 20 тисяч демобілізованих учасників ООС, 320 загиблих Героїв та 1244 осіб з інвалідністю внаслідок війни. Серед основних напрямків програми є забезпечення на умовах співфінансування житлом учасників АТО (ООС), надання адресних грошових допомог, відшкодування витрат родинам Героїв Небесної Сотні на житлово-комунальні послуги, встановлення пам’ятників, скерування на санаторно-ку-рортне лікування, надання психологічної підтримки… Виділили кошти на створення алеї Небесної Сотні в м. Сокаль.
Паралельно виділяються кошти на компенсацію воїнам ОУН-УПА, яких з кожним роком стає все менше, а також на відзначення пам’ятних дат, пов’язаних з національно-визвольними змаганнями та вихованням національно-патріотичної молоді. Не залишилися поза увагою чорнобильці-ліквідатори.
Була також прийнята комплексна програма підтримки окремих категорій громадян Львівської області, яка має на меті підтримати осіб, які перебувають в складних життєвих ситуаціях. Йдеться про ветеранів війни, осіб з інвалідністю, людей похилого віку, малозабезпечених верств населення, дітей-сиріт, багатодітні родини і тощо. Реалізація програми сприяє розвитку соціальних послуг на Львівщині, співпраці громадських організацій із соціальною спрямованістю.
Передбачені кошти на протидію домашньому насиллю, для підтримання гендерної політики, на протидію торгівлі людьми.
– Які з соціальних програм, що затвердили депутати обласної ради є найвагомішими?
– На останній сесії Львівської обласної ради розглянуто ряд різних програм, всі, на мій погляд, є важливими. Кожна скерована на підтримку певних категорій населення, які потребують соціального захисту з боку держави. На жаль, обласний бюджет є значно меншим ніж був попереднього скликання. Тож не все, що хотілося буде реалізовано.
– Не менш актуальним питанням є пільгові перевезення. Чи є якісь інновації?
– В області планують зробити реєстр всіх пільговиків та електронну соціальну карту. Це допоможе створити чіткий механізм обліку надання соціальних послуг та здійснювати безкоштовне перевезення пільгових категорій громадян. На жаль, нині немає належного обліку пільговиків. Кожна громада з місцевого бюджету в силу можливості компенсує витрати перевізникам за маршрути, які не є рентабельними, а не покриває витрати за пільгові категорії. Ось чому ринок перевезень нормально не працює.
– Що ви можете сказати щодо ситуації в галузі медицини?
– На жаль, системного бачення медичної проблеми в державі немає. Найбільше, що турбує наших громадян, це ситуація з covid-19. В нас не було, ні адекватних санепідзаходів, ні діагностики, з вакцинацією ситуація аналогічна. Деякі держави, для прикладу Ізраїль, вже побороли цю недугу, а ми дочекалися наступного спалаху епідемії. Не прийнятий закон щодо компенсації медикам, які працюють з covid-19 та захворіли на нього. З обласного бюджету виділені кошти для компенсації лікарям, що лікувались стаціонарно від цієї недуги. Деякі депутати пропонували популістичні рішення щодо використання вільних лишків для збільшення заробітної плати медикам, хоча, на мою думку, вирішуватись це повинно на загальнодержавному рівні, і «розтринькати» на початку року кошти, при мінімальному бюджеті було б не логічно. Не врегульоване питання по виплатах працюючих з covid. На початку місяця люди йдуть працювати на одних умовах, а в кінці місяця, виявляється, що їх змінено. Зрештою, пожежникам платять не залежно від кількості пожеж, – тут ситуація аналогічна!
Особливо, хочу наголосити, на мізерній зарплаті медиків, що нижче від середньої по області і держави. Президент «дещо» обіцяв медпрацівникам на початку каденції… Вважаю, заробітна плата медиків повинна бути, хоча б, на рівні, яку нині вони отримують при обслуговуванні хворих на covid. Повірте, спеціалісту, який 8-9 років вчився для здобуття спеціалізації, миритися з такою ситуацією дуже важко. Зрештою, це може призвести до руйнації державної медицини. Mолоді медики їдуть за кордон, медичний персонал старіє. По сокальській медицині можу сказати, працювати і розвивати її можна було б набагато ефективніше, в тому числі, розміщувати хворих на
covid-19 та ремонтувати інфекційне відділення. При одному з найкращих в області фінансувань, наша лікарня мала виглядати інакше. Маємо приклад, лікарня швидкої медичної допомоги в м. Львів. Зі зміною керівництва, лікарня перетворилася в один з кращих центрів по пересадці органів в Україні. Я завжди бачив Сокальську лікарню, як одне з містоутворюючих підприємств.
– Торік у деяких селах колишнього Сокальського району в рамках реалізації «Комплексної програми розвитку фізичної культури та спорту у Львівській області на період до 2021» було облаштовано декілька спортивних майданчиків. Чи планується у цьому році їх спорудження на території Сокальської ОТГ?
– Як я уже казав, бюджет є значно меншим, ніж торік. Відтак і спортивних майданчиків планується облаштувати вдвічі менше. Є схвалений проєкт з реконструкції Сокальського стадіону, який буде реалізовуватися коштом Державного фонду регіонального розвитку. Виділено кошти на облаштування спортивного майданчика в с. Скоморохи. По багатьох проблемних питаннях громади зможуть писати проєкти та залучити кошти через конкурс проєктів місцевих ініціатив Львівської обласної ради та інші.
– Як і раніше, наболілою темою є дороги? Чи будуть скеровані обласні кошти на ремонт доріг Сокальщини?
– Цього року на дороги виділено в три рази менше коштів, ніж було торік. Зменшення бюджету та падіння економіки не цілком зв’язане з covid-19, бо почалося задовго до пандемії. Причина в тому, що нова влада не зуміла скористатися здобутками попередньої та розвинути рух економіки в позитивному напрямку, який та зробила. В нинішньому Червоноградському районі є багато доріг, які потребують ремонту. Зокрема, дорога Червоноград-Перетоки – це ділянка від села Перетоки до кордону з Волинською областю. Бажає кращого, дорога Лучиці-Шарпанці, немає дороги й на Княже, Спасів, Перв’ятичі. Потребують ремонту дороги: Сокаль-Стоянів, Переспа-Зубків. Зрозуміло, що кошти з бюджету будуть виділені, але вони не покриють всіх потреб району.
У цьому році за рахунок державних коштів планують продовжити ремонт дороги Р-15 Червоноград-Ковeль… У рамках інвестиційного проєкту «Розбудова прикордонної інфраструктури на підводах до пунктів пропуску на українсько-польському кордоні» буде проведено капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-14-04 Червоноград-Рава-Руська. Роботи мають розпочатися у квітні…
– Розкажіть детальніше про ремонт цієї дороги, адже це хвилює багатьох жителів Сокальщини.
– Ремонт цієї дороги вже став «притчею во язицех», бо це вже не дорога, а напрямок. Жителі Белзчини та Угнівщини називають її «артерією життя», на жаль, з кожним місяцем тут стає все більше вибоїн. Водії громадського транспорту відмовляються їздити по ній. Люди відчувають себе «відрізаними» від світу. Ще восени разом з депутатом від Української Галицької Партії Андрієм Гнідцем зібрали підписи мешканців населених пунктів від Червонограда до Рави-Руської з вимогою про її ремонт. Це звернення скерували до Служби автомобільних доріг України та у Львівській області, народного депутата від нашого округу, Президента й уряду. Численні звернення були й від громадських активістів, місцевих жителів, обурених автомобілістів та громадян. Це стало поштовхом для того, щоб у Міністерстві інфраструктури та Укравтодорі цю дорогу взяли на особливий контроль. Надіємось, що після стількох публічних заявок у ЗМІ та соціальних мережах, її розпочнуть ремонтувати. До речі, ремонт виконуватимуть за кошти Єврокредиту. Роботи виконуватиме польська фірма «ДрогБуд», котра виграла тендер. Польська сторона повинна реконструювати дорожнє покриття, тротуари, мости й освітлення.
– Перлина нашого краю – Тартаківський палац. Чи в цьому році передбачені кошти в обласному бюджеті на його підтримку?
– В лютому в Червоноградській районній раді відбулася зустріч із представниками комісії з питань охорони культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради під час якої йшлося про реалізацію міжнародного проєкту «Єднає нас Буг – утворення двох транскордонних байдаркових туристичних маршрутів». Кінцевим результатом цього проєкту стане центр байдаркового туризму. Серед багатьох інших важливих питань обговорювалася й майбутня доля палацу Урбанських в селі Тартаків. Комісія побувала там. На жаль, ще досі не розірваний концесійний договір з попереднім власником, що стримує роботу. Надіємося, що це питання найближчим часом буде вирішено: і як мінімум, відбудеться консервація цього палацу, як максимум, – національну архітектурну перлину передадуть в інші руки для реконструкції, яка буде здійснюватися поетапно. У цьому році в обласному бюджеті заплановані кошти на проєктно-кошторисну документацію.
– Чи є у Вас співпраця з керівниками ОТГ та депутатами?
– Об’їжджаю громади, які належать до виборчого округу. Знайомлюся з людьми, керівництвом ОТГ та депутатами. Спільно вникаємо в проблеми громади, напрацьовуємо шляхи вирішення наболілих питань та накреслюємо план дій, як залучити інвесторів для розвитку територій. Уже побував у Добротворі, Белзі, Великих Мостах… У кожної ОТГ є свої особливості та проблеми, які спільно вирішуватимемо.
– З якими проблемами звертаються виборці?
– Майже щотижня в мою приймальню приходять громадяни: хто з особистим, а хто від громади чи групи осіб… Зокрема, зверталися директори шкіл щодо оплати праці. Через недостатнє фінансування працівники освіти не можуть отримати належну їм заробітну плату. Зверталися також важкохворі пацієнти та їхні родичі аби в Сокалі зробити відділення гемодіалізу. Підходили пацієнти, із-за відсутності передбачених ліків при захворюванні крові. І над цим питанням вже працюю. Дехто просить допомогти з працевлаштуванням… Сьогодні багато людей потребують соціального захисту та допомоги. В міру своїх можливостей стараюся всім допомогти.
– В cоцмережах стільки різних думок на адресу п’ятого Президента Петра Порошенка, який є лідером партії «Європейська Солідарність». Що можете сказати на захист своєї політичної сили?
– За кожною людиною, є певна історія, яка характеризує її. Згадайте 2004, напередодні Майдану Гідності. Єдиний проукраїнський тоді канал, який надавав нам правдиву інформацію, був 5 канал, – канал Порошенка. І цим багато сказано… Нині «Європейська Солідарність» – одна з найконструктивніших партій. Сьогодні українське суспільство рухається в тому напрямку, який задавала наша політична сила. Вона сповідує всі націоналістичні гасла, які були виголошені націоналістичними провідниками, та їх впровадила в життя. Зокрема, декомунізацію, українізацію, українську православну церкву, звернення «Слава Україні» в армії. Всі чомусь забули про безвіз… Розпочав цей курс президент Ющенко, а Петро Порошенко впровадив це в життя, спільно з патріотами та людьми, яким небайдужа доля України. Спершу був Помаранчевий Майдан, а згодом – барикади, аби захистити свою гідність, свободу та європейський вибір під час Революції Гідності. Пізніше ризикуючи власним життям, пішли добровольцями, аби захистити територіальну цілісність української держави… Але недарма кажуть, що не народився той, хто усім догодив. Українці в черговий раз займаються самопоборюванням, на радість ворогам. У мене таке враження, що більша частина наших громадян сиділа вдома, хтось «скосив» від армії, хтось думав куди їхати на заробітки, але не йти до армії, на все нарікали і чекали коли за них хтось все зробить. Аналізуючи теперішню ситуацію в державі, важко уявити, що в 2015 році прийшов би хтось інший, а не Петро Порошенко. Хтозна чи ще була б Україна?!
Проти Петра Порошенка, волонтерів, учасників АТО було порушено багато кримінальних справ. Однак все це більше схоже на політрепресії та тиск з боку влади на нашу політичну силу. Переконаний, що час усіх розсудить і розставить всі крапки над «і»…
– І наостанок. Що побажаєте виборцям та усім краянам?
– Хотів би закликати людей не розчаровуватися, не втікати з України, шукаючи кращої долі на чужині. Колись був великим оптимістом і думав, що коли Україна стане незалежною, то одразу буде європейською, демократичною та розвиненою державою. Тепер розумію, що на це потрібний час. І кому як не нам, будувати свою державу. Адже українці є тією нацією, яка здатна здолати все. Як писав Тарас Шевченко: «Борітеся, поборете, Вам Бог помагає…» Я вірю, що й в Україні все буде добре. І ми гордитимемося що ми українці.
– Дякую за розмову!
Інтерв’ю взяла Любов ПУЗИЧ.