ПОВСЯКДЕННА РОБОТА – НАШ ВНЕСОК У РОЗВИТОК УКРАЇНИ
Війна внесла свої корективи в роботу аграрного сектору держави. І ми у нашому господарстві також відчули ці проблеми.
У зв’язку з блокуванням портів російською федерацією припинився експорт зерна та іншої продукції з України. Протягом березня-червня господарство практично не реалізовувало зерна, лише невеликими партіями тут, на Львівщині. З часом почала налагоджуватись логістика через західний кордон України: Польща, Угорщина, Румунія.
У січні 2022 р. ціна пшениці становила 8000-8500 грн./ тонна, а у червні – 4500-5000 грн. Грошові надходження у весняні місяці йшли, в основному, від продажу молока. З його реалізацією проблем не було, ціна збереглась на рівні 2021 року. Складніше з яловичиною: у мирний час молодняк ВРХ йшов на експорт у країни Близького Сходу, Китай. У зв’язку з блокадою портів першу партію бичків ми реалізували аж у липні, і то по ціні 50 грн./кг, до порівняння, у січні – 70 грн./кг.
Основним джерелом надходжень у літній період стала реалізація озимого ріпаку. Попереднього року господарство реалізовувало його великими партіями за середньою ціною 19000 грн./тонна. Цього року виникли проблеми як з реалізацією, так і з ціною.
А яка ж ситуація із закупівельними цінами на продукцію, що необхідна для забезпечення життєдіяльності господарства? Порівняння цін: осінь 2021 року – дизельне паливо 24 грн./літр, мінеральні добрива 20000-25000 грн./тонна; осінь 2022 року – дизельне паливо 50 грн./літр, мінеральні добрива 34000-42000 грн./тонна. Таким чином можете уявити, що собівартість виробленої продукції зросла в рази, а ціна реалізації зменшилась на 30%.
У цій ситуації перед господарством стоять такі виклики: зберегти колектив працівників, не допустити зменшення реальної заробітної плати, вчасно сплачувати податки державі, вчасно виплачувати орендну плату власникам землі, а за рентабельність, придбання техніки чи будівництво доведеться тимчасово забути.
У жнивний період цього року збирання врожаю, на відміну від попередній років, проводилось, в основному, власними силами і комбайнами. Врожайність зернових та озимого ріпаку була високою завдяки належній організаційній роботі спеціалістів галузі, а саме: головного агронома Петра Черкаса, помічників Олега Іванчини та Ганни Дідич, головного інженера Романа Киби, інженера Богдана Грабового, а також Остапа Іванчини, завідувача центральним складом Петра Возняковського, інженера Олега Пирського, трактористів-машиністів та водіїв господарства Івана Верхолюка, Віктора Греся, Володимира Келеша, Василя Радюка, Богдана Олійника, Володимира Сидоришина, Ігоря Цімка, Олега Ворони, Володимира Демчука, Михайла Заяця, Миколи Іськевича, Василя Демчука.
Непомітно наближається до завершення складний 2022 рік. Господарство викопало цукрові буряки, вивозимо на цукровий завод у с. Павлів. Врожайність висока, цукристість 16,64%. Завершується обмолот кукурудзи. Зараз проходить очистка та сушіння кукурудзи на елеваторі господарства. Праця йде у три зміни. До виконання цієї роботи залучені працівники: Василь Вавринчук, Михайло Галушка, Іван Чоп, Василь Цьома, Іван Ковальчук, Микола Іванчина.
Варто звернути увагу, що в розпалі чи то літніх жнив, чи то осінніх підприємству сильно допомагає в будь-якому напрямку будівельна бригада, яку очолює Олег Шульган.
Тваринництво господарства (1150 голів ВРХ, в т. ч. 500 корів) на зимівлю забезпечене кормами повністю. Продуктивність стада зараз на 5% вище торішньої. Щоденно реалізовуємо 10,3 тонн молока. Старанно та сумлінно працюють спеціалісти ферм, а саме: Василь Охрим, Михайло Огінський, Василь Іванець, Марія Думас, та працівники доїльного залу та молокопроводів: Наталія Гайдюк, Ярослав Гайдюк, Василь Левандовський, Віктор Літвінцев, Михайло Демчук, Василь Іванчина, Петро Цар, а також оператор кормозмішувача Ігор Ган.
Попри війну життя не зупиняється. Агрофірма надає належну допомогу школам, культурним закладам, церквам. Влітку на ремонт комунальних доріг та державної дороги в селах Комарів, Волиця та Зубків виділено 350 тис. гривень.
Роботи виконувало підприємство «Яворів ДЕД».
Ми маємо змогу спокійно працювати завдяки героїзму наших мужніх воїнів, які захищають Україну на Сході та Півдні у грізних боях з підступними російськими окупантами. Агрофірма передала Збройним силам України два автомобілі, а також постійно відгукується на запити від військових. Наша повсякденна робота є нашим внеском у забезпечення стабільності та розвитку України, у переможне завершення війни з російським агресором.
Олег ІВАНЧИНА,
директор ПАФ «Білий Стік».