Головна Інтерв'ю «СКАРБИ» ПРОЛЕЖАЛИ ТИСЯЧІ ЛІТ БІЛЯ КАРОВА

«СКАРБИ» ПРОЛЕЖАЛИ ТИСЯЧІ ЛІТ БІЛЯ КАРОВА

Знахідка у Сокальському районі на околиці села Карів у червні минулого року, стала справжньою несподіванкою для істориків та науковців Львівщини. Це – давній меч, а згодом бронзовий казан з підвісами у вигляді голів свебських воїнів, яких до того було лише два у Європі, виявив неабиякий інтерес у краєзнавців та жителів Сокальщини. Що ж знайшли таке унікальне, ми попросили розповісти кандидата історичних наук, доцента кафедри археології та спеціальної галузі історичних наук Львівського національного університету ім. Івана Франка, заступника директора комунального підприємства «Доля» Ярослава ОНИЩУКА, який разом зі студентами брав участь у розкопках.

– Пане Ярославе, розкажіть, будь ласка, про розкопки поблизу Карова?

– Навесні минулого року у результаті діяльності так званих «чорних» копачів, знайдені металеві речі: меч, три наконечники до списів та інші знахідки, які передали Винниківському краєзнавчому музеєві. Відтак музей став ініціатором проведення там повноцінних археологічних розкопок. Безпосередньо працювала наша кафедра археології та історичних наук Львівського національного університету.

Минулого року ми провели повноцінні розкопки на великій площі поблизу Карова. Вияснилося, що це дуже цікава археологічна пам’ятка – кремаційний могильник періоду другої половини другого століття нашої ери. Тут спалювали тіла на вогнищі, а останки хоронили в урні (горщику) або в ямку, таким чином душа померлого мала легше переходити в інший світ.

Під час розкопок знайшли такі матеріали, які говорили про те, що маємо справу з населенням, яке залишило могильник, який не характерний для нашої території. Він має відношення до північних районів Балтики. Можливо, германські племена прийшли сюди в результаті якихось історичних подій. Разом з тим знайдено багато предметів озброєння: меч, наконечники стріл і списів, були також речі, які раніше знайшли на території Римської імперії – це бронзовий казан (найцінніша знахідка), бронзове відро, скляні келихи, кераміка і т. д. Тобто це є дуже цікавим.

Поперше, знайдено і речі, які характерні населенню північного походження. Крім того, є унікальні знахідки, які відповідають римському часу, що свідчить про тісні зв’язки племен з Римською імперією, де виготовлялися такі дорогі й цінні речі.
Припускаємо, що, можливо, йдеться про балтогерманські події, які проходили 80180 роках нашої ери, в яких брали участь саме германські племена. Про це згадується в історичних джерелах. Скоріше за все, германські племена, вертаючись з Аравії, зупинилися на певний час біля Карова і залишили після себе ці могильники.

– Де нині експонуються ці речі?

– Знайдені цінні археологічні знахідки експонуються у Винниківському краєзнавчому музеї. Цього року ми продовжили розкопки. Торік знайшли п’ять, а зараз ще чотири захоронення. І будемо продовжувати далі. Адже ця пам’ятка унікальна та цікава для України.

– Скільки людей є у складі експедиції?

– Цього року в експедиції брали участь студенти історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка. Розкопки проводили 2530 осіб.
У нашій розмові взяв також участь голова районного Товариства «Просвіта» Ігор Дацюк, котрий, зокрема, висловив думку щодо співпраці Винниківського краєзнавчого музею з Сокальським краєзнавчим музеєм, та розміщення там експонатів з цих розкопок. На що Ярослав Онищук погодився, що така співпраця можлива. Вона існує з історичним факультетом Львівського національного університету ім. Івана Франка, студенти якого нам допомагають проводити розкопки.

– Думаю, що зможемо експонувати деякі знайдені раритети у краєзнавчому місцевому музеї. Було б добре, щоб люди побачили. Однак за умови якщо музей гарантуватиме їхню безпеку.

– Пане Ярославе, розкажіть, будь ласка, про перепоховання знайдених останків тіл часів Другої світової війни біля с. Лучиці.

– КП «Доля» знайшло останки людських тіл, які скоріше всього були захоронені в цьому місці в 1944 році. На жаль, супровідний матеріал не може чітко вказати хто ці люди, а тим більше назвати прізвища. Але знайдені армійська каска радянського зразка, що засвідчує, що це є червоноармійці, які загинули в результаті осколочних поранень чи під час наступу на село. І до сьогодні вони не є поховані за християнським звичаєм. Їх останки плануємо перенесли цієї осені на військовий цвинтар в с. Потеличі Жовківського району.

Василь СОРОЧУК.