«ДІЄМО В ІНТЕРЕСАХ ЖИТЕЛІВ, ДБАЄМО ПРО СЕЛА»
«Голос з-над Бугу» продовжує знайомити читачів з старостами Сокальської ОТГ.
Про свою роботу під час воєнного стану та планами на майбутнє ділиться Ольга КАЛЬМУК – староста Поторицького й в. о. Тартаківського старостинських округів.
– Розкажіть трішки про себе. Чому вирішила стати старостою?
– Я народилася, виросла і живу в селі Горбків. Тож усім серцем хочу, щоб рідне село, як і навколишні, розвивалися і розцвітали, були сучасними, щоб у них залишалася молодь… У попередньому скликанні працювала в органах місцевого самоврядування. Відтак робота сільського старости для мене не нова, знаю наболілі проблеми цих населених пунктів. Часто займалася організаційними питаннями, зокрема, у рідному селі.
Вирішила піти на старосту, бо було відчуття відповідальності і бажання щось зробити для громади у цей нелегкий час реформування. Села, на жаль, стали заручниками реформи місцевого самоврядування. Об’єднання громад у нас – це нове, маловідоме. Люди одразу не могли зрозуміти, хто такий староста і що він має робити. Думали, що це те саме що й сільський голова. На жаль, повноваження старости значно вужчі.
– Стати старостою було ваше власне рішення, чи чиясь ініціатива?
– У мене була потужна підтримка. Найбільший поштовх дали дівчата, з якими працювала в попередньому скликанні. Велику підтримку відчувала від своїх мешканців, друзів і сім’ї. Робота з людьми завжди важка, не всі розуміють. І як би не намагався і хотів, усім, як кажуть в народі – не догодиш.
– Як змінилася Ваша робота під час війни?
– Війна в наше життя внесла свої корективи, змінила всі плани. Нині кожен воює на своєму фронті, як може підтримує ЗСУ. Старостинський округ став центром волонтерства, старости спільно з діловодами допомагають у зборі продуктів, возять і видають допомоги ВПО. І в кожному населеному пункті його жителі допомагають чим можуть… З перших днів війни громади сіл Поториця, Горбків, Велике, Тартаків, Копитів, Романівка, Борок збирають продукти та кошти. Працівники дошкільних закладів в Горбкові та Поториці випікають хліб і солодощі. Поторицька школа часто організовує ярмарки на підтримку військових і поранених. Директор народного дому с. Поториця Юлія Новосад не тільки взяла на себе волонтерську роботу, а й організувала молодь і залучає їх до допомоги нашим військовим. У селі Горбків вагомий внесок у волонтерську справу робить священник о. Павло Пащук. За це йому велике спасибі. Дякуємо й директору ТзОВ «Галичхутро» Василю Мусі (с. Велике), який організував випікання хліба та виготовлення тушонок для ЗСУ. У цьому йому охоче допомагають усі жителі села. У Тартакові активно підтримують добрі справи громади споживче товариство та колективи школи і садочку. Відзначу й маленьку громаду с. Романівка, яка за ініціативи І. Орловської щотижня передає випічку і домашні страви військовим на передову. Маленькі села Копитів і Борок теж завжди допомагають. Є і люди, які допомагають армії, не розголошуючи про добрі справи. Багато місцевих сімей надали прихисток внутрішньо переміщеним особам. Тож спочатку робимо те, що в наших силах.
– Пане Олю, як вдається встигати скрізь, маючи у підпорядкуванні сім сіл?
– Коли мені запропонували виконувати обов’язки старости в Тартаківському старостинському округу, погодилася, бо думала, що це на місяць-два. А вийшло, що тут затрималася надовго. Принагідно хочу подякувати за підтримку і допомогу моїм діловодам – Ользі Сачко в Поториці та Любові Фарині в Тартакові. На останню лягла вся буденна робота. До мене звертаються мешканці Тартаківського округу уже з більш нагальними проблемами. Дякую місцевим фермерами і підприємцями, які завжди йдуть на зустріч, і допомагають. Велику підтримку мені, як старості, надає депутат Сокальської міської ради Мар’яна Яремчук, яка закріплена за нашим округом… БФ «Карітас»-Сокаль, яким вона опікується, нині став осередком волонтерського руху, допомагає як військовим, так і внутрішньо переміщеним особам. Разом стараємося вирішувати в міру можливості життєво важливі проблеми по мірі їх надходження.
– Що має бути в пріоритеті у старости?
– На території округу проживають різні категорії населення, і потреби, звичайно, у всіх також різні. Вважаю, що староста повинен, насамперед прислуховуватися до потреб громади і допомагати їй.
– Під час війни маєте під своєю опікою не тільки жителів семи сіл, але й довелося дати прихисток для вимушено переміщених осіб…
– Громада Поторицького округу прийняла і прихистила майже 400 осіб, у Тартаківському – понад 300, які змушені були покидати рідні домівки від війни з східних областей. Вони проживали у Поторицькому і Тартаківському дитячих садочках. Це були люди похилого віку, діти до року (треба було їм дати дах над головою, забезпечити продуктами і всім необхідним). Наші люди прийняли їх, підтримали і допомогли. Низький їм за це уклін…
– Що змінилося за цей рік у довірених Вам селах?
– Планів було багато. На жаль, реалізували лише частинку з них. У
с. Поториця у рамках реалізації мікропроєкту, який розпочав ще мій попередник, покладено частину тротуарної доріжки. В с. Горбків проведено нове вуличне освітлення. Спонсорами стали місцеві підприємці й фермери, а також ПП «Західний Буг». У 2022 році планували завершити ці об’єкти, написали і подали мікропроєкти на конкурс мікропроєктів по трьох населених пунктах. Але війна стала на заваді реалізації наших планів…
На даний час робимо благоустрій територій кладовищ та автобусних зупинок. Люди виходять на толоки. З перших днів війни сформували загони місцевої самооборони для захисту своїх населених пунктів.
У Тартакові та Романівці організували системи збору та вивезення сміття, тому що для нас важливим і стратегічним напрямком є збереження довкілля. Цей механізм налагоджений давно у селах Поториця, Горбків, Велике.
Старостинські округи не мають власного бюджету. Ці витрати лягають на плечі місцевих жителів. У цьому році ми встановили дитячий майданчик у с. Романівка. Спонсорами стали фермери Тарас Лах, Олег Іванчина, Михайло Осика, бо тільки спільними зусиллями можемо щось змінити.
– Чим наразі більш за все переймаєтесь? Які проблемні питання округу потребують негайного вирішення?
– Проблем багато, як і у кожній громаді. Насамперед, це відновлення та ремонт вуличного освітлення, поточний ремонт доріг у семи населених пунктах старостинських округів.
– Поряд з позитивом – з якими проблемними питаннями довелося зустрітися?
– До старости можна звернутися з будь-якими питаннями, чи це сімейні чи побутові. Наша робота – діяти в інтересах жителів. Тішимося, що завдяки керівництву міської ради маємо створені належні умови, у людей є можливість звернутися до нас за будь-якою послугою.
Проблемою у с. Поториця стало закриття поштового відділення. Та завдяки його колективу, голові ОТГ і громаді села, змогли його відстояти…
Найбільшим випробуванням для нас були снігові замети. Ми розуміли, що «Сокальжитлокомунсервіс» не в змозі прогорнути одночасно дороги в Сокалі і 59 населених пунктах. На щастя, нам прийшли на допомогу місцеві фермери та підприємці. Проте найболючішими питаннями були і залишаються дороги. Але наші жителі досить свідомі і розуміють, що кошти зараз спрямовуються на більш важливі речі, там де необхідна наша підтримка. Але питання ремонту доріг і надалі залишається актуальним і ми надіємося, що нам вдасться це зробити.
– Які бачите шляхи їхнього вирішення?
– За допомогою підприємців, спонсорів та за підтримки фінансування Сокальської міської ради.
– Ваші плани на майбутнє, що хочете реалізувати у громадах?
– Проблем у селах є багато і завжди є над чим працювати. Зараз важко говорити про плани, але дуже хочеться, щоб всі населені пункти процвітали і розвивалися. Я, як і всі, чекаю з нетерпінням перемоги і, звичайно, будемо враховувати нагальність проблем у кожному селі, старатися їх реалізувати.
– Що хочете побажати захисникам і селам старостинських округів?
– Найперше подякувати воїнам, всім, хто ціною власного життя боронить нашу державу. Подякувати всім місцевим жителям, волонтерам, підприємцям і фермерам за надану допомогу для військових, за співпрацю і підтримку.
Нехай Господь допоможе нам побороти ворога, щоб кожен захисник чи захисниця повернулися додому, щоб наша Україна стала процвітати. Ми відбудуємо Україну. З нами свята віра, з нами Бог і правда.
Розмову вела Любов ПУЗИЧ.
На світлині: зліва – діловод Любов Фарина, справа – староста Поторицького і в. о. Тартаківського старостинських округів Ольга Кальмук.