Головна Інтерв'ю Сокальщина в умовах карантину

Сокальщина в умовах карантину

Пандемія коронавірусу стала для кожного з нас нелегким випробуванням, де на шальках те­резів захитались життя і смерть, а рятівною соломинкою стала самоізоляція. Як Сокальщина живе в умовах карантину, чи сокальчани дотри­муються його правил та чи Сокальська ЦРЛ го­това до прийому пацієнтів інфікованих коронавірусом та інше – про це наша розмова з голо-вою райдержадміністрації Ігорем ДАЦЮКОМ.

– Пане Голово, Ваша праця в РДА випала на важкий
для країни час. Що вже вдалося зробити, а що ні?

– На посаді я лише трішки більше двох місяців. До того ж час надзвичайно напружений та складний. Команда ще не сформована. Пандемія коронавірусу змінила наше розмірене життя, стала викликом для суспільства та кожного зокрема. Не відомо скільки триватиме надзвичайна ситуація в державі.

На жаль, не зникли й наболілі проблеми: це питання залучення інвестицій, створення робочих місць. Непроста ситуація у районі з дорогами, які попри багатолітні потуги місцевої влади та депутатів, все ще залишаються на окремих ділянках непроїзними.

У роботі ставлю акценти на залучення інвестицій та ремонт доріг. Щодо першого, то за два місяці вдалося досягти певних домовленос­тей про розміщення в Сокалі на території колишнього заводу хім­волокна потужного заводу компанії «BEROX FOOD» з переробки картоплі та виробництва крохмалю. Ведуться перемовини з швед­ською компанією з виробництва дитячих колясок. Сподіваюся, що інвестори не відмовляться від задуманого і їм вдасться налагоди­ти своє виробництво. А це дасть нові робочі місця й жителі наших теренів менше виїжджатимуть за кордон на заробітки. Водночас будуть надходження до бюджету та додаткові кошти на розвиток інфраструктури району. Домовилися з керівництвом Грубешівського повіту щодо спільних дій з відкриття пішого переходу МАПП «Угринів – Долгобичів» з червня 2020 року. Є підтримка голови Львівської обл­держадміністрації Максима Козиць­кого та  посла України в Республіці Польща Андрія Дещиці. Планували розпочати проектні роботи щодо облаштування освітлення від кор­дону до Угринова та прокладення пішої доріжки, встановлення туале­тів. Однак ситуація з коронавірусом поки що призупинила реалізацію всіх цих планів.

– Як Ви вже сказали, дороги в районі не в кращому стані… Яка перспектива їх ремонту, адже знаємо, що у зв’язку з епідемі­єю, зменшують кошти на їх ремонт?

– Кожен житель Сокальщини хоче, щоб у його населеному пункті були добрі дороги. На жаль, вони у нас подекуди у край поганому стані. Зокрема, дорога Червоноград-Рава-Руська, яка йде через Белз, Угнів. Якщо зараз її не відремонтувати, то на певних відтинках дорога геть розлізеться. Ще в 2015 році, коли я працював головою районної ради, разом з послом України в Польщі Андрієм Дещицею, а також із старостами Грубешівського та Томашівського повітів Республіки Польща лобіювали це питання на рівні двох держав. Польща надала кредитні кошти на капітальний ремонт прикордонної інфраструктури, в тому числі на ремонт дороги Червоноград – Рава-Руська. Мали відремонтувати її восени ще 2017-ого, шкода, що це не реалізували. У лютому зустрічався з керівництвом поль­ської фірми «Дрогбуд» в Україні, яка виграла тендер на капітальний ремонт цієї дороги. В реальних планах було покласти цього року асфальтне покриття. В наступному, 2021 р., прокласти тротуари та вуличне освітлення у населених пунктах, через які проходить ця дорога.

За кошти, які передбачені в обласному бюджеті, має бути відре­монтована дорога від села Перетоки до межі з Волинською областю, а також відтинок дороги з центру с. Тартакова до с. Борок (кошти на цей відтинок виділено також з районного бюджету), який нині в критичному стані. Також передбачені кошти з обласного і районного бюджетів на ділянки дороги Забужжя – Ульвівок. Сподіваємось, що буде відремонтований відтинок від межі з Волинською областю до с. Острів дороги «Ковель – Володимир-Волинський – Червоноград – Жовква». Є попередні домовленості про це з Службою автомобільних доріг у Львівській області. Однак знову ж, пандемія коронавірусу дещо порушила наші плани щодо ремонту усіх цих доріг. Побачимо як складеться ситуація надалі.

– Пане Ігорю, ви очолюєте Оперативний штаб з питань координації дій із запо­бігання розповсюдженню територією Сокальського району гострої респіратор­ної хвороби COVID-19, спричиненої корона­вірусом SARS-CoV-2. Тож оперуєте усіма даними. Розкажіть про життєдіяльність району в умовах карантину.

– Наше головне завдання мінімізувати всі ризики, які би привели до захворювання на коронавірус. Ми оперативно реагували на всі заходи що вводились у державі. Зокрема, запровадили карантин у Сокальському районі, ввели надзвичайну ситуацію, обмежили дос­туп до місць, де є найбільше скупчення людей та пересування громадян. Скасували всі міські й приміські сполучення. Зараз на Сокальщині запущено 11 спецрейсів, які довозять медич­них працівників в медичні заклади та працівни­ків установ та організацій, які забезпечують життєдіяльність району. Мусимо дотримувати­ся норм карантину, тому що від цього зале­жить наша безпека.

– Нині у групі ризику щодо захворюва­ності на коронавірус люди старшого покоління. Чи допомагає їм місцева влада?

– У нас на обліку перебуває 526 одиноких людей, які не обділені увагою соціальних служб. Соціальні робітники телефонують до них, довідуються, приносять необхідні ліки, продукти та допомагають їм у вирішенні побуто­вих проблем. Ми звернулися до голів місцевих рад, депутатів, щоб допомогли старшим лю­дям, які проживають на їхніх територіях. Щоб вони при потребі оплатили комунальні послу­ги, поповнили рахунок, привезли продукти харчування чи необхідні ліки. Через ЗМІ та соціальні мережі звернулися й до людей доброї волі, щоб чим могли допомогли стар­шим людям. Не можна бути байдужим, коли поруч є ті, кому потрібна наша допомога. Сьо­годні кожен з нас здає екзамен на людяність. За сприяння Мінсоцполітики України, управ­ління соціального захисту населення рай­держадмі­ністрації всі ці одинокі люди отримали благо­дійні продуктові набори від мережі магазинів АТБ.

– А які вживаються протиепідемічні заходи з метою недопущення проникнен­ня та розповсюдження коронавірусної інфекції?

– Ми подали пропозицію й на позачерговій сесії депутати проголосували про виділення 880 тисяч гривень Сокальській ЦРЛ. 31 бе­резня відбулася чергова сесія районної ради й лікарня отримала з районного бюджету 1,2 млн. грн для забезпечення усім необхідним та захисту наших медиків, які можуть наразити себе на небезпеку.

Два рази на тиждень в м. Сокаль проводить­ся дезінфекція місць найбільшого скупчення людей (біля медзакладів, магазинів, банків тощо).

– На жаль, не всі торговельні точки дотримуються правил карантину. Мож­ливо, потрібний жорсткіший контроль за роботою крамниць, супермаркетів, ринків щодо.

– Ми перший тиждень просили, попереджа­ли. Є штрафи, які складають від 17000 до 34000 гривень. Поліція штрафуватиме за по­рушення умов карантину, які діють при над­звичайній ситуації. Я хочу навести приклад Китаю та Німеччини, які найуспішніше борють­ся з коронавірусом. Вони суворо дотримува­лися самоізоляції. Чого, на жаль, не скажеш про нас, українців. Маємо багато прикладів коли люди просто ігнорують вказівки лікарів, влади та звернень, які опубліковані у ЗМІ. Виходять на вулицю, в неділю виїжджають на природу, масово відвідують храми. Не розуміють, що цю ситуацію потрібно просто перечекати. Протягом останніх вихідних днів працівники поліції складали адміністративні протоколи за порушення умов дотримання карантину.

– Чому великі підприємства, наприклад, ДП «Датський текстиль», де є велике скупчення людей не дотримується пра­вил карантину і працює, а от шахти – на карантині?

– Постановами Кабінету Міністрів України щодо запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 не забороняється робота таких підприємств.

ДП «Датський текстиль» зголосився допо­могти медикам Сокальщини. Обласний штаб надав нам лекала, матеріал і з 26 березня вони приступили до пошиття захисних медич­них костюмів. Сокальська ЦРЛ вже отримала 119 штук цих костюмів.

Ми зверталися до представників бізнесу, ті відгукнулися. Зокрема, фірма «ЄВРО-КОМЕРС» надала благодійну допомо­гу у пошитті ТзОВ «СЕНТІО» 1500 масок, які передали медикам Сокальської ЦРЛ та пра­цівникам Сокаль­ського відділення поліції. 500 штук масок благодійно надала фірма «Мебель Сервіс».

– Сокальська ЦРЛ є резервною для ліку­вання інфікованих громадян коронавірус­ною інфекцією? Чи готова вона для цього?

– Спільно з керівництвом Сокальської ЦРЛ ми працюємо над цим, щоб медичні праців­ники, які будуть працювати з хворими на коро­навірус, отримали доплату в повному обсязі. Зараз робимо все можливе, щоб лікарня була забезпечена масками, захисними костюмами, окулярами, респіраторами, тестами. Оскільки, Львівська область отримала більше восьми тонн медичного вантажу та розпочався його розподіл – до Стебницької, Кам’янка-Бузької, Сокальської, Стрийської, Яворівської район­них лікарень, Рудківської лікарні,обласну ін­фекційну лікарню та до Центру легеневого здоров’я, Сокальській ЦРЛ передано медичні костюми біозахисту, захисні маски різних кла­сів, респіратори, рукавиці, термометри клінічні, бахіли, фільтри ШВЛ вірусо-бактеріальні.

– Станом на 9.00 год. 7 квітня скільки є звернень громадян у Сокальському районі з симптомами вірусної інфекції? У якому вони стані?

– Дві жительки Сокальського району, які по­вернулися із заробітків з Польщі, звернулися до медиків зі схожими симптомами на корона­вірусну інфекцію. Їх доставили в Львівську обласну інфекційну лікарню. Лабораторні дослідження не підтвердили в них коронаві­русної інфекції.

– Чи в Сокальській ЦРЛ достатньо швидких тестів для виявлення в пацієнтів коронавірусної інфекції?

– Хотів би від імені громади подякувати на­шому землякові – Роману Крілю, який передав Сокальській ЦРЛ двісті експрес-тестів на коро­навірус. Жителям Сокальщини така допомога надзвичайно потрібна. Також з обласного штабу з питань координації дій із запобігання розповсюдженню гострої респіраторної хворо­би COVID-19 станом на 7 квітня 2020 року отримано 380 експрес-тестів.

– Скільки є апаратів штучної венти­ляції легень, які можуть врятувати життя важкохворим, інфікованим корона­вірусною інфекцією?

– Три робочих апарати штучної вентиляції легень. З районного бюджету виділено кошти на придбання двох сучасних апаратів штучної вентиляції легень. У лікарні було підключено кисневі точки для подачі кисню для апаратів ШВЛ. Таких точок є 39.

– Скільки жителів Сокальщини повер­нулося з-за кордону? Вони мають перебу­вати 14 днів у самоізоляції. Хто здійснює контроль за цим?

– Станом на 7 квітня було понад 600 осіб. Ми на постійному зв’язку з головами місцевих рад і складаємо списки людей, які поверну­лися із-за кордону. Керівники місцевого само­врядування спільно з медиками телефонують до цих громадян, перевіряють, чи ті не покида­ють домівки, та проводять роз’яснювальні бесіди стосовно того, як діяти в разі виявлення в них симптомів захворювання. Ми усі маємо поставитись до цього з розумінням, адже від їхньої поведінки залежить безпека усіх. Люди мають усвідомити, що потрібно самоізолю­ватися протягом двох тижнів аби не заразити себе і своїх близьких, друзів. Спалах може призвести до катастрофічних наслідків.

– Чи є у вас якісь побажання, ре­комендації жителям Сокальщини?

– І прохання, і вимога: подбайте про свою безпеку, безпеку своїх рідних, сусідів і друзів. Обмежте спілкування, прогулянки. Дотри­муйтеся вимог карантину. Це дуже важливо. Так ви збережете життя собі та іншим.

– Дякую за розмову.

Інтерв’ю взяла Любов ПУЗИЧ.